Партнер рубрики Події

У Храмі Гробу Господнього в Єрусалимі зійшов благодатний вогонь

У Храмі Гробу Господнього в Єрусалимі зійшов благодатний вогонь

У Страсну суботу, 4 квітня, у Єрусалимі в Храмі Гробу Господнього зійшов благодатний вогонь. Він є символом світла Воскресіння Ісуса Христа.

Сходження Благодатного вогню в Єрусалимі віддавна стало очікуваною подією для вірян напередодні одного із найбільших свят церковного року — Великодня

Про Благодатний вогонь, чому він сходить перед Великоднем та яке значення має для вірян, розповідає Еспресо.Захід.

Відео дня
v class="video-block">

Що таке Благодатний вогонь, коли і як він сходить

Це вогонь, який виносять з Гробу Господнього на особливому богослужінні, яке щороку проводять у передвеликодню суботу у храмі Воскресіння Христового в Єрусалимі. Попри те, що дата Страсної суботи змінюється щороку залежно від православного церковного календаря, сходження Благодатного вогню незмінно відбувається у переддень Воскресіння Христового.

Перед особливим днем усі свічки та лампади у храмі Гробу Господнього обов'язково гасять. У саму ж Велику суботу вхід у зведену над Гробом Господнім каплицю Кувуклію освячують та запечатують. Потім відбувається церковна хода, а Єрусалимський патріарх проводить спеціальну молитву, після чого заходить у Кувуклію з факелами та свічками, щоб також помолитися. 

Після молитви у Кувуклії патріарх повертається із запаленими Благодатним вогнем свічками і факелами. Вогонь передається між усіма присутніми, а спеціальні делегації потім розносять його у всі куточки світу.

Окрім того, за стародавньою традицією Благодатний Вогонь підтримується у Кувуклії впродовж усього року, а зникає лише напередодні наступної передвеликодньої суботи.

Історія Благодатного вогню

Благодатний вогонь сходить вже не перше тисячоліття. Найбільш ранні згадки про сходження Благодатного вогню напередодні Воскресіння Христова датуються IV століттям. 

За свідченням Апостолів і святих отців, світло освітило Гроб Господній незабаром після Воскресіння Христа, а побачив це світло апостол Петро. Описувати сходження Благодатного вогню як чудо почали з IX століття. Зокрема, у 870 році латинський чернець Бернард свідчив про такі події в єрусалимському храмі: «По здійсненні служіння співається «Господи помилуй!» доти, поки по явленню ангела, не запалиться світло в лампадах, які висять над згаданою труною».

Разом із тим збереглися і скептичні свідчення щодо розуміння цього вогню як дива, які наголошували на його природному походженні.

Існує також переказ про те, що одного разу за всі роки Благодатний вогонь зійшов у іншому місці. Тоді він начебто полився із колони біля входу у храм. А тріщина в цій колоні збереглася і по сьогодні.

Що символізує Благодатний вогонь

Для сотень тисяч сучасних вірян, які щороку чекають на сходження Благодатного вогню, він давно став важливим символом. Люди сприймають цей вогонь як символічне світло з місця народження Ісуса Христа для всіх, хто його потребує, як символ воскресіння та милості Божої для людей, а також перемогу добра над злом.  

Окрім того, серед частини вірян існує повір'я, що вогонь, який виносить із Гробу грецький патріарх Єрусалима, не просто благодатний, а й чудесний і надприродний. Стверджують, що цей вогонь запалюють не люди, а що він сходить із неба від Бога за молитвою патріарха. Існує також легенда, що в рік, коли не зійде Благодатний вогонь, настане кінець світу.

Проте ця тема охоплена чималою кількістю спекуляцій і дискусій. Для вірян сходження вогню стало священним обрядом, із погляду науки процес вважається духовною практикою, яка базується на вірі та символіці.

— Дехто вірить, що вогонь сходить чудесним чином, але це більшою мірою спомин того першого чуда, яке було звершено в певний момент. І на знак цього воно відбувається кожного року, —  зазначає в одному з інтерв'ю настоятель ПЦУ Епіфаній.

Зрештою, не одноразово святі отці закликали вірян розглядати вогонь як символ, а не тотожність Богу, підкреслюючи, що його варто розуміти як знак того світла, яке засяяло в час Воскресіння Господнього.

Нагадаємо, раніше «20 хвилин» повідомляли, що відомий тернопільський родинний гурт «Зерно» організовує гаївки на Великдень біля Катедри.

Читайте також:

Біля Катедри на Великдень відбудуться гаївки

6 травня у парку Сопільче проведуть гаївки

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (10)
  • Петро

    Знов Новінський з своїм літаком привіз
  • Гриценяк

    Кому там либу продовжити від вуха до вуха?!
    Дякуємо Господи Тобі за Твою ласку і благодать

    Boboxaxa reply Гриценяк

    Спокійно бабо ти щось агресивна.

    Гриценяк reply Boboxaxa

    Діду,Баба на ринку соняшник продає,якби шось
    Я висловила свою думку
    Всього найкращого

    Boboxaxa reply Гриценяк

    Ти рахуй пенсію і не базікай

    Галина reply Boboxaxa

    А ти доживи -до пенсії... Тоді щось патякай.

    Гриценяк reply Boboxaxa

    Ти за мене не переживай ,і з/пл порахую,а прийде час то і пенсію
    А ти замість того щоб з жінками "воювати""хєрою" піди в тцк як такий вумний

    Boboxaxa reply Гриценяк

    Нема дурних іти воювати
  • Ала Сітарчук

    ДЯКУЮ БОЖЕ ЗА ЩЕ ОДИН РІК🙏🙏🙏
  • myvova83

    Чому ми не святкуємо великдень разом з католиками?

keyboard_arrow_up