Ідея сортування сміття, у голови ОСББ "Київська, 7" Володимира Виваля виникла рік тому. Тоді чоловік ще не був головою ОСББ.
- Я хотів не тільки, щоб сміття сортували, - каже Володимир Виваль. - Я ще й противник того, щоб сміттєві контейнери були всередині будинку. Це незручно, сморід. І на загальних зборах, які відбулись 20 лютого у 2018-ому році, де були співвласники, мою ідею винести контейнери за межі будинку підтримала більшість мешканців. Ми почали думати, як реалізовувати цю ідею.
Як розповідає пан Виваль, він зустрівся з приватним підприємцем, який скуповує картон, папір, склотару, склобій, пластик і ще він приймає на утилізацію батарейки. Спершу у дворі будинку вирішили встановити контейнер для розподілу сміття. А незабаром на прибудинковій території встановлять відкритті контейнери для харчових відходів.
Встановив контейнер той же підприємець, який скуповує розподілене сміття. Як пояснює пан Виваль, є три варіанти оплати такого сміттєвого контейнера: його встановлює підприємець, але тоді мешканці здаватимуть йому сировину за нижчою ціною. Або мешканці самі доставлятимуть сміття. І ще варіант - ОСББ ставить контейнер за власні кошти.
Такий контейнер встановили близько тижня тому, а спеціальні мішки, які встановлені всередині, уже майже заповнені.
- Усі кошти, які отримаємо, здавши це розділене сміття, ми використаємо для того, щоб зробити необхідне на прибудинковій території та в будинку, - каже пан Володимир. - І є ідея вивішувати фото з виконаною роботою на тому ж контейнері для розподілу сміття, щоб мешканці бачили куди йдуть гроші. Але звісно, щоб щось зробити теж потрібен час.
Контейнер, який встановили біля будинку на вул. Київській, 7, так мовити, пробний варіант. Але, як каже голова ОСББ, це питання часу, після Великодніх свят його теж дороблять. А от контейнери, які встановили біля двох інших будинків з ОСББ, уже удосконалені.
Потрібен чи ні контейнер для роздільного сортування сміття біля будинку на вул. Будного, 32а мешканці приймали разом. Цей контейнер, також, встановлював підприємець за свої кошти.
- Вирішили встановити такий контейнер, адже рано чи пізно це доведеться зробити кожному, бо є відповідний закон про роздільне сортування відходів, - каже голова ОСББ "Будного, 32а" Тетяна Кулик. - Нам хотілось щось покращити і, як то кажуть, піти в європейському напрямку. Наша екологія зараз в дуже поганому стані.
Як каже пані Тетяна, мешканці будинку уже вчаться розділяти сміття і викидати його новий контейнер.
Встановити такий контейнер у своєму дворі мешканці будинку на вул. Стадникової,20 вирішили після того, як побачили результат на вул. Київській, 7. Теж за кошти підприємця.
- В нас це вже третій у Тернополі такий контейнер. Він трішки удосконалений, ніж той, що встановлювали першим, - каже голова ОСББ "Стадникової,20" Андрій Зелінка. - 2 квітня я робив збори мешканців і розказував про це роздільне сортування сміття. То відгуки людей позитивні, всі задоволені і кажуть, що хороша ідея. І бачу, що люди уже почали сортувати, бо є в контейнері і скло, і пластик, і папір. Навіть батарейки викидають.
Окрім того, як каже Андрій Зелінка, що мешканці не порушуватимуть тепер закон, так ще матимуть кошти, наприклад, на лампочки у під'їзд.
Такі контейнери для сортування сміття встановлюють лише у тих будинках, де є ОСББ. Як каже голова ГО "Рада Голів ОСББ міста Тернополя" Сергій Лупак, таких контейнерів у місті буде значно більше, адже людей потрібно вчити сортувати сміття.
- Підприємець каже, що вартість одного такого контейнера близько 10 тисяч гривень, - каже Сергій Лупак. - Зараз він вкладає в це свої кошти. Він і надалі їх встановлюватиме, але у тих будинках, де більша кількість квартир.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер