«Відчув себе у Волновасі 2014 року» — ветеран АТО про Великий Глибочок. Чому місцеві проти військових у селі?

- Село Великий Глибочок обрали для розміщення штабу територіальної оборони.
- З нового року такі штаби мають запрацювати по всій країні.
- Багато жителів села проти. Інші кажуть, їх налаштовують місцеві депутатки.
- Ветерани АТО шоковані ставленням наших людей до військових. Що насправді відбувається у Великому Глибочку, розбиралися журналісти «20 хвилин».
Як нам вдалося дізнатися із власних джерел, штаб територіальної оборони має бути розміщений неподалік Тернополя. Найоптимальнішим варіантом став Великий Глибочок.
Керівники територіальної оборони ще влітку обрали приміщення колишньої Тернопільської районної лікарні, що знаходяться у Великому Глибочку. Донедавна ці приміщення знаходилися на балансі райлікарні, але відтепер все майно на території громад — належить громадам.
Перше приміщення лікарні, яке вподобали військові у Великому Глибочку — це колишнє дитяче відділення, у якому колись знаходився панський маєток. Польський пан до 1939 року в ньому жив. Після закінчення Другої Світової війни там відкрили дитяче відділення райлікарні. Друге приміщення — приміщення конюшні того польського пана, там колись і розмістили терапію лікарні. У приміщенні колишнього дитячого відділення райлікарні мали би знаходитися офіси, а у колишній терапії — казарми, де би жили офіцери. Також військові захотіли користуватися декількома складськими приміщеннями, де би мали змогу зберігати інвентар, форму, продукти тощо.
Це все планувалося взяти в оренду, як нам повідомили власні джерела, за 1 гривню.
Вигідним плюсом від розміщення такого об'єкта на території села стало би наповнення бюджету. Так, за кожного працівника у бюджет громади би йшло ПДФО.
Як нам розповіли надійні джерела, які не схотіли називатись з мотивів безпеки, приміщення, про які йде мова, в аварійному стані. Стелі і дерев'яні перекриття там прогнили, протікає дах. Вікна розбиті, а батареї покрали місцеві вандали. До того всього доєднався грибок. Для ремонту, а то й повного відновлення цих об'єктів, потрібна купа грошей, запевняють мешканці Великого Глибочка. Інші жителі категорично проти — кажуть, у них заберуть парк, а військових будуть боятися діти і жінки.
Що таке територіальна оборона?
Верховна Рада на останньому пленарному засіданні п'ятої сесії прийняла президентський проєкт закону про основи національного спротиву (№5557) та у зв'язку з цим збільшила чисельність Збройних сил України (№5558).
Відповідні законопроєкти підтримали 313 та 312 депутатів.
Законопроєкт про національний спротив врегульовує питання розвитку територіальної оборони, організації руху опору на окупованій території під час відсічі збройної агресії та відповідної підготовки громадян України.
Передбачається, що у складі Збройних сил України з'явиться окремий рід - Сили територіальної оборони. Крім того, територіальна оборона матиме цивільну складову (органи державної та місцевої влади) і військово-цивільну (штаби зон територіальної оборони, добровольчі формування територіальних громад).
У зв'язку з формуванням Сил територіальної оборони загальна чисельність ЗСУ збільшується на 15 тисяч осіб (до 261 тисячі), у тому числі військовослужбовців - на 11 тисяч (до 215 тисяч).
У мирний час в Силах територіальної оборони служитимуть контрактники та офіцери-призовники, а в особливий період будуть долучатися військовозобов'язані та резервісти. Добровольчі формування територіальних громад будуть формуватися за рахунок добровольців.
Закон планується ввести у дію з 1 січня 2022 року.
Будуть громадські слухання
У неділю, 12 грудня, у Великому Глибочку скликали збори інформаційного характеру. На зборах, головним чином, заслуховували представників територіальної оборони. На зустрічі були голова ОТГ, командир бригади, голова райради, депутати обласної ради, колишній командир Нацгвардії. Було багато теперішніх і колишніх військових, а також мешканці села. Сюди ж навідалися і ветерани АТО.
Журналістка «20 хвилин» запитала у місцевої влади, скільки людей і чому проти розміщення штабу у селі.
Так, староста села Роман Кузьма перебуває у відпустці, за межами країни, тому прокоментувати не зміг.
Голова Білецької сільської ОТГ Дмитро Малик каже, що люди — мешканці Великого Глибочка проти того, щоб військовим виділити зазначені приміщення. — Це колишнє приміщення райлікарні, яке знаходиться у центрі села, поблизу дитячий садочок і школа, люди бояться за дітей, — каже пан Малик.
За словами Дмитра Малика, 390 жителів проти штабу територіальної оборони з майже 3000 мешканців села. Проти і деякі депутати.
— Зараз ми думаємо, щоби виділити для штабу, може, якусь земельну ділянку. А ці приміщення ми лише перебираємо на свій баланс із Великих Бірок. Не знаю, як воно буде, люди проти, проведемо громадські слухання, буде видно, — прокоментував голова Білецької ОТГ.
Виконувач обов'язків командира 105 бригади Євген Фоменко каже, що звернувся до громади з листом про прийняття рішення щодо можливості розгортання підрозділу у Великому Глибочку ще у вересні.
— Вже грудень, а ніякої відповіді так і не надійшло. Громада нам сказала: ми любимо і поважаємо військових, ми не проти військових, але ми їх тут не хочемо, — каже пан Фоменко.
Євген Фоменко пояснив, є певні вимоги до розташування такого підрозділу.
— Той об'єкт у Великому Глибочку, який не використовується вже роками, найбільше підійшов для штабу територіальної оборони. Це зовсім не про те: прийдуть військові і заберуть все собі. Мені, як військовому, нічого не потрібно,— каже в.о.командира 105 бригади.
Наостанок пан Фоменко поділився, що у штабі має бути орієнтовно 50 офіцерів.
Вороги показали своє справжнє обличчя?
Юрій Симчишин — голова ГО «Воїнів АТО/ООС Тернопільського району», офіцер резерву Тернопільського батальйону територіальної оборони, каже, що досі шокований зборами у Великому Глибочку від 12 грудня.
— На сайті Білецької ОТГ я побачив, що мала відбутися зустріч з командиром бригади територіальної оборони у Великому Глибочку. Я зі своїми друзями приїхав на збори послухати, тим більше, саме у цьому селі похований мій друг Андрій Дрьомін. Тому думали навідатись після заходу до його батьків, — розповідає пан Юрій.

Ветеранів АТО вразило, що за 10-15 км від Тернополя можуть бути такі антинастрої проти українських військових.
— Коли ми приїхали туди, я себе відчув у Волновасі 2014 року. Там тоже місцеві жителі кидалися під колеса військовим машинам і кричали: «Укропам тут не місце, бо буде війна». Точно таке ж я побачив у неділю, 12 грудня, на зборах у Великому Глибочку. Не те слово, що я був вражений. Я — учасник бойових дій, офіцер військової розвідки. Для мене — це такі неприємні відчуття, за пару кілометрів від мого рідного Тернополя...Хто би міг подумати? Я з друзями, які відвоювали, які були поранені під Іловайськом, м'ягко кажучи, шоковані, — поділився Юрій Симчишин.
Вороги показали справжнє своє лице, продовжує пан Симчишин.
— Дві місцеві депутатки — Галина Флиста і Лілія Лаврів підбурюють народ проти української армії. Флиста каже, що їм економічно невигідно тримати військову частину, а Лаврів апелює тим, що збоку є дитячий садок і школа, а діти боятимуться воєнних, — каже Юрій Симчишин. — Люди збурені тими двома депутатками. Місцеві мешканці сказали, що протягом двох тижнів депутатки організували збір підписів проти недопущення військових. Підписи збирають на Укрпошті.
Цікаво, які насправді інтереси приховують депутатки: меркантильні чи сепаратиські, запитує Юрій Симчишин.
— Думаю — це робота для правоохоронних органів. Я це просто так не залишу. Їхня поведінка тягне на 6 кримінальних проваджень по різних статтях КК. Збирати підписи громадян України проти українських військових? — обурюється голова ГО «Воїнів АТО/ООС Тернопільського району».
Юрій Симчишин наголошує, що такі штаби, як правило, розміщуються біля транспортних розв'язок.
— У чистому полі ми не можемо стояти. При потребі, мусимо скоро загрузитись і відправитись, — каже військовий. — Якщо дивитися на події у сусідній Білорусі і думати, що нас це не торкнеться, то ні, це всього за якихось 250 км від нас. Бронемашини і танки теж їздять скоро. За добу ворожі війська можуть бути у місті Тернополі. Я знаю одне: той хто не готує свою армію, буде коритися ворожій. Вороги явні чи не явні показали своє справжнє лице, — розповів офіцер.
Пан Симчишин припускає, що, можливо, у когось із депутаток є свої меркантильні інтереси: хтось положив око на ті приміщенні.
— Найголовніше те, що приміщення штаб бере у користування. Ніде не було проблем із розміщенням підрозділів територіальної оборони. Виявляється, осередок сепаратизму у Великому Глибочку? — запитує військовий.
До слова, батьки Андрія Дрьоміна не прийшли на збори 12 грудня.
— Як відчували. Мама і батько Андрія, напевно би з розуму зійшли, почувши односельчан на зборах. Їхній син загинув за Україну і спочиває у Великому Глибочку, а односельці — проти його побратимів, — продовжує Юрій Симчишин.
Чому проти?
Журналісти «20 хвилин» зв'язалися із місцевими депутатками, які, за словами ветеранів АТО і мешканців селища, проти розміщення штабу територіальної оборони у закинутих приміщеннях райлікарні у Великому Глибочку.
Із власних надійних джерел довідалися, що одна із них — Галина Флиста, фактично не проживає у Великому Глибочку.
— По-перше, були збори (12 грудня — прим.ред.), люди висловлювалися, треба було приїхати. Зараз недоцільно по телефону брати інтерв'ю, будуть громадські слухання, тоді приїдете і будете брати, — відрізала пані Флиста і кинула слухавку.
Чому ж депутатка не захотіла прокоментувати свою позицію для людей, за яку горою виступала на зборах? Питання залишається відкритим.
Лілія Лаврів спочатку обіцяла прокоментувати, а потім — забрала свої слова назад.
— Зараз сесія Білецької сільської ради, ні чим не можу вам допомогти, — відповіла пані Лаврів.
На запитання журналістки, коли ж прокоментує свою позицію, Лілія Лаврів відповіла: «Взагалі я ж вас не бачу, ви можете представитись, ким завгодно».
Незважаючи на те, що їй було делеговано вирішувати вагомі питання громади, у тому числі і питання безпеки, пані Лаврів не вважає за потрібне давати коментарі своїм діям і своїй позиції для ЗМІ.
Тим часом, як нам вдалося дізнатися, у Білецькій ОТГ шукають інші варіанти для розміщення штабу територіальної оборони.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Бачив я таких курвів під Дорнецьком в 14-му.