Відкриття макета парафіяльного костелу: "Я досі не можу дивитися на той ЦУМ"

Макет сакральної споруди для тернополян офіційно відкрили у неділю, 10 вересня. Це відкриття стало символічним для містян. Адже, як сказав тернопільський краєзнавець та учасник проекту Тарас Циклиняк, ми найбільше цінуємо втрачене.

Відкриття макета парафіяльного костелу: "Я досі не можу дивитися на той ЦУМ"

Символічно, що макет тернопільського Парафіяльного костелу Матері Божої Неустанної Помочі розмістили на місці, де нещодавно було вилучено боєприпаси часів Першої і Другої світових воєн. Відкриття зібрало чимало тернополян, які люблять і пам`ятають своє старе файне місто.

Тернополяни мали можливість подивитися на архівні світлини, побачити велич і красу парафіяльного костелу. 

Над побудовою парафіяльного костелу щоденно працювало 30 мулярів, 15 каменярів, 6 теслів, 50 помічників і 25 жінок. Будівництво тривало близько 4 років. А ось невеличка творча група над створенням вуличного макета працювала близько 3 років. 

Автор макета – Володимир Кріса, архітектор – Борис Солонін, живописець та скульптор – Дмитро Мулярчук. 

Володимир Кріса каже, що створення макета - дуже клопітка робота, яка полягає у розробці трьохвимірної моделі на комп`ютері.

- Кожна деталь, яка тут є, я спочатку розробляв на комп`ютері, - розповідає пан Володимир. - Задавав розміри, потім друкував її на папері, вирізав, склеював докупи і потім уже з цієї моделі ми знімали зліпки і піддавали бронзі. 

Тарас Циклиняк каже, що сьогодні здійснилася його маленька мрія. 

- Мрію ще, щоб слово "Тернополянин", написане з великої букви, мало особливий сенс для кожного з нас. - поділився пан Тарас.

Автор численних спогадів про Тернопіль Ірина Максимів не може спокійно згадувати про руйнування костелу.

- Костел був особливою спорудою в Тернополі, то була окраса міста, - згадує жінка зі сльозами на очах. - Усередині костелу були ошатні меблі з дорогого червоного дерева. А органи які там були...Коли грали, то на пів-Тернополя було чути. У кого рука піднялася знищити споруду таку? Я на той універмаг донині дивитися не можу, у мене така злість. Коли зносили костел, то навколо голці ніде впасти було. Тут і старі, і малі, і жінки, і чоловіки молилися, аби не руйнували, а вони трощили, ламали. То нелюди то варвари. 

Жінка завершила свій виступ важливими для кожного тернополянина словами: "Пам`ять не знищити, Тернопіль ще живий".

 

Коментарі (7)
 • Петя

  Думаю, що цьому макету і подібним речам там не місце - для цього є музеї, як і не бачу цього надземного пафосу в цій події.
 • Герасимчук Ростислав

  Відкриття маркета

  Заскріню цей епік напам ять

  Ганна Придушана reply Герасимчук Ростислав

  зi всiх цих коментарiв я бачу. що народу направдi зовсiм не цiкавi тi макети. По-друге. панi Максимiв. хочу сказати. що руйнували це не звiдкиcь привезенi люди. а вашi земляки. Можливо. вони були православнi християни i католицькi святинi дуже багато людей. наскiльки я знаю. просто ненавидiли. Трiшки фiльтруйте обставини. панове. Бо ви зараз робите те саме.за що тепер засуджуете iсторiю
 • Віктор Мадрі

  виправте - не маркета а макета...

  Ульяна Солнышко reply Віктор Мадрі

  Пані Ганно! Нищили костел якраз привезені люди яких совєтська власть привезла зі сходу

  Miroslava Mukvich reply Віктор Мадрі

  Дякую за виправлення)
 • Віктор Мадрі

  виправте - не маркета а макета..

Поліцейські просять допомоги у пошуку 60-річної Грещишин Лариси Михайлівної жительки села Киданці Збаразького району.

Аварія за участі водія з Тернопільщини сталась у вівторок, 21 листопада, о 10:30 в селі Зелений Гай у Рівненській області....

Радник Міністра внутрішніх справ України Михайло Апостол, який живе на Тернопільщині, бере під особистий контроль побиття...

Довіра клієнтів – найважливіше, що може бути в будь-якої компанії, незалежно від сфери її діяльності. Адже саме лояльні клієнти...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up