У селі Коропець Монастириського район від стихії вже постраждало 42 домогосподарства. Люди і досі не можуть оговтатись від того, що сталось. Хоча і кажуть, що їм не звикати, адже село вже затоплювало у 2008-му. Потім - у 2010-му
- Увечері 24 червня нас попередили про те, що вода починає підніматись, - розповідає місцева мешканка Галина Василик. - Щогодини рівень води підіймався на 10 сантиметрів. Ближче до вечора річка почала розливатись, і ніхто вже не міг контролювати його. Моя хата знаходиться на узвишші, то нас оминуло, Слава Богу, хоч і город весь пропав. А в людей - біда. Бо поробили собі ремонти в будинках, хтось вирощував саджанці напродаж, хтось - просто троянди для краси.
Нагадаємо, на Тернопільщині затопило три села
Усі затоплені будинки розташовані неподалік берега Дністра. Ускладнює ситуацію і те, що через село протікає річка Коропець, яка теж вийшла з берегів. Хоча важко вгледіти колишні береги бодай однієї річки. Зараз уся територія нижнього Коропця більше нагадує озеро.
Аби дістатись до школи, де на час паводку поселили евакуйованих, доводиться обходити через стежки на городах. Невеликими групками коропчани сидять із клунками речей на сусідських подвір'ях та біля церкви.
Із своїх угідь люди позабирали домашніх тварин, повивозили меблі, дехто встиг врятувати городину. Жінки дбайливо позривали часник, щоб мати хоч якусь розсаду на наступний рік.
- Он там моя хата, - показує затоплене подвір'я місцева Світлана Данчук. - Сидимо на цім горбочку і більше не маємо куда йти. Тепер ось ці озера - то наш город. Минулого року так добре вродила картопля. А цього року що буде - не знаємо, бо пропало все.
Місцеві гумору не втрачають. Гуртуються невеликими групками у сусідів, на горбочках, та жартують, що тепер в них дачі з виходом на море.
Людям підвезли питну воду. Їжу поки що готують із того, що залишилось. З того, що встигли забрати з будинків.
Eсередині деяких будинків по 40-50 сантиметрів води, розповідають люди.
- Ми зараз от так і чекаємо тут надворі, - каже місцева мешканка пані Марія. - Позабирали меблі, одяг, все позабирали, бо не лишить вода нічого. В мене три внуки то відвезла їх до дідуся. Дідо старий йому майже 80 і доглядає дітей . Бо що робити. То так добре, що вода підступала не так швидко, як у 2008-му році. Хоч встигли все забрати. Вночі виносили меблі. Забрали і образи, бо того разу позамокали, то так було шкода.
У яких умовах живуть люди, дивіться у прямій трансляції з місця подій нижче.
Біля школи, де тимчасово живуть люди, домашня птиця в клітках, кролики і навіть собачка з поповненням. Шестеро малесеньких цуценят забрали майже із води. Тепер вони шукають собі нову домівку.
Люди розповідають, що умови, у яких зараз мають жити, жахливі. Із стелі осипається штукатурка, підлога - прогнила, а речі просто немає де зберігати. В одній кімнатці спало близько десяти людей.
Питну воду в школу принесли люди самостійно. Із водою тут теж проблема, бо в криницях тепер вода не придатна до вживання.
Пані Марія розповідає, що у 2008-му після потопу їм обіцяли відремонтувати будівлю школи на такий випадок. Але обіцянки залишились обіцянками.
Місцеві вже пристосувались до таких умов. Кажуть, що їм не вперше. Руслан Трушак та Володимир Піцків розповідають, що два роки тому придбали собі човен для риболовлі, але пригодився він лише у такий невтішний випадок.
- Тепер катаю ним людей до магазину, бо перейти туди немає як. Вчора на човні помістилось шестеро людей. Міцний. Знадобився. Все затопило. Скоро буду брати гроші в людей за транспорт, - посміхається Руслан.
На човні затопленим селом прокаталась і журналістка "20 хвилин". Як це було - дивіться на відео.
- У моєму будинку води - під вікна, - каже Руслан Трушак. - Дружину з дітьми відвіз до родичів, бо де тут малюки мають бути.
Уряд вже виділив кошти на допомогу людям, що постраждали від стихійного лиха. Щоправда, Тернопільщини у переліку областей, які отримають допомогу, немає. Чому?Дізнаватимемось у представників обласної влади згодом. Відповідь опублікуємо на сайті згодом.
Місцеві волонтери також збираються організовано постраждалим людям. Проте наразі одного рахунка для допомоги немає. Як тільки він з'явиться - опублікуємо інформацію.
Якщо ви бажаєте допомогти людям, які постраждали від затоплення, телефонуйте волонтерці Світлані Дрозд за номером: 096-609-81-67.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер