«В інтересах всіх - ізолювати цей місцевий Ухань». Чим насправді "забезпечені" у монастириській лікарні?
- Більшість працівників райлікарні – контактували з хворою на коронавірус медсестрою, яка зараз перебуває у реанімації цього закладу. У сімох медиків вже підтвердили наявність коронавірусу.
- "З того вийдемо, там пошиємо, знайдемо, придбаємо. Дайте ліки!!! Це справді для нас SOS і терміново", - просить активістка Світлана Безділь.
- Завдяки людям за добу зібрали близько 6 тисяч доларів і 256 тис грн. на рахунок лікарні.
На Монастирищинні - потужний спалах коронавірусу, кількість хворих зростає щодня, причому суттєво. Станом на 10 год. 26 березня на Тернопільщині загалом підтверджено 15 випадків COVID-19:
- 1- житель міста Заліщики. Чоловікові - 57 років. Знаходиться в Тернопільській лікарні швидкої допомоги
- 1 -житель міста Тернополя. Чоловікові 55 років. Він звернувся до сімейного лікаря і перебуває на самоізоляції.
- 1 - житель Золотого Потоку Бучацького району – медик Монастириської лікарні.
- 11 - жителів Монастириського району, з них частина – медики.
- 1 чоловік помер - житель села Ковалівка Монастириського району. Чоловікові було 68 років.
У районній лікарні попри твердження нового очільника ОДА Володимира Труша, що медичний заклад всім забезпечений і готовий до надання меддопомоги хворим на коронавірус, нестача як елементарних засобів захисту, апаратів ШВЛ, так і ліків.
Більшість сімейних лікарів – на самоізоляції. Більшість працівників райлікарні – контактували з хворою на коронавірус медсестрою, яка зараз перебуває у реанімації райлікарні. У сімох медиків вже підтвердили наявність коронавірусу.
«20 хвилин» розбирались, що є в Монастириській лікарні, а чого немає. Та зібрали інформацію щодо всіх районів області.
Щодо Монастириської – там активно включились волонтери та всі місцеві мешканці. За добу вдалось зібрати 256 тис грн. на рахунок лікарні. Ще близько 6 тисяч доларів США – мешканці та ті земляки, які перебувають зараз за кордоном. Про це повідомила телефоном активістка Світлана Безділь.
Знайдемо, пошиємо, зберемо. Дайте ліки!
- Кошти зібрали всім світом, тканину вже закупили, шиємо костюми одноразові для медиків, - запевнила пані Світлана. - Респіратори пообіцяли допомогти придбати. Лікарі кажуть, щось виділили з Тернополя. Що саме – не можу точно сказати. На мою думку, якби так було, не писали б лікарі в місцевих групах, аби їм бодай кілька пар печаток принесли.
Потрібні кисневі препарати та інші ліки. Адже підприємці і заробітчани сидять вдома. Цілі родини зараз живуть за пенсії старших родичів або за мінімальну зарплату працівників держустанов. Не дай Бог хвороби, люди навіть не зможуть купити елементарний набір ліків.
- Страшно уявити, як хтось захворіє, а родині дадуть список ліків, - каже пані Світлана. – Самі знаєте, що таке день в реанімації. Так, у нас таке сталось. В інтересах влади і всіх навколо - ізолювати цей місцевий Ухань, але дайте все необхідне! Противірусні препарати, крапельниці, дайте хоч в мінімальній кількості, бо більшість просто не зможе заплатити.
Усі місцеві волонтери включились активно, працюють часом і в цілодобовому режимі. А мер, нарікають місцеві, не скликає сесію попри прагнення депутатів. А це зараз необхідне, щоб виділити додаткові кошти на боротьбу з небезпечним вірусом.
Волонтерка розповіла, що вчора спілкувалась з однією з лікарок. Та плаче майже весь час. І поділилась, що дзвонила до дитини, а та їй видала: "Їдь на роботу і не повертайся, бо ти мене заразиш".
Страшно припустити, що коїться в інших
- У медиків деяких істерика, бо, кажуть, їх кинули в пекло, - поділилась пані Світлана. – Високі чини бояться щось казати на камеру, аби не отримати на горіхи від обласної влади. А місцеві були шоковані, коли довідались від очільника ОДА, що наша лікарня, виявляється, найзабезпеченіша в області. Але тоді страшно навіть припустити, що коїться в інших!
«З того вийдемо, там пошиємо, знайдемо, придбаємо. Дайте ліки!!! Це справді для нас SOS і терміново», - підсумувала Світлана Безділь.
Включився у допомогу і радник міністра МВС Михайло Апостол. За нашою інформацією, саме він допомагає з придбанням ще двох апаратів ШВЛ для Монастириської райлікарні.
«Що тут додати? – написав він на власній сторінці у Фейсбук. - Хтось підставив нового очільника області, чи він видав уявне за фактичне, сказавши в ефірі, що Монастириська лікарня підготовлена до зустрічі хворих найкраще з усіх районів… Можливо і найкраще. Тоді що робиться в найгіршій? А, може, треба було особисто подивитися?»
Це – службова недбалість. Але з нею розберемось пізніше…
- Я допомагаю, чим можу – шукаю все необхідне, торгуюсь, звожу з людьми, - зізнався пан Апостол. – У п’ятницю дамо Монастириській інші необхідні речі - костюми лікарські, халати. Цього добра зараз в країні немає, дефіцит і в світі. Але шукаємо…
Михайло Апостол просить всіх залишатись вдома, старатись не стати джерелом та переносником інфекції. Оце буде найбільшою допомогою, переконаний наш земляк, радник міністра МВС.
- У нас є сотні, тисячі громадських активістів, волонтерів, але включились одиниці. Де решта? – цікавиться пан Апостол. - Треба всім зараз максимум підключитись, чим потужніше – ми можемо серйозно допомогти лікарням. Зі свого боку стараюсь максимально - щось привезти, придбати. Всі шукають те, чого практично немає у світі – світ до цього не був готовий.
Чому про поширення коронавірусу в області знають вже місяць, а не подбали про резерв для лікарень найнеобхіднішого? Немає не те, що зайвого, а й вкрай необхідного халата, маски, рукавичок, костюмів. Це, на думку екс-нардепа, - злочинна халатність місцевої влади.
- Як підвищувати собі зарплати – вони є. А купити маски і щоб був резерв – немає. Мені складно це зрозуміти, - каже Михайло Апостол. – Але з цим розберемось потім. Зараз головне – врятувати людей.
Виділили апаратури на півмільйона. Простим людям – дякуємо!
Стефанія Підгірна, головний лікар Монастириської райлікарні, повідомила про сімох медиків району, в яких підтвердили коронавірус. Це четверо лікарів і троє медпрацівників. Одна медсестра, у якої COVID-19 виявили першою – у реанімації. Наразі вона - у важкому стані, перебуває на апараті концентрату кисню. Решта медиків – на самоізоляції.
- Ми щиро дякуємо усім людям, волонтерам, які активно підключились. Приходять прості люди, дають стос масок і йдуть. Зі всіх боків дзвонять, приходять, цікавляться, яка потрібна допомога, - каже Стефанія Підгірна. – Дезінфікуючі засоби приносять. Сьогодні о 15.00 маємо отримати медичного обладнання на півмільйона гривень. Зокрема, монітор, відсмоктувач та чимало необхідного. З медпрепаратами клопіт. Мінімальне забезпечення є. Як піде масове поступлення хворих… Скільки чого потрібно – щодня даємо список в область.
Що є у лікарні, а чого бракує
- Наявність усіх засобів захисту – костюми, маски, респіратори?
- На сьогодні всі захищені. Ще до кінця дня привеземо на завтра. Бракує респіраторів. Окуляри, рукавиці, маски є, маємо 15 захисних комбінезонів.
- Чи є експрес-тести, чи всі аналізи відправляють лише у Тернопіль?
- Тестів немає. Всі аналізи відправляємо в Тернопіль.
- Чи є апарати штучної вентиляції легенів, скільки?
- Маємо 1 середнього класу «Драгер Каріна». Використовуємо апарати для наркозу – ще два. Вони гірші.
- Чи є окремі бокси для розміщення хворих з підозрою на коронавірус?
- Немає.
- Чи проходили медики інструктажі та знають, як поводити себе з хворими?
- Проходили. Знають.
- Скільки в районі карет швидкої, як проходять дезінфекцію ті, що виїжджають на виклик до пацієнта з підозрою на коронавірус?
- 4 авто. Обробляє той заклад, куди доправляють пацієнта.
* За інф. Стефанії Підгірної, головного лікаря Монастириської райлікарні
Чого просять волонтери*:
-концентрат кисню,
-швидкі тести на коронавірус,
-распіратори, захисні костюми для медичного персоналу,
-парацетамол,
-озельтамівір, противірусні препарати,
- антібіотики (в уколах),
-вітаміни різних груп,
- натрія хлорид,
- системи, шприци.
*За інф волонтерки Світлани Безділь
Увага!
Якщо хтось має намір чи бажання допомогти Монастириській лікарні рукавицями та іншими засобами, медикаментами, грошима і не маєте можливості доправити до райцентру, з цим допоможуть поліцейські. Контактний телефон: 067 352 14 55, Сергій.
Головний лікар Тернопільської райлікарні Іван Трач таким чином вже відправив допомогу своїм колегам-землякам до Монастириської.
Довідка
Збір коштів для засобів індивідуального захисту: р/р UA973366770000026008052554121 КНП «Монастириська ЦРЛ» код ЄДРПОУ 36338715 МФО банку 336677 в АТ КБ «Приватбанк»
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Петро Кушнір
Марія Ониськів
Леонид Чернец
Любомир В.