Партнер рубрики Події

Вийшов гуляти з собакою – завантажили в авто поліції і повезли у ТЦК. Що з’ясували «20 хвилин»?

Вийшов гуляти з собакою – завантажили в авто поліції і повезли у ТЦК. Що з’ясували «20 хвилин»?
Кадри з відео, яке отримала редакція
 • Щодо подальшої долі чоловіка на відео, у поліції нічого не знають. Лише констатують, що передали чоловіка працівникам ТЦК.
 • В яких випадках можна не прибути за повісткою до ТЦК, що робити, якщо ви виявили себе у базі розшуку і чи має право поліція на адмінзатримання, з’ясували «20 хвилин».  

 

Вийшов гуляти із собачкою – під’їхала поліція, питали за облікові дані, потім посадили в авто  чоловіка і повезли в невідомому напрямку. Що це було? І де зараз чоловік, якого фактично викрали з вулиці? — читачі «20 хвилин» надіслали до редакції відео. 

— Поліція вчепилась до хлопця, який гуляв на «Дружбі» із собакою, — розповіла авторка відео, яка просила не називати її даних у публікації. — ТЦК біля них не було. Ніхто не шумів, не тікав. Вони питали щось про облікові дані, а потім просто посадили його в авто і повезли в невідомому напрямку. Що з цим хлопцем? Куди його повезли? 

 

Відео дня

Куди і чому повезли чоловіка?

Читачі припускають, що чоловік із собакою, напевне, у базі розшуку. 

— І поліція провела адміністративне затримання, як вони його називають, — припускає читач Максим. — Але воно суперечить закону…

«20 хвилин» адресували запитання читачів до поліції Тернопільщини, а також поцікавились подальшою долею тернополянина, якого забрали з вулиці працівники поліції. 

За словами речника поліції Тернопільщини Сергія Крета, події відбувались ввечері 22 травня на «Дружбі». Спочатку з чоловіком, який є на відео читачів, спілкувався наряд Нацгвардії, які патрулюють Тернопіль. Чоловіка зупинили біля «Маяка» для перевірки документів.  

—  Коли перевірили документи, виявили, що він перебуває у розшуку за ст. 210 Кодексу про адмінправопорушення — йдеться про порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку, — повідомив Сергій Крета. — Відповідно, нацгвардійці викликали наряд поліції Тернопільського райуправління. Ті приїхали на місце і доправили тернополянина, який перебуває у розшуку, до ТЦК. Він не пручався і не заперечував. Центри комплектування тепер працюють цілодобово. 

Поліція примусово доставлятиме до ТЦК військовозобов’язаних, оголошених в розшук. 
Про це повідомив голова Національної поліції Іван Вигівський. За його словами, поліцейські перевірятимуть документи військовозобов’язаних у громадських місцях. Якщо особа перебуває у розшуку, то її примусово доставлятимуть до ТЦК та СП.

 

У розшук можна потрапити… випадково

Щодо подальшої долі чоловіка на відео, у поліції нічого не знають. Лише констатують, що передали чоловіка працівникам ТЦК. А у цій структурі не можуть вказати, чи доправляли до них такого чоловіка і до якого саме підрозділу, адже немає його персональних даних.
Якщо ви впізнали чоловіка на відео, повідомте, будь ласка, про це редакцію. Тоді журналісти, без оприлюднення його даних, зможуть з’ясувати, де зараз цей чоловік і що з ним відбувається. 

У розшук можна потрапити… випадково. Принаймні таких випадків дуже багато зафіксували в Україні, відколи після 18 травня військовозобов’язані почали реєструватись за допомогою додатка Резерв+. Тоді з’ясовувати, що людина, за даними «Оберега», перебуває в розшуку. І таких випадків настільки багато, що ситуацію було змушене прокоментувати Міністерство оборони.

— Українці, які під час оновлення своїх даних через додаток «Резерв+» дізналися про статус розшуку, можуть звернутися до служби технічної підтримки для виправлення даних. Ми запустили можливість надавати запити нашій технічній підтримці щодо таких ситуацій, без візитів до ТЦК та СП, — заявила в ефірі телемарафону заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Катерина Черногоренко. При цьому вона також посилалася на людський фактор. Мовляв, оператор ТЦК та СП може теж помилятися.

 

Кого можуть затримати?

Про те, хто, коли і в яких випадках подає в розшук, йдеться у Постанові Кабміну №560 від 16 травня 2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». 

«У разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 5, ст. 409), або Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов’язаному (крім резервістів та військовозобов’язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних, резервістів. Із зазначеною метою громадянину оформляється та вручається повістка», — йдеться у постанові Кабміну.  

У разі відмови резервіста або військовозобов’язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину. 

— Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності, — йдеться у постанові Кабміну. —. Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. У разі відмови прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі статей 261 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

Коли можна не прибувати за повісткою? 

Наслідки неявки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статтями 336, 337 Кримінального кодексу України, пояснили у пресслужбі Тернопільського ТЦК та СП.  
Поважними причинами неприбуття громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк, визначений у повістці, згідно з частиною третьою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визнаються:
— перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
—  смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки, або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Далі ТЦК дають списки осіб-порушників в поліцію для доправлення їх до центрів комплектування і для складання протоколу про адмінправопорушення, повідомили у пресслужбі Тернопільського ТЦК та СП. 

 

Що радить адвокат?

Чи мали право поліцейські здійснювати адмінзатримання тернополянина? Кого і на яких підставах можуть затримати, «20 хвилин» поцікавились в адвоката. А також запитали, кого і за яких умов можуть подати в розшук і що в таких випадках робити? 

— Стосовно затримання громадян поліцією: коли особа вважається такою, що вчинила адміністративне правопорушення за статтями 210 чи 210-1 КУпАП,  які, в свою чергу є бланкетними, тобто такими, що відсилають до інших законів та нормативно-правових актів, тоді керівник обласного (районного, міського, районного об’єднаного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ готує і подає звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтею (статтями), до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складення протоколів про адміністративні правопорушення, прокоментував «20 хвилин» адвокат Адвокатського об’єднання «Верум Про» Семен Качур.  На підставі такого звернення вносять відомості до спеціальної програми, де громадянин уже буде в статусі таких, кого розшукують і буде затриманий при виявленні.

Затримання працівниками поліції відбувається в порядку ст. 260 КУпАП, а доставка до ТЦК та СП на підставі ст. 259 КУпАП, повідомив адвокат.

— Якщо поліція не може доставити особу до ТЦК та СП для складення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, то так і відповідає на отримане від керівника обласного (районного, міського, районного об’єднаного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, після чого, найімовірніше все-таки буде складено постанову та накладено штраф, — пояснив Семен Качур. — Постанову передадуть у відповідний відділ державної виконавчої служби, де відкривається провадження і накладається арешт на все рухоме і нерухоме майно особи. Потім керівник відповідного ТЦК та СП направляє повідомлення про необхідність виконати обов’язок і не отримавши виконання обов’язку особою, стосовно такого подається позов до суду про обмеження в праві керування транспортним засобом. Таке обмеження діє до виконання обов’язку або до завершення чи скасування воєнного стану.

Кожен громадяни повинен попри користування своїми правами, також виконувати обов’язки, наголошує адвокат. І додає: незнання законів не звільняє від відповідальності.

— Не лінуватись здобувати знання стосовно своїх обов’язків і прав самостійно чи заручитись роз’ясненнями адвоката, — радить Семен Качур. — Коли є право на відстрочку — скористатись таким. Коли є підстави бути заброньованим — скористатись. Коли є будь-які захворювання — всі підтверджуючі документи тримати в порядку та готовими до пред’явлення при проходженні ВЛК.

Не виключено, що через людський фактор чи помилки в програмному забезпеченні з'являються неприємні ситуації в законослухняних громадян, це необхідно враховувати. Перевірте стан своїх справ, радить адвокат.

 

Юридична довідка

Кодекс про адмінправопорушення

Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку

Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (103)
 • Papa Rimskiy

  Бракує хлопці Мусорята вам наклеїти на плечі поліцай і на руку , а так 1 в 1
 • Ларіса Стельмах

  Пора брати вила в руки.
 • Natali

  Слуги
  Служать
  🤬
 • MARIYA

  Чекай чмо недобите гостей до себе.Поясниш їм, і про війну і велику єдину русь з москалями,і ще багато чого.Тебе по ай пі пробють або пробили вже,а то що ти тільки що видалило,нестрашно.Я скопіювала.

keyboard_arrow_up