У Тернополі погіршився стан повітря: чи небезпечно це та що робити тернополянам

У Тернополі погіршився стан повітря: чи небезпечно це та що робити тернополянам

У Тернополі зранку, 12 лютого, погіршився стан повітря. Про це свідчить додаток е-Тернопіль та платформи оцінки якості повітря. Чому так сталося та чи є небезпека для тернополян? Дізнавалися журналісти «20 хвилин».

У місті працюють системи оцінки якості повітря. Станції моніторингу передали місту безплатно. Вони встановлені на багатоквартирних будинках та під’єднані до мереж мешканців, які з власної ініціативи взяли зобов’язання забезпечити датчики доступом до електроенергії та інтернет-з’єднання. Інформація про стан повітря доступна у додатку е-Тернопіль та на платформах ЛУН Місто AIR та SaveEcoBot.

Станом на 10:40, у додатку е-Тернопіль індекс якості повітря – 109. Як вказано в додатку, цей показник означає, що повітря нездорове для чутливих людей. Якщо ви маєте серцеві чи легеневі захворювання, то варто обмежити активності на вулиці. Це ж стосується і дітей.

За годину середній показник знизився до 87 – повітря прийнятне.

Відео дня

Журналісти «20 хвилин» проаналізували показники якості повітря на сайті ЛУН Місто AIR та SaveEcoBot. Там в режимі онлайн можна переглядати показники замірів. 

На платформі Лун відображено 4 станції аналізу. Вони розташовані у центральній частині міста, районі «Оболоня» та «Алясці».

Станом на 11:40, на трьох станціях зафіксовано, що повітря нездорове для чутливих людей, а на одній – нездорове повітря, де варто відмовитися від прогулянок на вулиці та припинити провітрювання квартир.

За даними SaveEcoBot, станом на 11:40, повітря нездорове для чутливих людей у районі «Оболоня». Інших мікрорайонах показники прийнятні.

Що кажуть у міській раді

Ми звернулися за коментарем до міської ради. Як повідомила речниця міськради Мар’яна Зварич, за даними ЛУН підвищені показники якості повітря дійсно зафіксовано. Проте така ситуація наразі спостерігається у багатьох містах України, а не лише у Тернополі.

– Дані станції моніторингу розміщені громадськими організаціями, – каже Мар'яна Зварич. – У місті, окрім ЛУН, є також станції SaveEcoBot. Перевищення показників спостерігається на значній території України.

У міській раді кажуть, що за даними фахівців, на якість повітря завжди впливає міжсезоння, у який спостерігається підвищення показників, оскільки немає листя. Також посилаються на коментар кураторки ЛУН Місто AIR Анни Денисенко, яка пояснює, чому показники можуть зростати:

– Сезонність впливає на погіршення показників якості повітря. Також впливають на забруднення для непромислових міст спалювання листя та стерні, які проводять мешканці восени та весною, надмірний рух автомобільного транспорту, індивідуальне опалення будинків, оскільки мешканці приватного сектору можуть використовувати неякісні матеріали для обігріву, додалося через війну також використання генераторів, – зазначає кураторка ЛУН Місто AIR Анна Денисенко.

Як свідчать дані ЛУН, показники повітря підвищені також у Луцьку, Рівному, Івано-Франківську, Житомирі, Чернівцях. А от у Львові показники у межах норми. 

Перевищення – не вперше

Журналісти «20 хвилин» проаналізували динаміку змін якості повітря станцій ЛУН Місто AIR у Тернополі за останній місяць – саме стільки часу доступні результати замірів. Як ми помітили, середньодобові показники часто перевищують прийнятний рівень забруднення. Найвищий рівень забруднення повітря за останній місяць зафіксували 31 січня.

На «Алясці» середній добовий показник був 140 – повітря нездорове для чутливих людей.

У Центрі найбільший показник за останній місяць був 153 – повітря нездорове.

На вулиці Дівочій 31 січня зафіксували показник 191 – нездорове повітря.

Такий показник був і на Микулинецькій, 31 січня – 191.

Потрібно стежити за станом повітря

Еколог та голова громадської організації «Екоальянс» Олександр Філь пояснив журналістам «20 хвилин», чому може погіршуватися стан якості повітря.

– Наразі ситуація з погіршенням якості повітря спостерігається у багатьох містах. На якість повітря впливають як місцеві фактори – вихлопи автомобілів, підприємств, так і загальна ситуація в Україні та за її межами. З вітром переносяться частинки пилу, різні речовини, гази тощо. Листя на деревах добре затримують їх. Тому на погіршання якості повітря також впливає сезон та погодні умови. Тому потрібно максимально збільшувати кількість зелених насаджень, - пояснює Олександр Філь.   

Як каже еколог, станцій аналізу забруднення повітря у Тернополі має бути більше.

 – Питанням якості повітря має займатися міська влада. Потрібно встановити спеціальні сертифіковані станції у різних мікрорайонах. Стан якості повітря має бути доступний в режимі онлайн, щоб кожен міг в будь-яку мить перевірити показники. Якщо показники погіршуються, то про це мають повідомляти населення. Наразі ж цим займаються громадські організації.

Олександр Філь радить стежити за станом повітря і якщо воно погіршується – краще обмежувати перебування на вулиці, особливо дітям.

– Від якості повітря та води залежить наше здоров’я. Особливо це стосується дітей та людей, які мають хронічні захворювання, проблеми з дихальною системою, серцево-судинні захворювання тощо. Варто відстежувати показники і якщо є перевищення – краще уникати перебування на вулиці, – каже еколог.

Журналісти «20 хвилин» також звернулися за коментарем до розробників та співзасновників проектів, які аналізують якість повітря у місті. Наразі ми очікуємо на відповідь. 

А чи задоволені ви станом повітря у місті? Пишіть у коментарях!  

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (8)
 • 123456

  СОСІТЬ ХУЙ І ВСЕ БУДЕ ЗАЄБІСЬ
 • 123456

  ЦИЦЬКАРІДЗЕ
 • Наталія Лебедєва

  у мікрорайоні Новий світ поблизу вул Березова та Новий світ в опалювальний період регулярно відчувається  у повітрі запах  палених шпал. В основному цей запах відчувається вночі і під ранок, неможливо спати з відкритим вікном.
 • Читач72

  Писали раніше, що Чоловіки з родини Заставного усі пішли воювати. саме родина Заставних отримала від держави величезну кількість державного майна(від фабрика Галія в центрі Тернополя яка є пам'яткою історичною і не підлягає приватизації) до квартир в центрі Тернополя з яких переселили старожилів на Бам за кошти міської ради і держави.З тих посадовців що прихватизували незаконно державне майно потрібно створити військові підрозділи для передової лінії захисту держави.По вулиці Шевченка щораз заставляються торгові харчевні прямісінько на проїжджій частині вулиці, що це таке.Коли розносяться військовим бульдозером протизаконні кібітки в центрі Тернополя. Де ви громадські активісти, муніципальна служба яка протизаконно штрафує пенсіонерів, інвалідів, безробітних за паркування Вазів і унітазів, а Шанхай в центрі Тернополя не бачать, на якого вуйка вони працюють а мали би по закону врівні зі всіма.Настав час таких протизакців відправити на фронт,досить розїжджати по Тернополі на Лексусах і Бмв та прикладеними дорогущими телефонами на вусі.На одних селянах і безробітних довго чекати перемоги.

keyboard_arrow_up