Директори шкіл готуються до судів через складені протоколи. А хто оплатить адвокатів?

Директори шкіл готуються до судів через складені протоколи. А хто оплатить адвокатів?
 • У листі МОН йдеться про те, що керівники закладів освіти несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
 • У директорів тернопільських шкіл - своя правда. Але вони готуються оскаржувати протоколи, складені поліцією.

Міністерство освіти і науки України нарешті висловилось щодо навчання під час карантину в містах, які потрапили в «червону зону».

- МОН стали відомі факти, коли в окремих містах, які входять до «червоної» карантинної зони, порушуються умови карантину та не виконуються зобов’язання про закриття закладів освіти, - йдеться у повідомленні. - У зв’язку з цим МОН звернулося з листом до керівників департаментів чи управлінь освіти і науки обласних державних адміністрацій, керівників закладів освіти, у якому наголосило на неухильному дотриманні законодавства під час організації освітнього процесу.

Зокрема, у листі йдеться про те, що у разі недотримання вимог законодавства України про охорону здоров’я, саме керівники закладів освіти несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, згідно із законодавством. І посилаються на статтю 80 Закону України від 19.11.1992 № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров’я».

Хто винен і яка відповідальність?

- Так, відповідно до статті 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тягне за собою накладення штрафу, - пояснили в МОН. - На громадян – від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі статтею 137 Кримінального кодексу України, невиконання або неналежне виконання професійних чи службових обов'язків щодо охорони життя та здоров’я неповнолітніх внаслідок недбалого або несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило істотну шкоду здоров'ю потерпілого - карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

- Ті самі діяння, якщо вони спричинили смерть неповнолітнього або інші тяжкі наслідки караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого, - пояснили у МОН.

Статтею 1167 Цивільного кодексу України передбачено відповідальність за завдану моральну шкоду.

- Моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів, - йдеться у роз’ясненні Міністерства освіти і науки. - Моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам, які проживали з нею однією сім’єю (стаття 1168 ЦК).

Хто оплатить адвокатів? 

Усі директори шкіл матимуть юридичний супровід та допомогу при оскарженні протоколів у суді, запевнила 10 вересня «20 хвилин» начальниця управління освіти і науки міськради Ольга Похиляк. Яким чином це робитимуть, пояснив юрист управління Андрій Вівчар.

- Це адміністративна справа і до суду має йти особа, на яку склали протокол, разом з адвокатом, - каже Андрій Вівчар. – Тобто, будемо залучати адвокатські об’єднання для захисту директорів.

Хто оплачуватиме послуги адвокатів – чи директори з власної кишені, чи, може, допоможе управління освіти або міськрада з казни – це питання, каже юрист, ще не обговорювали.

- Уже є підготовлені офіційні заперечення – вони потрібні, аби в суді довести, що протокол був складений неправомірно, - пояснив Андрій Вівчар. – Знаємо, що розглядатиме справи Тернопільський міськрайонний суд. Кожен з директорів оскаржуватиме протокол окремо.

Андрій Вівчар нагадав, що протоколи оскаржуватимуть на підставі рішення Конституційного суду від 28 серпня, а також Конституції України, яка гарантує кожному доступ до якісної освіти. Якщо взяти постанову Кабміну, саме за порушення норм якої карали директорів, юрист наголосив, що вона не містить заборону роботи навчальних закладів.

57 протоколів - на керівників закладів освіти

Загалом за три дні червоної зони в області поліція склала 129 протоколів за ст. 44-3 КУпАП за порушення карантинних норм. 57 - на керівників закладів освіти, з них 35 - на директорів тернопільських шкіл. Про це повідомив начальник відділу комунікації головного управління Нацполіції в області Сергій Крета.

Директори обурені через складені на них протоколи та готуються до судів. Кажуть, міськрада таки їх проконсультувала. От чи представлятимуть інтереси директорів у судах – не знають.

Кілька керівників, з якими ми спілкувались, налаштовані менш оптимістично та просили не згадувати їх у статті. Проте є й такі, які готові самотужки змагатись з поліцією в судах.

Коментарі

Я не дозволила б «ігри», які суперечать законам

Інна ІВАНЮК, директор ТНВК Школа-правовий ліцей №2:

 - Наш заклад отримав протокол, точніше я, як керівник, який порушує постанову Кабміну. Але я не шкодую і стверджую: ми розпочали навчання, відповідно до рішення міськради. Потрібно вносити поправки до основних Законів держави, бо наразі немає закону, в якому були б чітко прописані випадки, коли право на освіту обмежується – коли і за яких умов. Такі обмеження, як на мене, можуть бути лише у разі введення надзвичайного стану. Тому, якби я бачила, що міськрада  маніпулює – не вагаючись приймала б інше рішення, дотримуючись законності заради збереження здоров’я дітей. У даному випадку, на мою думку, міськрада поступає правильно. Є вже реакція кваліфікованих юристів. Я піду до суду. Звичайно, міськрада буде мене підтримувати, нам вже дали розтлумачення,  і я готова себе захистити. Тим паче, маю підтримку батьків. У нашій школі майже 100% явка дітей – за всі роки праці такої не було. Як на мене, дистанційно -  це не навчання, держава до нього не готова. Це відбувальщина. І воно не може бути постійним. У мене друга вища юридична освіта. І я не дозволила б «ігри», які суперечать законам.

"Будемо дотримуватись всіх протиепідеміологічних вимог і вчитись"

Андрій ГАЗИЛИШИН, директор ТЗОШ №10:

 - 8 вересня 2020 року у нашій школі були "гості". Представники Національної поліції прийшли дізнатись, чи вчаться наші учні в школі. Чи працює наш навчальний заклад. Бо, згідно з рішенням київського штабу боротьби з КОВІД-19, Тернопіль віднесено до так званої "червоної зони". Навчання має закінчитись, практично не почавшись. Дітей, які 6 місяців пробули на карантині і канікулах, змушують знову сидіти вдома. Бо так вирішили "дорослі дяді". Попри те, що в урядовій постанові № 641 немає заборони на роботу навчальних закладів. Крім того, цю постанову визнав незаконною Конституційний суд. У Тернополі продовжує діяти рішення міської ради від 3 серпня, яким дозволено працювати навчальним закладам з дотриманням заходів безпеки. Це рішення обов'язкове для виконання на території Тернопільської міської громади для всіх.

На мене, як керівника закладу, складено протокол про адмінправопорушення. Загрожує досить великий штраф. Але я не один, зі мною вчителі і батьки, які мене підтримують. Ми будемо дотримуватись всіх протиепідеміологічних вимог і вчитись.

"Ми готові заплатити будь-який штраф, лиш би всі були здорові"

Олександр ОСТАПЧУК, директор ТНВК «Школа-ліцей №6»:

- У нашій школі-ліцеї 16 працівників - хворі. У чотирьох «ковід», в інших є запалення легень і температура. Ми готові заплатити будь-який штраф, лиш би всі були здорові і ходили на роботу та навчання. Просимо "щирих українців" не маніпулювати ситуацією, що склалася. Бо ми не вийшли на роботу не тому, що такі "хитрі" чи "завбачливі". Ми навіть зараз дистанційно не можемо проводити заняття, бо вчителі на лікарняних. Але стан здоров'я колег, які захворіли до 1 вересня, покращився. Віримо, що всі вчителі переборють недуги. Будьте здорові! Я на роботі, тому штрафуванню підлягаю.

Опитування

Чи будете ви допомагати відстоювати право вашої дитини на освіту?

Стежте за новинами Тернополя у: Facebook, TelegramInstagramViber та YouTube. 

Коментарі (18)
 • Iren Ternopilska

  а ще і вчителі будуть винні, хай батьки спробують провести уроки в щитках, їм головне дітей зіпхати з дому
 • Іван

  думаю, хоч раз треба, аби поліція отримала зп з відтермінуванням хоча б на місяць, і добровільно, як викладачі та вихователі садочків здали по одній зп в користь боротьби з ковід... виходить, ті що нічого не робить, ще й хочуть бути праві, а той що хоч якось справляється з тим мамазмом, то ще й порушник.... а головне, всі отримують з одного бюджету... то чого так сваритись між собою... а?
 • Ігор Слободян

  Щось мені здається що деректори лишаться сам на сам з цією проблемою
 • major

  Надалі нізащо і нізакого платити не буде, оскільки по факту він на лікарняному і з нього як з гусака вода, а рішення приймала міська комісія тобто орган колегіальний і відповідно важко когось притягнути до відповідальності з точки зору нашого «самого гуманного суду». На даний час як в Тернополі так і в Франківську партія «Свобода» не хоче здати свої останні позицііі і звідси всі підводні камені.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
12:20 "Сусіду допомогли, і я спробую": лікарі розповідають, чому бездумне вживання антибіотиків може нашкодити stars 11:25 Тяжка втрата: передчасно помер другокурсник Тернопільського педуніверситету 11:05 Вихованці і педколектив садочка №3 зняли щемливе відео до Дня дошкілля (ВІДЕО) play_circle_filled 10:10 Ще 234 випадки COVID-19 зафіксовано на Тернопільщині за добу, дві жінки померли. Дані з усіх районів Від читача 15:18 Вітаємо працівників дошкільної освіти Тернопільщини! 09:05 Баклажани зі смаком грибів: покроковий рецепт простої страви 08:01 Сьогодні, 26 вересня: професійне свято відзначають вихователі та працівники дитсадків, а також машинобудівники 21:03 Що сталось з найстарішим будинком Тернополя: яка його історія? Дивіться ексклюзивні фото! photo_camera stars 20:05 Благодійність замість квітів вчителю: у школі на Тернопільщині вирішили креативно допомогти Давидку Ревнюку photo_camera 19:07 На Тернопільщині одружився засуджений до довічного ув'язнення 18:05 У Тернополі відновив роботу молодіжний клуб, де можна попрактикувати розмовну англійську 17:03 Вирішили замовити піцу чи суші? Ми порівняли ціни в тернопільських закладах (ГРАФІКА) photo_camera stars 16:05 На Тернопільщині шахрай підсунув чоловіку в лікарні сувеніри замість доларів 15:03 У Тернополі відкрили новий музей (ФОТО) photo_camera 14:05 Нові правила пересадки в тернопільському транспорті. Що варто знати пасажирам? Розбираємося stars 13:15 На Тернопільщині водій іномарки збив двох пішоходів. 18-річний юнак загинув на місці ДТП (ФОТО) photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up