В Україні з'явилися нові професії: хто зараз у попиті на ринку праці

В Україні з'явилися нові професії: хто зараз у попиті на ринку праці

Повномасштабна війна змінила наше суспільне життя у всіх сферах. Зокрема, це стосується також й ринку праці, де за два роки почали з'являтися нові професії та вакансії і почали збільшуватися зарплати.

Як змінився ринок праці за останніх два роки, розповіли РБК-Україна (проєкт Styler) разом з аналітиками Work.ua.

Нові професії

Від початку повномасштабного вторгнення ринок праці відновився на 93%. На перше місця зараз вийшли вакансії у сфері медицини та фармацевтики. Також не вистачає спеціалістів у сфері освіти та науки. Найповільніше попит відновлюється у категорії «ІТ, комп'ютери та інтернет».

Також дослідження показує, що українці хочуть працювати віддалено, але кількість таких пропозицій скоротилася у 4 рази. Натомість збільшилась кількість вакансій у громадському секторі.

Відео дня

У галузі «Неприбуткові, благодійні та громадські організації» — вакансій стало більше у 10 разів. Вдвічі збільшилася кількість вакансій для пенсіонерів, для людей з інвалідністю — на 22%, а ось для студентів — всього на 1%.

З'явилося багато професій, яких раніше в оголошеннях не було. Передусім це спеціалісти Сил оборони: бойовий медик, гранатометник, мінометник, пілот дрона тощо.

У суспільстві є запит на ментальне здоров'я: помітний приріст вакансій бачимо для психологів (+136% у січні 2024 року до січня 2022 року) і психіатрів (+129%).

Зростає попит на фахівців з реабілітації та лікарів: масажистів (+69%), доглядальників (+67%), кардіологів (+67%), реабілітологів (+58%), хірургів (+56%), санітарів (+51%), асистентів стоматолога (+44%).

Вимушений виїзд українців за кордон спонукав попит на викладачів англійської (+40%), польської (+69%), німецької (+93%), французької (+200%), іспанської (+218%).

Найбільше падіння пропозицій роботи — у сфері IT: Front-end розробник (-81%), back end розробник (-75%), тестувальник (-63%) тощо.

Повномасштабне вторгнення позначилося на роботі працівників сфери туризму, морських перевезень, будівництва. Дається в знаки відмова від російського програмного забезпечення. Тому поменшало роботи для менеджерів з туризму (-62%), крюїнг-менеджерів (-56%), аналітиків 1C (-55%), архітекторів (-54%), дизайнерів інтер'єру (-53%).

Як змінилися зарплати

Від початку повномасштабного вторгнення майже рік середня зарплата в Україні не змінювалася і складала 15 000 грн. Лише у січні 2023 року цей показник почав зростати. За останні 2 роки середня зарплата збільшилася на 30%.

Разом з тим не можна не згадати, що за оцінками НБУ у 2022 році рівень інфляції становив 26,6%, у 2023 році — 5,1%.

За 2 роки повномасштабної війни середня зарплата зросла у кожній області. Цікаво, що в абсолютних цифрах найвищі доходи мають мешканці Київщини, однак тут зростання зарплат є найповільнішим.

Відмова від російської мови

Відмова від мови країни-терориста у публічній сфері — важливий крок як із ціннісного, так і з професійного погляду. У січні 2024 року абсолютна більшість вакансій, а саме 96%, були складені українською.

Шукачі трохи менш сумлінні, аніж роботодавці, але і тут частка російської відчутно зменшилася.

Розподіл на «жіночі» та «чоловічі» професії почав стиратися

Як розповіла у коментарі для РБК-Україна (проєкт Styler) експерт з підбору персоналу та HR великої компанії Анастасія Швець, певні «чоловічі» професії тепер стають жіночими.

«У зв’язку з останніми подіями в Україні, змінилася й тенденція в наймі. Тепер компанії почали частіше розглядати кандидатури жінок на ті вакансії, які раніше займали здебільшого чоловіки. Наприклад, такі вакансії як консультант з продажу запчастин або менеджер з видачі замовлень. Роботодавці адаптують умови роботи так, щоб з нею легко могла справитися жінка», — каже фахівець.

Вона зазначає, що причина таких змін у дефіциті кадрів. Через дефіцит кадрів чоловічої статі на ринку праці, більшість компаній переглянули свої погляди на, так би мовити «стандартні» за гендером посади. В багатьох містах України побільшало водійок громадського транспорту, працівниць ремонтних бригад, консультанток у сферах техніки.

Однак є професії, які жінки не можуть опанувати через статеві відмінності.

«Існують дуже специфічні посади на кшталт водолазів але, об’єктивно, більшість вакансій на ринку праці, абсолютно прийнятна для жінок. Я до прикладу, працюю в компанії, що займається продажем запчастин до побутової техніки. Більшість працівниць — дівчата. Вони з легкістю підберуть деталі до пралок, холодильників, плит, бойлерів, газових плит і не лише. Не зважаючи на тендітний вигляд, дівчата професійно розбираються в ТЕНах, компресорах, насосах, шківах, шлангах, датчиках і тд.», — пояснила Анастасія Швець.

При цьому зараз у середовищі найму вже вважається неприйнятним нараховувати зарплатню, яка так чи інакше прив'язана до параметру статі. Для більшості компаній ключовим показником ефективності співробітника є його безпосередній результат. Часто буває, що жінки справляються краще ніж чоловіки й можуть отримувати ЗП вищу, якщо вона нараховується від виробітку.

Нагадаємо, раніше «20 хвилин» повідомляли, які вакансії є актуальними у Тернополі станом на 28 лютого 2024 року.

 

Читайте також:

Робота у Тернополі: вакансії, які є актуальними станом на 28 лютого 2024 року

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up