Міністерство освіти і науки України нарешті висловилось щодо навчання під час карантину в містах, які потрапили в «червону зону».
- МОН стали відомі факти, коли в окремих містах, які входять до «червоної» карантинної зони, порушуються умови карантину та не виконуються зобов’язання про закриття закладів освіти, - йдеться у повідомленні. - У зв’язку з цим МОН звернулося з листом до керівників департаментів чи управлінь освіти і науки обласних державних адміністрацій, керівників закладів освіти, у якому наголосило на неухильному дотриманні законодавства під час організації освітнього процесу.
Зокрема, у листі йдеться про те, що у разі недотримання вимог законодавства України про охорону здоров’я, саме керівники закладів освіти несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, згідно із законодавством. І посилаються на статтю 80 Закону України від 19.11.1992 № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
- Так, відповідно до статті 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тягне за собою накладення штрафу, - пояснили в МОН. - На громадян – від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі статтею 137 Кримінального кодексу України, невиконання або неналежне виконання професійних чи службових обов'язків щодо охорони життя та здоров’я неповнолітніх внаслідок недбалого або несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило істотну шкоду здоров'ю потерпілого - карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
- Ті самі діяння, якщо вони спричинили смерть неповнолітнього або інші тяжкі наслідки караються обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого, - пояснили у МОН.
Статтею 1167 Цивільного кодексу України передбачено відповідальність за завдану моральну шкоду.
- Моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів, - йдеться у роз’ясненні Міністерства освіти і науки. - Моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам, які проживали з нею однією сім’єю (стаття 1168 ЦК).
Усі директори шкіл матимуть юридичний супровід та допомогу при оскарженні протоколів у суді, запевнила 10 вересня «20 хвилин» начальниця управління освіти і науки міськради Ольга Похиляк. Яким чином це робитимуть, пояснив юрист управління Андрій Вівчар.
- Це адміністративна справа і до суду має йти особа, на яку склали протокол, разом з адвокатом, - каже Андрій Вівчар. – Тобто, будемо залучати адвокатські об’єднання для захисту директорів.
Хто оплачуватиме послуги адвокатів – чи директори з власної кишені, чи, може, допоможе управління освіти або міськрада з казни – це питання, каже юрист, ще не обговорювали.
- Уже є підготовлені офіційні заперечення – вони потрібні, аби в суді довести, що протокол був складений неправомірно, - пояснив Андрій Вівчар. – Знаємо, що розглядатиме справи Тернопільський міськрайонний суд. Кожен з директорів оскаржуватиме протокол окремо.
Андрій Вівчар нагадав, що протоколи оскаржуватимуть на підставі рішення Конституційного суду від 28 серпня, а також Конституції України, яка гарантує кожному доступ до якісної освіти. Якщо взяти постанову Кабміну, саме за порушення норм якої карали директорів, юрист наголосив, що вона не містить заборону роботи навчальних закладів.
Загалом за три дні червоної зони в області поліція склала 129 протоколів за ст. 44-3 КУпАП за порушення карантинних норм. 57 - на керівників закладів освіти, з них 35 - на директорів тернопільських шкіл. Про це повідомив начальник відділу комунікації головного управління Нацполіції в області Сергій Крета.
Директори обурені через складені на них протоколи та готуються до судів. Кажуть, міськрада таки їх проконсультувала. От чи представлятимуть інтереси директорів у судах – не знають.
Кілька керівників, з якими ми спілкувались, налаштовані менш оптимістично та просили не згадувати їх у статті. Проте є й такі, які готові самотужки змагатись з поліцією в судах.
Інна ІВАНЮК, директор ТНВК Школа-правовий ліцей №2:
Андрій ГАЗИЛИШИН, директор ТЗОШ №10:
На мене, як керівника закладу, складено протокол про адмінправопорушення. Загрожує досить великий штраф. Але я не один, зі мною вчителі і батьки, які мене підтримують. Ми будемо дотримуватись всіх протиепідеміологічних вимог і вчитись.
Олександр ОСТАПЧУК, директор ТНВК «Школа-ліцей №6»:
Чи будете ви допомагати відстоювати право вашої дитини на освіту?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер