У заповіднику в Кременці раптово померла 42-річна працівниця: розвінчуємо фейки щодо цього
«20 хвилин» дізналися, чому пані Наталія їздила до монастиря, що розповіли колеги і керівник заповідника. Дізналися, чи вчасно прибули на місце медики. І чи справді був конфлікт з монахинями, як про це пишуть у соцмережах.
Наталія Каленікова, завідувачка відділу охорони експлуатації та реставрації пам’яток Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника, раптово померла під час робочого виїзду на території жіночого монастиря у Кременці. Це сталося зранку 5 вересня. Жінці було 42 роки.
Невимовний біль...
Пані Наталя, як зазначають колеги, працювала віднедавна і була дуже гарним спеціалістом.
У соцмережах натомість її смерть обростає чутками й домислами, що жінка напередодні конфліктувала з монахинями. Тому серце, мовляв, і не витримало.
Співчуття з приводу раптової смерті Наталії Каленікової висловили колеги на сторінці Кременецько-Почаївського державного історико архітектурного заповідника (далі — ДІАЗ – прим. авт.) у Фейсбук.
— Колектив ДІАЗу сумує з приводу смерті Каленікової Наталії Анатоліївни, — йдеться у повідомленні. — Раптова смерть забрала нашу колегу, завідувачку відділу охорони експлуатації та реставрації пам’яток ДІАЗу. Для всіх нас – це . Втрата висококваліфікованої колеги, однодумиці, товариської людини.
Пані Наталя була професійною, відповідальною, педантичною у роботі, кажуть колеги.
— Пішла у засвіти не лише наша шанована колега, а й красуня, прекрасна дружина і мати... Сумуємо з приводу смерті Наталії, співчуваємо чоловіку, синам, родичам і друзям покійної. Наталя плекала сад і серед всього розмаїття квітів найбільше любила і вирощувала троянди й лілії, —розповіли колеги.
Що каже керівник заповідника
У соцмережах натомість писали, що представниця держзаповідника, яка прийшла перевіряти монастир, раптово померла на його території.
Директор держзаповідника Василь Ільчишин у коментарі «20 хвилин» одразу спростував інформацію, поширену у соцмережах і деяких ЗМІ, що пані Наталія була працівницею Мінкульту. Повідомив, що вона другий місяць працювала на посаді завідувачки відділу охорони експлуатації та реставрації пам’яток Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника. І додав, що це була внутрішня перевірка заповідника, оскільки комплекс, зокрема і монастир, — на балансі заповідника.
— Рік тому в цьому монастирі закінчився договір оренди, і зараз триває судовий процес, — пояснив суть справи Василь Ільчишин. — З боку користувача є низка порушень земельного, пам'ятко-охоронного, будівельного законодавства. Відповідно, ми, як балансоутримувач, маємо всі ці моменти з’ясувати.
Лише протягом серпня-вересня це вже був четвертий візит, каже директор. За останній рік, відколи тривають суди, на території монастиря їхні співробітники були енну кількість разів, причому приходили як з поліцією, так і без.
На територію монастиря представники заповідника приходять приблизно раз на тиждень, і ходитимуть надалі, доки не виконають свою роботу, зазначив директор. За потреби — навіть щодня.
— Щоразу туди навідується різний склад працівників, — каже Василь Ільчишин. — Востаннє, в день, коли померла Наталя, там було троє наших представників. Наголошую: саме заповідника, а не Міністерства культури.
Працювала другий місяць
Наталя Каленікова прийшла на роботу до заповідника нещодавно — працювала лише другий місяць, каже директор. Але з першого дня роботи зарекомендувала себе як дуже добрий фахівець в галузі архітектури.
— Ми довго шукали такого фахівця, — розповів Василь Ільчишин. — Наталя добре знала роботу, любила її і ніяких емоційних перевантажень у неї не було. З її боку під час перевірок — жодних образ, претензій чи закидів теж не було ніколи. Того дня я був у відрядженні, мене на місці не було. Наші представники прийшли, з монастиря вийшли орендарі та попросили зачекати, коли приїде їхній адвокат, завжди все проводили за його присутності. Всі відійшли у тінь, присіли на лавку у сквері з квітами. Наталі раптом стало погано, її колеги одразу викликали швидку.
Медзаклад розташований неподалік, тому медики прибігли за лічені хвилини. Реанімували довго, але, на жаль, життя Наталі врятувати не вдалося, каже директор. Чи були у жінки проблеми із серцем і чи відомо було про них керівництву, — відмовився говорити.
Колеги згадують, що Наталя була чудовою і дбайливою матір’ю, — співробітники не раз ставали свідками того, як вона говорила про своїх дітей і родину. Як спішила додому, бо один з синів ще шкільного віку.
— Претензій до її роботи у нас не було, — каже Василь Ільчишин. — І як людина вона була дуже хороша, товариська, зі всіма колегами ладила. Ми дуже раділи, що нарешті в нас є хороший спеціаліст, який добре розуміється на справі і любить ту роботу. Наталя була фахівцем і людиною — все з великої букви. Дуже, дуже шкода…
Що кажуть у поліції та швидкій?
Як дізналися «20 хвилин», жінка із родиною проживала в Тернополі. Якщо рідні пані Наталії готові висловити свою позицію, вони можуть звернутися в редакцію.
Те, що фельдшер прибіг на місце події за лічені хвилини і одразу приступив до реанімації пацієнтки, підтвердив «20 хвилин» і генеральний директор КНП «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Олександр Ріпка. Швидку 5 вересня викликали до жінки, в якої почалися судоми.
Як розповів очільник швидкої, монастир розташований у Кременці буквально поруч із підстанцією швидкої допомоги. І з заднього дворику східцями пішки швидше дістатися до місця виклику, авто ж має об’їжджати. Тому фельдшер, прихопивши медичну валізу, побіг на місце події, автомобіль тим часом вирушив в об’їзд.
Виклик на лінію 103 надійшов о 10.47 5 вересня, прибули на місце о 10.52, запевнив Олександр Ріпка.
— Щойно бригада прибула на місце події, одразу приступили до реанімаційних заходів, — каже Олександр Ріпка. — На жаль, безрезультатно, тому констатували смерть пацієнтки.
За результатами експертизи, смерть наступила в результаті серцево-судинної недостатності, повідомив речник поліції Тернопільщини Сергій Крета.
— Тілесних ушкоджень, які б могли свідчити про насильницьку смерть, не виявили, — підтвердив Сергій Крета. — Відомості про подію внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 115 ого кодексу України з позначкою «природна смерть».
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Читач15
Маряна Шигінська
Маряна Шигінська
Iryna Kufel
Тамара Лигута reply Iryna Kufel
Iryna Kufel reply Iryna Kufel
Тамара Лигута reply Iryna Kufel
Viktor Dombrovskiy reply Iryna Kufel