Програми енергоефективності для багатоповерхівок Тернополя: голови ОСББ діляться досвідом

Програми енергоефективності для багатоповерхівок Тернополя: голови ОСББ діляться досвідом
  • Жителям Тернопільщини пропонують встановити сонячну електростанцію або тепловий насос для опалення і нагріву води в будинку, щоб менше залежати від перебоїв з електроенергією.
  • Які програми діють, як скористатися та скільки коштів готові відшкодувати співмешканцям – дізнавалися журналісти «20 хвилин».

Гранти на заходи з енергозбереження і відновлення багатоквартирних будинків надає Фонд енергоефективності. За умовами утеплювати будинки й облаштовувати в них альтернативні джерела тепла й електрики за грантові гроші можуть ОСББ та ЖБК.

У Тернопільській області вже діє програма «Енергодім», у рамках якої 70% вартості робіт покриватиме Фонд енергоефективності, 20% виділятиметься з бюджету Тернопільської громади, 10% вартості робіт сплачуватимуть мешканці будинку.

Відео дня

Кілька місяців тому запровадили пілотний проєкт «ГрінДім». Про кожну програму журналісти «20 хвилин» розповідають окремо.

Як долучитись до програми «ГрінДім»

Від сьомого травня 2024 року в Україні діє програма енергоефективності «ГрінДім». Головне завдання – популяризувати та стимулювати людей користуватися альтернативними джерелами енергії, які під час блекаутів допоможуть залишатися зі світлом та гарячою водою.

Об’єднання власників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) можуть отримати гранти на придбання сонячних станцій, теплових насосів, а також сертифікацію енергетичної ефективності будинку перед поданням заявки на отримання гранту та після реалізації проєкту. Щодо сум, то вони різні і залежать від обсягу необхідного обладнання.

— Сума гранту – 70% вартості обладнання, аудиту та сертифікації енергетичної ефективності будинку. На встановлення сонячних електростанцій виділяють не більше 1 000 000 гривень, а на теплові насоси – не більше 2 000 000 гривень. Також 15 000 гривень – на сертифікацію енергоефективності. Якщо ОСББ чи ЖБК вирішили встановити і сонячні батареї, і теплові насоси, то вартість гранту не перевищуватиме 3 000 000 гривень. Фонд не надає фінансування на витрати, пов’язані з виконанням будь-яких видів робіт (послуг), а тільки на придбання необхідного обладнання та проведення енергоаудиту, — каже фахівчиня відділу сталого розвитку Фонду енергоефективності Світлана Сироватка.

Якщо ви бажаєте взяти участь у програмі, то будьте готові до тривалих етапів «Підготовка» та «Реалізація проєкту», але варто розпочати все зі зборів співвласників. Як повідомили у Фонді енергоефективності, етап «Підготовка» об’ємний і складається з шести пунктів. Детальніше дивіться на графіці.

На етап «Реалізації проєкту» знадобиться значно більше часу, адже ОСББ чи ЖБК мають самостійно знайти компанію, яка займається виготовленням, збором та встановленням обладнання. Далі провести сертифікацію, надіслати до фонду другу заявку на схвалення і лише потім вдасться отримати кошти.

Також на сайті Фонду енергоефективності підготували форми заявок для отримання грантів. Детальніше можете знайти у підрозділі «Документи». (https://eefund.org.ua/greendim/dokumenty/)

Фахівці закликають голів ОСББ та ЖБК приділяти особливу увагу технічним вимогам як будинку, так і обладнанню. Адже встановлені сонячні панелі та теплові насоси мають полегшити життя мешканцям будинків, а не створити додаткові проблеми.

— Якщо сонячні панелі планують встановлювати на даху багатоповерхівки, то враховуйте його міцність, надійність. Спеціальна служба має виїхати на місце, провести перевірку та надати офіційний лист, що саме цей дах витримає навантаженість, — кажуть у Фонді енергоефективності. — Якщо встановлюєте тепловий насос, то для нього має бути котельня, наявна гідравлічно збалансована загальнобудинкова система опалення. Також чимало вимог і до обладнання. Детальніше можна ознайомитися у документах за посиланням.

УВАГА! Якщо фахівці фонду схвалили другу заявку, то протягом 15 робочих днів на рахунок виплачують грантові кошти на рахунок ОСББ чи ЖБК у банку-партнері.

«Енергодім» допомагає зекономити

Українці користуються програмою з 2019 року. Через повномасштабне вторгнення прийом заявок призупиняли, але наразі всі бажаючі можуть знову брати участь. Варто врахувати, що діє лише пакет «А» (спрощений).

«Програма енергомодернізації багатоквартирних будинків. Ваш будинок може стати теплішим і красивішим, а головне — ваші витрати на комунальні платежі можуть значно скоротитися (до 30%). Пакет «А» (спрощений) складається з відносно недорогих енергоефективних заходів. Насамперед це встановлення або модернізація індивідуального теплового пункту (обов’язково) та встановлення вузла комерційного обліку тепла (за необхідності)», — повідомляють на офіційному сайті Фонду.

Фонд компенсує ОСББ до 70% вартості проведених робіт. Участь у програмі «Енергодім» передбачає проходження трьох основних етапів. Після проведення кожного етапу ОСББ отримає частину гранту.

Етап №1: необхідно провести підготовчі роботи: енергоаудит, загальні збори, обрати банк, подати заявку на участь. ОСББ самостійно обирає атестованого енергоаудитора для оцінки стану будинку. За результатами енергоаудиту ОСББ отримує Енергетичний сертифікат будівлі.

Етап №2: займаєтесь розробкою проєктної документації та провести її експертизу. ОСББ самостійно вибирає підрядників для розробки проєктної документації та проведення її експертизи. Проєктанти повинні мати всі необхідні ліцензії та сертифікати, передбачені законодавством України.

Етап №3: будівельно-монтажні роботи та перевірка виконаних робіт. Під час виконання робіт має здійснюватися технічний та авторський нагляди.

Важливо! За необхідності ОСББ може продовжити строк реалізації проєкту. Для цього не пізніше дня завершення строку реалізації проєкту, визначеного Програмою, необхідно подати Заявку на продовження строку та супровідні документи.

УВАГА! За консультаціями щодо проведення заходів з термомодернізації багатоквартирного будинку можна звертатися в сектор енергоефективності управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології, що за адресою вул. Миколая Коперника, 1/209 або за телефоном: (0352) 52-58-33.

Чи користується Тернопільщина?

ОСББ «Київська, 7» подавала заявку та стартувала з утепленням багатоповерхівки в рамках програми «Енергодім» ще до початку повномасштабного вторгнення. Рішення утеплити будинок майже одностайне. Загалом сума проєкту спершу становила 20 000 000 гривень. Врешті зійшлись з будівельною фірмою «Інтелдім» на сумі в 11 000 000 гривень. Цю вартість затвердили на загальних зборах зі співвласниками. Такі умови влаштовували 166 квартир, решта або не мали змоги проголосувати, або утримались. Про це журналістам «20 хвилин» розповів голова ОСББ Володимир Виваль.

— Ми утеплили фасад будинку 12-ткою пінопластом зі вставками мінеральної вати та антипожежними швами навколо вікон. Також попрацювали із системою централізованого опалення, аби під час опалювального сезону у всіх квартирах була однакова температура та провели інші роботи, — каже пан Володимир. — Майже завершили роботи в рамках програми. Наразі проводимо косметичні ремонти і будемо подавати останній акт Фонду енергоефективності.

Фонд енергоефективності вже повернув цьому об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку частину витрат від вартості всіх будівельних робіт. Також обіцяні 10% віддала Тернопільська міська рада.

Детальніше історію читайте тут: Повністю утеплились за 11 мільйонів гривень! Як готується до зими ОСББ на Київській (РЕПОРТАЖ)

Програми енергоефективності для багатоповерхівки розглядає і голова ОСББ «15-го Квітня, 1» Наталія Дідух. З її слів, будинок великий – дев’ять поверхів та вісім під’їздів, тому наразі роздумують, консультуються з фахівцями, яке обладнання для їхнього будинку буде вигіднішим.

— Програми однозначно потрібні, але завжди треба враховувати «за» і «проти», доцільність. Ми радилися з фахівцями, які знаються на електриці, на енергоефективності і прийшли до висновку, що для свого будинку можемо використати сонячні електростанції, генератори, інвертори разом з акумуляторами. Але ці засоби допоможуть забезпечити безперебійним джерелом електроенергії місця загального користування, також працюватиме  домофон та інтернет-провайдери. Про світло у квартирах не йдеться. Тому поки що вирішуємо, — каже Наталія Дідух.

А ось голова ГО «Рада голів ОСББ міста Тернополя» Сергій Лупак каже, що не так складно долучитися до програми, як знайти команду професіоналів, яка зможе встановити та обслуговувати обладнання.

— Голови ОСББ цікавляться програмами енергоефективності, але наскільки швидко вдасться їх реалізувати у наших багатоповерхівках – ніхто не може сказати. Я вже переглядав підприємства, які виготовляють сонячні електростанції, але у них чимала завантаженість. Люди не знають, що буде зі світлом надалі, тому вже замовляють станції і на приватні будинки, і для підприємств, — каже Сергій Лупак. — Також питання і щодо фахівців, які зможуть правильно зібрати, встановити, обслуговувати це обладнання. Через війну людей катастрофічно не вистачає.

Від власних джерел журналістам «20 хвилин» стало відомо, що Тернопільська міська рада має невдовзі провести загальні збори для голів ОСББ, під час яких детальніше розповісти про умови отримання кредитування.

Загалом за період дії воєнного стану у рамках програми «ЕнергоДім» на Тернопільщині завершили шість проєктів, а ще в одному частково провели будівельні роботи. А ось станом на травень-червень Фонд отримав ще п’ять заявок з Тернопільщини для реалізації. Повідомляють на сайті Фонду енергоефективності.

Ми звернулися до Департаменту архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської ОВА, аби дізнатися, де саме реалізували проєкти, на яку суму. Нам погодились надати інформацію лише через офіційний запит. Як тільки отримаємо дані – повідомимо на сайті та у соціальних мережах.

Читайте також:

Власноруч, за кошти держави чи з міського бюджету. Яка ситуація з утепленням будинків у Тернополі? (ОГЛЯД)

У Тернополі збільшили частку фінансування з бюджету на утеплення багатоповерхівок

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up