Виїзд дитини за кордон за довіреністю: що змінилось і що потрібно знати батькам

- Постановою передбачено, що нотаріально завірені на білому папері довіреності, видані після 23 травня, втрачають свою дійсність.
- Все про зміни у довіреностях, які дозволяють вивозити дітей за кордон і що потрібно про це знати батькам, пояснили «20 хвилин» у відділі з питань нотаріату в області та прокоментували в Держприкордонній службі.
- Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» у рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
В Україні внесли зміни у постанову уряду № 469, у якій врегулювали терміни дії довіреностей, необхідних для виїзду дітей за кордон у випадку супроводу.
Мова йде про довіреності, видані без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу та посвідчені нотаріусом.
Дозвіл на папері чи бланку
— Найбільш актуальною є норма, що передбачає перевірку дійсності довіреностей, які були викладені без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу та посвідчені нотаріусом, — йдеться в повідомленні Держприкордонної служби.
Відповідна постанова Уряду України набрала чинності з 23 травня. Документ передбачає перелік особливостей (заборон). Документом передбачено, що нотаріально завірені на білому папері довіреності, видані після 23 травня, втрачають свою дійсність.
Такі довіреності, отримані до 23 травня поточного року, перевірятимуть прикордонники, повідомляє РБК.
— З 23 травня цього року не передбачено засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон, викладеної без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, — пояснили згодом у Держприкордонній службі. — Засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон, здійснені до 23 травня без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу з нанесеними на них реквізитами нотаріуса, залишаються дійсними.
Мова йде про заяви щодо надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон, оформлені у нотаріусів.
Що змінилось — пояснила нотаріус
Все про зміни у довіреностях, які дозволяють вивозити дітей за кордон і що потрібно про це знати батькам, прокоментувала для «20 хвилин» начальниця відділу з питань нотаріату у Тернопільській області Управління нотаріату Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ольга Дяченко.
Було
Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року № 164 прийнято постанову «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» підпуктом 3 пункту 1 якої передбачено, що засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон, здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу з нанесеними на них за допомогою комп’ютерної техніки реквізитами нотаріуса: зображення Державного Герба України, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса), назва нотаріального округу (для приватного нотаріуса), номер свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, адреса робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти, пояснила Ольга Дяченко.
Стало
9 травня 2023 року Кабінетом Міністрів України затверджено зміни, які набрали чинності 23 травня 2023 року.
Згідно з ними, норму положення щодо засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон, без використання спеціальних бланків нотаріальних документів, — виключено.
— З 23 травня 2023 року тексти заяв про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон, на яких нотаріусом засвідчується справжність підпису, викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів, — повідомила Ольга Дяченко.
Для оформлення нотаріальної згоди батьку (матері), а у випадку виїзду дитини до 16 років з уповноваженою особою — обом батькам, потрібно надати нотаріусу оригінали паспортів, реєстраційних номерів облікових карток платників податків та свідоцтва про народження дитини, зазначила Ольга Дяченко.
— Така згода оформляється у вигляді заяви, на якій справжність підпису батьків засвідчується нотаріально та викладається на бланку, — повідомила Ольга Дяченко. —
Таким чином — для громадян сама процедура надання дозволу не змінилася, лише документ, що видає нотаріус з 23 травня 2023 року, викладається на бланку.
Під час воєнного стану, нагадаємо, виїзд здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону.
Якщо дитина виїжджає за кордон з одним з батьків в період дії воєнного стану, довіреність другого із батьків не потрібна, повідомили у Держприкордонній службі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.