Партнер рубрики Події

Великі ремонти в поліції і новий Ситуаційний центр: журналісти «20 хвилин» побували всередині

Великі ремонти в поліції і новий Ситуаційний центр: журналісти «20 хвилин» побували всередині

За кожну копійку у поліції обіцяють відзвітувати, коли центр запрацює. А це буде приблизно за місяць. Чому гроші не використали на дрони чи щось інше? Дізналися «20 хвилин. 

Неабиякого резонансу у Тернополі крайніми днями набула тема ремонтів у приміщенні головного управління Нацполіції в області, що на вул. Валовій. У соцмережах «гуляють» суми, які витратили на ремонтні роботи та переобладнання. Багато негативних коментарів про те, що недоречно витрачати кошти під час війни на такі потреби, коли прості люди збирають по копійці на дрони та допомогу військовим. 

Одразу зазначимо, точну суму ми поки не називатимемо, але зараз працюємо над цим і оприлюднимо всю інформацію, щойно зберемо її та опрацюємо. Пообіцяв відзвітувати «20 хвилин» на кожну копійку і начальник головного управління Нацполіції в області Сергій Зюбаненко. Наразі, за інформацією редакції «20 хвилин», відповідні служби, зокрема і ДБР,  перевіряють доцільність та законність всіх витрачених грошей.

 

Відео дня

Журналісти перевірили

Аби переконатись на власні очі, що це буде, що вже зробили, навіщо цей Ситуаційний центр взагалі і наскільки була нагальною потреба у його створенні під час війни, журналісти «20 хвилин» пішли у поліцію. 

Ми зазирнули фактично у кожну шпаринку і побачили все — від санвузлів і до зброярні, аналогів якої, кажуть, не буде у всій Україні. А також намагались дізнатися, скільки використали на ремонт робочих кабінетів. І звідки пішли кошти на облаштування самого центру.    

— Нам нічого приховувати, і я неодноразово пропонував прийти і подивитись всім коментаторам із соцмереж, що ми зробили і як, але крім вас поки ніхто не зголосився, — каже Сергій Зюбаненко. — Приблизно за місяць вже запрацює. Ми все покажемо і розкажемо.   

Ситуаційний центр тепер займає фактично весь перший поверх головного управління. При вході стійка чергового, за ним стела пам’яті, де по центру невдовзі буде монітор із інформацією про загиблих при виконанні обов’язків і під час бойових дій поліцейських.
Поки що тут немає техніки і скляні кабінети, повністю прозорі, що подалі коридором, абсолютно пусті. В одному з них є невеликий стіл і стільці. Сергій Зюбаненко розповідає, що там проводитимуть прийом громадян, інші відвідувачі чекатимуть на кріслах у коридорі. І потрапити сюди зможе кожен. 

 

Дитяча кімната і ДНК-кабінет

Далі — невеличка кімната, де поки немає ні меблів, ні іншого облаштування. Там, як з’ясувалось, буде дитяча кімната для дітей, батьки яких прийшли у справах до поліції. Діти не залишатимуться з іграшками наодинці — з ними завжди буде дорослий. Позаду — ще один кабінет із прозорими скляними стінами. Там проводитимуть аналізи ДНК. Сергій Зюбаненко каже, що це спростить процедуру, адже під час війни чимало людей потребують саме цих аналізів, і донедавна люди для такого їздили до столиці чи інших областей. Невдовзі ДНК можна буде визначити на місці. 

Ліворуч від цих приміщень — санвузли. Тут ще не вивітрився запах свіжої фарби та ремонту.
Одне з приміщень — для людей з інвалідністю, ним зможуть скористатись навіть люди на візках, і для цього поблизу унітазу прилаштовані спеціальні поручні. Як кажуть у поліції, саме з санвузлів і почали ремонти. Щоправда, спочатку планували облаштувати лише на першому поверсі. Зачепили — все «посипалось», тому переробляли на всіх поверхах.
У кабінці поруч буде й пеленальний столик для немовлят. Мами тут зможуть ще  переодягнути малюків.  

Йдемо далі — в інший коридор, де колись був музей та зал засідань. Від цього всього і сліду не лишилось. З коридору — кілька дверей, все у білих та сталевих відтінках. Звертаємо увагу на оголошення біля ліфтів: «Поліцейським чоловічої статі ліфтом користуватись категорично заборонено». Ми вже чули про це нововведення Сергія Зюбаненка, яке діє, відколи він прийшов на посаду начальника поліції Тернопільщини. Тепер переконались, що це справді працює. Поки жінки у формі чи в цивільному чекають біля ліфта, чоловіки одразу йдуть на сходи.

 

«Серце центру» і відеостіна

Заходимо до однієї з кімнат — там буде прийом всієї інформації по злочинності. По центру продовгуватий стіл, поруч із ним крісла. На стіні монітори. Нас одразу попереджають, що є такі приміщення, що нам не можуть повідомити чітко, хто там і чим займатиметься. Все через службову таємницю. 

Далі йде блок оперативного реагування. Тут організовуватимуть весь процес — від надходження дзвінків до керування нарядами.  

— Тут «серце» ситуаційного центру – будь-яка ситуація техногенного чи скажімо кримінального характеру, яка трапляється в області і потрібно приймати рішення з колегами з інших служб, — пояснює Сергій Зюбаненко. — У режимі онлайн можна розуміти, як відбувається спецоперація, а керівники теж в режимі онлайн зможуть нею керувати чи щось підказати.  

Далі — великий кабінет. Тут буде відеостіна, на яку надходитиме вся інформація, що відбуватиметься в області. Поки що стіна пустує, обладнання ще не встановили. Все транслюватиметься в режимі онлайн: всі наряди, всі відеокамери в області, які є. Угон авто, розбійний напад, резонансний злочин. 

— Тут ми бачитимемо всі наряди поліцейських – якесь авто зупинилось, хоча в цей час мало бути в іншому місці, — пояснює Сергій Зюбаненко. — Запрацює ноу-хау, боді-камера у поліцейських вмикатиметься автоматично. І на відеостіні бачитимуть всі дії поліцейського, і як він реагує на ту чи іншу ситуацію. Спати в машині не будуть, це точно. 

Для диспетчерів лінії 102 тут теж облаштували одну з кімнат. Приміщення розширили і збільшили вдвічі штат працівників, відколи тут приймають виклики і повідомлення не лише з Тернопільської, а й з Херсонської області. Оператори працюють в окремому залі, а як лунає тривога, приймають виклики з укриття. Із Херсонщини викликів найбільше, кажуть у поліції. 

Є тут і зброярня. Поліцейські згадують, з якими проблемами стикнулись, коли почалось повномасштабне вторгнення, і одночасно всім працівникам потрібно було видати зброю. Люди довго стояли в чергах до «віконечка». Коли нова система запрацює, все буде по іншому. З питань безпеки ми не розголошуємо всю інформацію, проте зазначимо, що зміни будуть кардинальними. А аналогів в Україні немає, кажуть у поліції. За місяць, коли відкриють Ситуаційний центр, журналістам обіцяють показати, як все працюватиме. 

— Залишились технічні питання, — каже Сергій Зюбаненко. — У кабінетах провели ремонти власними силами. Змінили двері, які «сипались». 

«Забрали» приміщення кабінету для прийому делегацій — з акваріумами, барними стійками і м’якими меблями та їдальнею, які діяли ще, здається, за совєтів. Цього у приміщенні поліції більше не буде. Там, де була їдальня – зараз робочі кабінети. 

 

Звідки гроші? 

Не могли ми обійти і фінансові питання, у скільки обійшлись ремонтні роботи та переоблаштування. І зокрема і власне створення самого ситуаційного центру. 

— Не приховую, в нас було три джерела фінансування – міністерство, ОВА і міськрада, — каже Сергій Зюбаненко, коли ми попросили прокоментувати ці суми і фінансування самого проекту. — Якщо брати місто, найбільший проєкт — це відеокамери. Ті, що були до цього, дуже низької якості і свої задачі не виконували. Нові зараз встановлюють у місті. Це будуть «розумні» камери: зафіксували обличчя, зчитали інформацію, і в базі одразу встановлюємо особу. Умовно: хтось пошкодив майно, щось вкрав. Камера зафіксувала, передала інформацію, є результат — не треба дільничному йти, шукати. 

На це витратили близько 8 мільйонів гривень. Так кажуть у поліції. П’ять пішло на самі камери, ще три — на сервер та облаштування. 

Частину коштів дали в ОВА. Ця структура виділяє щороку певну суму для поліції, які використовували на камери, устаткування, дрони, як почалось повномасштабне вторгнення. 

Найбільша частина з виділених ОВА коштів пішла на створення Ситуаційного центру —  на потужні сервери, обладнання, яке ще має надійти. Тобто зараз планують діяти за схемою – збільшити технічний ресурс, аби максимально зменшити людський ресурс. Якщо сталась, скажімо, якась ситуація – не потрібно виводити сто чоловік особового складу. Замість них працюватимуть камери та використовуватимуть інформацію, яка збігатиметься в Ситуаційний центр, наголошують у поліції. 

— Чому ми звернулись до міста і області: ми, працівники поліції, сплачуємо ПДФО (зараз ці кошти у громад забрали — примітка авт.), на рік це близько 180 млн грн, — каже Сергій Зюбаненко. — З цих коштів можна попросити для себе, точніше, — для безпеки громади, — бодай 5%? Уявіть, як ще запрацюють 200 поліцейських у кожній громаді Тернопільщини? І ми їх так само тут, на моніторах, будемо бачити. Зараз ми їх не бачимо – отримав завдання і пішов його виконувати. Тепер кожен поліцейський, який працює на вулиці, буде мати боді-камеру. Вся інформація буде архівуватись, зокрема ми бачитимемо і законність дій поліцейського. Чи він з бусіком бігав з воєнкомом, чи деінде – це реальні речі, які скоро запрацюють. Вони адаптовані й в інших областях, але не в тому масштабі. 

Чи не означає це, що поліція потім йтиме на поступки місцевій владі? Зюбаненко запевнив — ні. 

 

Чому не віддати на армію?

«У кінці року формується бюджет на наступний рік. Закладена певна сума коштів на МВС — ці гроші не можуть піти нікуди, окрім як на певні статті витрат Національної поліції. Вони можуть піти на закупівлю транспорту, на капітальні ремонтні роботи, на покращення умов праці — все. Звідси на війну не може піти ні копійки», — кажуть у поліції. Якщо ці кошти дали Тернопільській області і тут не встигли використати, їх потрібно повернути в бюджет. І ці кошти спрямують на потреби іншої області. Вату, скажімо, для аптечок на фронт, на ці гроші вже купити не можуть – бо ці гроші мають бути використані чітко за певними кодами. 

— Пішли сюди й додаткові кошти, їх просто перерозподілили, — пояснює Сергій Зюбаненко. — Скажімо, з Луганської області. На початку року туди були передбачені якісь кошти, згодом втратили певні території, які мали профінансувати. Ці гроші передали нам як додаткові. Усі бюджетні організації мають освоїти кошти в кінці року. Якщо їх не освоїти, вони повертаються назад — до державного бюджету. 

За шість місяців у поліції замінили 108 авто у підрозділах – старих «Жигулів», яким вже десятки років і яких не було ніде крім Тернопільщини, більше і в нас не буде. Лише 10 з тих авто не розмальовані логотипами поліції, запевнив Сергій Зюбаненко. До порівняння — за крайні три роки до цього замінили 38 авто. 

 

Довідка

Ситуаційні центри поліції почали відкривати ще у 2018 році. Вони відтоді діють у столиці, Дніпрі, Черкасах, Кропивницькому, Вінниці. Із сусідів — на Буковині, Львівщині і Волині.

Ситуаційний центр – це нова структура в органах внутрішніх справ, до завдань якого включено отримання, аналіз та обробку інформації про динаміку злочинності по всій області, повідомили у Нацполіції.  

 

«20 хвилин» й надалі стежитимуть за цією темою та повідомлятимуть про зміни читачів. Зокрема, покажемо, як працює Ситуаційний центр, а також розповімо про всі витрачені на це кошти.  

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (9)
 • Ярослав Композитор

  Має місяць для підготовки звіту,по закінчені терміну подивимось як зробить ДБР перевірку коштів що витратили,якщо співпаде. Дебет-Кредит,то і звільнення йому не поможе.....
 • 1x

  І от нафіга та здорова вивіска в коридорі!?
 • Наталія

  Прийшов новий, раз рипнувся і замовк. А тепер гроші складає, бідний
 • Тарас Бачинський

  Дивіться брати нічого не переплутайте

keyboard_arrow_up