Від 11 тисяч гривень до 32 тисяч доларів: які енергорішення пропонують мешканцям ОСББ

Від 11 тисяч гривень до 32 тисяч доларів: які енергорішення пропонують мешканцям ОСББ

ОСББ Тернополя шукають енергоефективні рішення, аби мати можливість обігріти житло взимку чи запустити ліфти, коли немає електропостачання. Встановлення альтернативних джерел енергії – один із варіантів, які можуть допомогти. Наразі ОСББ можуть скористатися державною програмою «ГрінДІМ» і оформити кредит на встановлення сонячних електростанцій.

Обігрів оселі взимку

Питання обігріву квартир взимку — це одне із головних питань, вирішення якого цікавить, зокрема, жителів ОСББ «Беверлі Хілз» у Тернополі. Будинок має 10 поверхів і 2 під’їзди, загалом 90 квартир. 

— Опалення в кожного індивідуальне. Відповідно, треба кожному собі якусь зарядну станцію, або ми розглядаємо можливість зробити додаткове розведення по одній розетці на квартиру суто для того, щоб включити котел. Це наша зараз основна проблема. Друге: падає тиск води. Коли електроспоживання немає, насосна станція не працює, станція підвищення тиску, і нам потрібно цю станцію також заживити, — розповідає голова ОСББ «Беверлі Хілз» Тарас Кривецький.

Тому жителі розглядають можливість встановлення сонячної електростанції на будинку. Щоб дізнатися більше про енергорішення для свого ОСББ, Тарас Кривецький разом з іншими головами відвідав ознайомчу зустріч для представників багатоквартирних будинків, компаній, які займаються встановленням та обслуговуванням СЕС, а також банків щодо діючих кредитних програм.

Відео дня

На зустрічі, яка відбулась в Українському домі, про особливості встановлення сонячних електростанцій розповідали представники двох фірм — це товариства «Енерджі інжинірингова компанія» та «Айсолар».

Обидві компанії пропонують комплексні рішення «під ключ» і беруть на себе всі етапи встановлення СЕС, включаючи оформлення дозволів, введення в експлуатацію і решту.

Енергонезалежність від 11 тисяч гривень

Так, товариство «Енерджі інжинірингова компанія» представило присутнім рішення для квартир — це домашні станції акумуляторні, які можуть утримувати котел чи підзарядку гаджетів. А також промислові рішення — акумуляторні системи від 5 кіловат, гібридні інвертори і стаціонарні сонячні панелі.

— Найдешевше рішення — це маленька станція на 200 Вт за 6 тисяч грн, до неї панель на 100 Вт, це ще 5 тисяч грн. Тобто за 11 тисяч грн вже про якусь енергонезалежність можна говорити. Якщо говорити про дорожчу річ, там 20 тисяч грн акумулятор, його вистачить на 10 годин, і 6 тисяч гривень панель. Якщо говорити про промислові речі — це 5-кіловатний інвертор, він коштує на сьогодні близько 40 тисяч грн, це 5-кіловатний акумулятор промисловий, він 60 тисяч грн коштує, і сонячні панелі — це приблизно 200 доларів за 1 кіловат, — розповідає директор ТОВ «Енерджі інжинірингова компанія» Михайло Федишин.

Представники товариства «Айсолар» також розповіли присутнім про особливості встановлення СЕС у будинку. Це компанія із Хмельницького, але вони мають офіс і у Тернополі. 

­— За стандартом, те, що ми вже аналізували, то в середньому на один під’їзд потрібно сонячну електростанцію не менше 30 кіловат. Щоб по панелях було 30 кіловат, інвертор гібридний 30 кіловат, а також акумулятори 30 кіловат, які зможуть забезпечити безперебійне живлення під’їзду, теплонасосу, а також, у деяких випадках, ліфтів, — пояснює директор з продажів товариства «Айсолар» Євген Діденко.

Така станція «під ключ» коштує приблизно 30-32 тисячі доларів, додає фахівець. Але все розраховується індивідуально для кожного будинку. Щодо часу встановлення такої електростанції — це може зайняти до 2-х місяців з моменту підписання договору.

Також фахівці можуть встановлювати сонячні панелі на індивідуальних балконах. Представники обох компаній запевнили, що мають сертифікованих фахівців для відповідних робіт і працюють із офіційними виробниками.

Зазначимо, спікери наголошували, що всі цифри приблизні, і для кожного окремого будинку треба підбирати індивідуальне рішення. Це стосується і періоду окупності, якщо жителі вирішать підключитися до «зеленого» тарифу. 

Які умови кредитування для ОСББ

Під час зустрічі виступили представники трьох державних банків. Вони розповіли про особливості кредитів, які можуть оформили саме ОСББ для встановлення, зокрема, сонячних електростанцій.

ПриватБанк

  • Аванс – 10%
  • Кредит до 7 років.
  • Відсоткова ставка – 7% річних
  • Відстрочка платежу до 3-х місяців
  • Максимальна сума – до 4 млн грн

Ощадбанк

  • Аванс від 20%
  • Відсоткова ставка – 7%
  • Кредит до 60 місяців/ 5 років
  • Максимальна сума – до 5 млн грн
  • Одноразова комісія при наданні кредиту – 0,75% за видачу, 0,75% за обслуговування.

Укргазбанк

Цей банк видає кредити лише тим ОСББ, які беруть участь у державній програмі «ГрінДІМ». У такому випадку компенсація 70% від держави буде перерахована банку на погашення кредиту.

  • Аванс від 30%
  • Максимальна сума — до 1 млн грн
  • Кредит до 60 місяців/ 5 років

Щоб дізнатися більше про умови кредитування, треба звертатися безпосередньо до фінансових установ.

Кредитування і участь у програмі «ГрінДІМ» — такі варіанти для себе розглядають і жителі ОСББ «Беверлі Хілз». Наразі у будинку створили робочу групу, яка вивчає це питання.

— Кредит нам дасть можливість отримати всю суму одразу, а потім відшкодування від цього фонду і, можливо, від міської ради буде через деякий час, до пів року. Виходить, що наших потрачено коштів буде на перший внесок і різниця між тим, що нам відшкодують. І ми цей кредит до року часу зможемо одразу погасити, — каже голова ОСББ «Беверлі Хілз» Тарас Кривецький. 

Нагадаємо, Фонд Енергоефективності запустив програму «ГрінДІМ» у травні 2024 року. Вона передбачає часткову компенсацію для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельних кооперативів (ЖБК) на встановлення теплових насосів та сонячних панелей.

Сума гранту — 70% вартості обладнання, аудиту та сертифікації енергетичної ефективності будинку.

На встановлення СЕС учасники Програми можуть отримати 1 млн грн, а на встановлення теплових насосів — 2  млн грн.

Раніше «20 хвилин» писали про програми енергоефективності для багатоповерхівок Тернополя.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (12)
  • Микола Шкарупа

    Та ж говорили на зиму всім до села їхати..
  • Петро Беріт

    Сергій Третяк взимку на квартирі сонячні батареї безтолкові. Великих 30кВт станцій для будинку бракує...

    Петро Беріт reply Петро Беріт

    Сергій Третяк ну якщо мова про резервне живлення квартири то одне, тут ж стаття про ОСББ. Як це все моніторити? Один скинувся, інший ні? Пильнувати щоб потім на ліфті не їздив чи як? Так не вийде, братимуть кредит рішенням зборів ОСББ і більшість заставить скидатись всіх...

    Сергій Третяк reply Петро Беріт

    Петро Беріт а чому ОСББ має купувати? То люди скидаються кожен в силу своїх можливостей фінансових. ОСББ тут причому.  І так, донати окремо, життєдіяльність окремо. Кожен сам встановлює баланс собі.  Бо так можна дійти до "а чому ти собі купуєш білий хліб і молоко? на фронті потрібно дрони". Так, в ідеалі бачиться що люди віддають все на потреби фронту, але ми живемо не в ідеальному світі, та й здоровий егоїзм нікуди не зникне. Тому люди дбають в тому числі і про свій добробут. І про харчування і про електро-харчування.

    Петро Беріт reply Петро Беріт

    Сергій Третяк дурницями займаємось... і одне, і друге, і третє... нє щоб кожне ОСББ купило по пару дронів пацанам... мільйони гривень в масштабах країни витратимо, а може й мільярди...

    Сергій Третяк reply Петро Беріт

    Петро ну все відносно. В теорії має бути і одне і друге і третє. Тобто має бути гібридний інвертор, сонячні панелі, акумулятори. І бажано інвертор з входом під генератор. Щоб за годину зарядити батареї і знову їх годин 5 спустошувати. Тоді це хороший варіант, бо генератор буде працювати всього годину, а не 5. І не треба інверторного, бо навантаження ітак буде максимальне і синусоїди не треба, бо вона буде з інвертора. По суті генератор лише заряджає акумулятори. Бо я так рахував що  робочий день праці 7 кіловатного інвертора то десь півтори тисячі гривень лише на пальне. А якщо його вмикати лише на годину то вже витрати куди менші. Але з зарашніми цінами на акумулятори то теж дорого, трясця.

    Петро Беріт reply Петро Беріт

    Сергій Третяк сонячні батареї якщо встановлювали, то для зеленого тарифу. Для власного використання таке собі...
    От уяви собі, треба тобі заживити щось просте, хай це буде домофон. Він споживає ~12-15Вт. Щоб вирішити це питання я встановлюю акумуляторну залізо-фосфатну батарею, беру з людей 3тис з роботою. Просте, ефективне рішення. Заряджається ~3год, забезпечує роботу ~8год.
    А як це реалізувати сонячними батареями, так щоб вже не боати з мережі? Взимку сонячна батарея не даватиме заряду взагалі зо 16год, тобто потрібно в 2 рази більшу батарею і +велику сонячну батарею яка зарядить за тих пару годин таку батарею і паралельно живитиме 8год длмофон. Я вже мовчу про монтаж, де їх ставити, на даху? Не у кожного він прями, вільний від різних конструкцій, коминів, витяжок і т.д. Ну ок, поставили кіловат зо 5, щоб вистачило, далі купа кабелів до 1го поверху і т.д.
    Фігня рідкісна, люди просто не розуміють наскільки мало СЕМ виробляють взимку. Є навіть десь відео в ютубі, де якийсь чувак розповідає, от чому люди не відкидають взимку сніг з батарей - та бо вони настільки мало виробляють, що це просто лінь робити... а хто це буде робити в ОСББ? Голова? Прибиральник? Сніг скидати куди? На запарковані авто? Дурня це все.
    Бачив в якомусь місті ставлять докатку на ліфти, ось це в принципі цікаво, але потрібно рахувати...
    Генератори щоб кататись ліфтами? Хто стільки заплатить? З вересня акциз на пальне повертається, генератор буде спалювати відрами соляру! У нас люди і так боргують, не платять в ОСББ! Уяви собі, ти купив в новобудові квартиру, не будеш жити ще 20 років, бо як Притула купив квартиру дитині яка ще не народилась, і тут тобі сусіди тариф піднімають до 20грн/кв.м бо ліфти на солярі... десь в Києві, в елітних ЖК це реально, а у нас? Такоє... купити генератор то куплять, але срачі в групі доведуть до того що ніхто не заправлятиме...

    Сергій Третяк reply Петро Беріт

    Петро не зовсім згоден. Кіловатна батарея буде  вартувати як кіловатгодинний свинцевий акум. Акум себе буде виправдовувати лише в похмурі хмарні дні. У нас ж зазвичай ясна погода. Хоча знову таки - не буду сперечатися . я не мав сонячних панелей, і тим більше їх не мав протягом 2 і більше років, щоб мати таку сяку статистику.

    Петро Беріт reply Петро Беріт

    Сергій Третяк фігня це все. Вартість сонячних батарей краще перенаправити на акумулятори.

    Сергій Третяк reply Петро Беріт

    Петро ну так, але хоч щось. зате в сонячні дні нормально видає.  Воно більше як разерв на випадок якщо знову центральні електромережі чудити будуть. Може хоч холодильники будуть працювати та телефони підзаряджати можна буде та роутери заживлювати.
    Як казали - сонячні панелі то не про економію, то про можливості.
  • Олег Селецкий

    …добре аферисти заробляють. … 100вт панель- 5т грн ))()()
  • Сергій Третяк

    — Найдешевше рішення — це маленька станція на 200 Вт за 6 тисяч грн, до неї панель на 100 Вт, це ще 5 тисяч грн.

    І тут така розетка - а схера я тоді продаю 500 ватні панелі по 6 тисяч? 🙄

keyboard_arrow_up