Партнер рубрики Події

Відійдіть від моєї машини, буду стріляти! У Тернополі жінка запевняла, що вона власниця чужого авто

Відійдіть від моєї машини, буду стріляти! У Тернополі жінка запевняла, що вона власниця чужого авто
Cкрін із відео. З етичних міркувань обличчя жінки ми розмили
  • У редакцію читачі надіслали відео із соцмереж, на якому видно як жінка стверджувала, що це її авто власниці самої ж машини. А коли та попросила  незнайомку відійти, вона сказала, що буде стріляти.
  • У жінці, яка погрожувала стрільбою, коментатори впізнали жительку «Сонячного», у якої, припускають, є проблеми зі здоров’ям.
  • Як жити поруч з такими людьми, куди звертатись, якщо погрожують вам і кого та в яких випадках можуть примусово госпіталізувати? Розповідаємо.

— Відійдіть від моєї машини. Я не продаю мою машину, — каже жінка на відео – по той бік камери. 

— Ні, це ви відійдіть від моєї машини, — намагалась заперечити їй власниця авто. Як згодом пояснила в коментарях, події відбувались днями біля бару в центрі міста. 

— Я не продаю мою машину. Відійдіть від моєї машини, я буду стріляти… — далі вела розмову незнайомка і почала смикати за ручку машини.

Відео дня

Це відео надіслали в редакцію «20 хвилин» наші читачі. Опубліковане воно і в мережі «Тік-ток».  

Дехто з коментаторів впізнав у героїні мешканку «Сонячного», яка, кажуть, неодноразово поводилася дивно. 

Не знаєш, що чекати

«У людини може бути якесь захворювання, нічого смішного тут немає», — прокоментував користувач Володимир.

«Підкажіть, а в чому була проблема викликати швидку? Чи вам неочевидно, що людина хвора? Дійсно дивує, чого всім це так смішно в коментарях», — пише
Evangeline.

«Саме страшне, що такі люди ходять по вулиці з іншими, і вдень і вночі. І хтозна, що їй стрілить в голову наступного разу», — коментує Тетяна.  

«Неодноразово бачила її в місті, переважно на Київській і зупинка вище 11 школи, завжди обходжу її, бо від таких не знати що чекати», — поділилась moon.

«У нас з чоловіком схожа ситуація була з такою ж пані, — прокоментувала Лесьок1303. —  Тільки нам вона ще машину почала бити ногою і скло вибивати. Страшно від таких».

— Це і не смішно, людина хвора, — написала Anna Starostenko. — Хто знає, до кого звертатися, чи які служби викликати в таких випадках?

Коли треба викликати поліцію

Якщо існує загроза вам чи іншим людям, потрібно викликати поліцію. Якщо ця загроза існує з боку людей з психічними розладами, поліцейські виїдуть на місце та викличуть спеціалізовану бригаду швидкої, а потім супроводять їх до медзакладу, повідомила редакції «20 хвилин» речниця управління патрульної поліції в області Катерина Метельська.

— Якщо існує загроза життю чи здоров’ю людей, і заявник про це повідомляє в поліцію та зазначає, що мова йде про можливі психічні розлади іншої особи, поліція виїжджає на місце та викликає спеціалізовану бригаду швидкої допомоги, — пояснила Катерина Метельська. — Це якщо ми говоримо про те, що людина є небезпечною або для себе, або для інших, і про це є повідомлення.

Поліцейські відбирають заяву чи пояснення від потерпілих або заявника, — якщо мають місце погрози, шкода матеріального чи іншого характеру, каже речниця.

— Далі ми супроводжуємо бригаду швидкої з пацієнтом до лікувального закладу. Зазвичай це вже люди, які лікувались у цьому закладі. І медикам відомий діагноз, симптоми, системні зміни в поведінці, настрої, емоціях пацієнтів, — пояснила Катерина Метельська.

Та зазначає: на цьому функція поліції закінчується. Але вони мають стежити, аби людина не спричинила шкоду собі чи оточуючим.

Ніхто й нікого не може помістити до лікувального закладу без їхнього дозволу, дозволу рідних, опікунів чи, якщо таких немає, — фахівців соцслужб, наголосила речниця патрульної поліції.  

Що радить психіатр

Куди звертатись, якщо поруч бачите людей з ознаками психічних захворювань? Чи загострились стани під час війни? Чи впливає сезонність на загострення станів? З якими розладами, кого і в яких випадках можуть примусово госпіталізувати. А також про те, як поводитись, якщо ви опинились «один на один» із людиною з можливими психічними розладами, пояснила Леся Косовська медичний директор з питань психіатрії КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» облради, координатор Департаменту охорони здоров’я за спеціальності «Психічне здоров’я».

— Якщо це людина має суспільно небезпечні чи суїцидальні дії та поведінку, її може госпіталізувати без згоди психіатрична бригада, — запевнила Леся Косовська. — Якщо вона порушує громадський порядок, з цим розбирається поліція. Дану особу привозять до приймального відділення нашого закладу, її оглядає черговий лікар чи лікар поліклініки та зав відділенням і, якщо наявні психічні розлади, вирішують питання про госпіталізацію.

Якщо це психічний розлад, велике значення має сезонність, каже фахівець. Весна-осінь — часто стаються загострення. Саме медики мають диференціювати, чи тут справа у хворобі, чи наклали відбиток ситуація в державі, залежності різного роду чи ситуація, скажімо, у неблагополучній родині.

— Якщо ви опинились поруч з хворою людиною, викликайте поліцію чи швидку, — радить Леся Косовська. — Фахівці розберуться, чи ця людина потребує госпіталізації. Адже під емоціями, поруч кричать, ажіотаж — людина може поводитись ще більш агресивно. І лише фахівці можуть розібратись, чи мова йде про загострення хвороби, чи про аномалії характеру.

Примусово госпіталізувати можуть, і це регламентується ст. 14 Закону України «Про психіатричну допомогу». У випадку, коли ця особа загрожує своєму життю і здоров’ю чи  і несе небезпеку для оточуючих.

— Такого пацієнта доправляють до нас, тут без згоди він може перебувати до 24 годин, а ми тим часом готуємо документи і направляємо до суду за рішенням, чи ця людина потребує примусової госпіталізації, — пояснила Леся Косовська. — Якщо людина за 24 год. не дає згоди, ми готуємо документи в суд, долучаємо висновок комісії психіатрів та інші документи. Якщо є батьки чи інші родичі – вони мають бути присутні в суді і там ще раз довести, що людина потребує допомоги в умовах психіатричного стаціонару.

Якщо ви зустрілись на вулиці з людиною, у якої підозрюєте психічні розлади, вступати в перемовини з нею не варто, радить лікар. Тим паче, якщо особа в стані агресії чи вчиняє  суспільно небезпечні дії — без спеціаліста жодного спілкування. Кричати, сваритись чи навпаки жаліти — будь-що може спровокувати ще більшу агресію через неконтрольовану поведінку внаслідок стану, каже Леся Косовська. Потрібно викликати поліцію, швидку, які знають, як діяти.

Примусова психіатрична госпіталізація пацієнта

1. Правові режими примусової психіатричної госпіталізації пацієнта: 

1) невідкладний, що дозволяє лікування без згоди — стосується особи, у якої діагностується психічне захворювання (на рівні психотичних розладів) і поведінка якої вказує на те, що у зв’язку із психічною хворобою це безпосередньо загрожує її життю (суїцидальні тенденції) або життю чи здоров’ю інших людей (агресія);

2) невідкладний, що дозволяє діагностику психічного стану — стосується особи, поведінка якої вказує на те, що у зв’язку із психічними порушеннями це безпосередньо загрожує її життю або життю чи здоров’ю інших осіб, але виникають сумніви, чи вона є психічно хворою, а госпіталізація має на меті прояснити ці сумніви — в обох вище наведених випадках необхідність госпіталізації оцінюється суддею;

3) на основі дійсного вироку суду — стосується психічно хворої особи, якщо:

а) дотеперішня поведінка цієї особи вказує на те, що ненадання їй стаціонарного лікування призведе до значного погіршення психічного стану;

б) вона нездатна до самостійного забезпечення основних життєвих потреб, та є підстава вважати, що стаціонарне лікування принесе покращення стану її здоров’я.

2. Хто може внести заявою про проведення психіатричного огляду: чоловік/дружина, найближчі прямі родичі хворого, законний представник, фактичний опікун, органи соціальної опіки, інші особи. Має бути долучене засвідчення психіатра, у якому детально обґрунтовується підстава для стаціонарного психіатричного лікування. Заява яка направляється в суд лікарем психіатром після огляду, за місцем знаходження закладу, повинна містити «висновок лікаря психіатра».

3. Психічно хворий, психічний стан якого не дозволяє оцінити, чи дає він згоду на госпіталізацію, може бути прийнятий до психіатричної лікарні, з відповідними зауваженнями, які показують судді. 

4. Госпіталізація недієздатних осіб є складною процедурою. Для лікаря, який направляє до психіатричної лікарні є суттєвим, що госпіталізація пацієнта можлива без згоди його законного представника. 

5. Закон України «Про психіатричну допомогу» — http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1489-14.  Постанова «Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру» — http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/v0007700-05/conv/print1383917769810236.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Володимир Гевко

    скрін з відео, на якому з етичних міркувань обличчя жінки ми розмили, але на скріні не розмивали, щоб ви могли подивитись на неї, ми ж знаємо, шо  вам цікаво))

keyboard_arrow_up