Саме у Тернополі було створено першу крайову організацію «Народного руху України», яка завдяки своїй активній діяльності отримала більшість на перших демократичних виборах до міської ради на весні 1990 року.
Перше демократичне скликання міської ради Тернополя також особливе тим, що у ньому були переважно звичайні робітники, а також лікарі, педагоги, інженери, було навіть два студенти.
Ці люди приймали перші рішення щодо майбутнього міста Тернопіль, про перейменування вулиць чи знесення пам’ятників комуністичним лідерам. В 1990 році на першому демократичному скликанні міської ради було аж 113 народних обранців.
Учасників зустрічі привітали нинішні депутати міської ради та подарували їм книги про становлення Тернополя на зорі Незалежності України. Виступами привітав учасників зустрічі гурт «Пшеничне перевесло"
Народний обранець першого скликання Олександр Соняк розповів, що 30 років тому депутати працювали і боролися за Незалежність України зовсім по-іншому.
– У нас була своя ідея і ми її дотримувалися. Зараз незрозуміло чия вона, кишенькова чи власників бізнесу, – каже колишній депутат. – Ми були єдині. Так, були різні погляди, різні ідеї, але ми приходили до спільних рішень.
Пан Соняк розповів, що у першому скликанні міської ради в Тернополі були переважно звичайні робітники, які не мали власного бізнесу і виступали за інтереси інших людей.
Депутат першого скликання Павло Сливка розповів про результати діяльності народних обранців на зорі Незалежності України.
– Саме після першої сесії депутати міської ради першого скликання прийняли рішення про національну символіку, – каже пан Сливка. – 29 березня 1990 року в Тернополі на балконі міської ради вивісили прапор України. Наше місто стало першим в Україні, де підняли прапор після рішення органу державної влади.
Також пан Сливка згадав і про демонтаж пам’ятника Леніна. Рішення депутатам далося дуже непросто, та все ж 18 липня його прийняли. Тоді за це рішення проголосували 65 депутатів, при необхідній кількості 64.
– Іноді депутати не являлися на сесію міською ради, хотіли зірвати її процес. Були різні випадки, – додав депутат. – Ми навіть могли демонтувати пам’ятник Пушкіну та не зробили цього. В дечому ми недопрацювали, але...
Депутати приймали багато рішень щодо питань освіти, зокрема, щодо функціонування української мови у Тернополі.
Як вам така велика кількість депутатів в 1990-1994 роках? Як оцінюєте діяльність нинішнього складу міськради? Діліться своїми думками в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 38 від 18 вересня 2024
Читати номер
Игорек Дуда