Створення підземної церкви жіночого монастиря Йосафіток датують початком ХХ століття. Однак більшість тернополян навіть не знають, що вона збереглась до сьогодні, хоча і в занедбаному стані.
- Церква є частиною підземних комунікацій, від якої ведуть чимало проходів, якими користувались монахині. Зокрема, підземна церква сполучена з Архикатедрою, - каже голова ГО “City Project” Андрій Кір. - Частина відгалужень ще не досліджені, оскільки вони замуровані. Церква потребує реконструкції, оскільки вона зараз в дуже занедбаному стані. Радянська влада знищила там все церковне. І про те, що це приміщення було колись церквою нагадують тільки ніші. Її переробили під спортивний зал, зокрема там ще досі висить баскетбольне кільце. А ще використовували її як тир та бомбосховище. А потім на довгий час про церкву просто забули.
Проблема відновлення пам'ятки полягає в тому, що наразі доступним є вхід лише через прокуратуру, яка є режимним об'єктом. Тому зараз влада налагоджує співпрацю.
- Якщо чесно, я сам довгий час не знав, що майже навпроти міської ради є підземна церква. Це було просто відкриття, - каже заступник міського голови Леонід Бицюра. - Тривалий час її існування взагалі замовчувалось, тому хотілося б відкрити втрачене для тернополян. Ми виявили, що об'єкт взагалі без власника, тому поставили приміщення на облік комунального майна. Зрозуміло, що водити туристів через приміщення прокуратури ми не можемо, тому чекаємо на пропозиції архітекторів, яким чином організувати вхід в церкву з двору на Листопадовій.
Згодом церкву планують відкрити для туристів та зробити однією з візитівок Тернополя.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 11 від 12 березня 2025
Читати номер