Партнер рубрики Події

Вогонь випалив вже 855 га землі на Тернопільщині. Паліїв не зупиняють ні стотисячні штрафи, ні тюрма

Вогонь випалив вже 855 га землі на Тернопільщині. Паліїв не зупиняють ні стотисячні штрафи, ні тюрма
  • Понад 173 тис. грн. – такою є сума збитків від пожежі у гідрологічному заказнику. Вогонь знищив 28 хаток ондатри, 4 гнізда качок, 2 - лиски та 1 гніздо яструба.
  • Новий закон передбачає за знищення вогнем або пошкодження лісів, зелених насаджень штраф від 91 800 до 153 000 гривень. Існує тепер і кримінальна відповідальність: обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років.
  • Причиною таких пожеж є людська недбалість, кажуть рятувальники. Селяни й дачники спалюють суху траву й сміття, бо нібито попіл удобрює землю. І хоч екологи кажуть, що від паління користі нема, а є лише шкода, люди продовжують наражати на небезпеку себе, інших людей.

Горять поля, ліси, очерети на Тернопільщині. У вогні гине все живе.

Лише на Тернопільщині від початку року рятувальники ліквідували 850 пожеж в природних екосистемах, з них 3 покладів торфу, вогонь випалив 855 га землі. Двоє людей загинули, спалюючи суху траву. Навіть настільки жахлива статистика не допомагає зупинити спалювання трави.


Рятувальники, поліція та добровольці прочісували ліси

Минулого тижня рятувальники області чимало зусиль доклали, щоб врятувати від вогню ліс у селі Івачів Долішній, загальною площею 36 гектарів, каже речниця управління ДСНС в області Ірина Крупа.  
- Перше повідомлення про пожежу надійшло 10 квітня о 16 год. 54 хв. – горів ліс на площі 4 гектари, - каже Ірина Крупа. - Суха та вітряна погода сприяла швидкому поширенню вогню, під загрозою опинилися житлові будинки та господарські споруди. До гасіння були залучені 15 рятувальників і спецтехніка, також допомагали й місцеві мешканці. Пожежу ліквідували о 20:13.

Відео дня

Пізніше організували патрулювання в лісовому масиві. Рятувальники, поліцейські та добровольці до опівночі прочісували територію лісу, щоб не допустити повторного загорання. Проте наступного ранку на 101 знову зателефонували, бо у лісі в Івачеві - нові осередки горіння.

  • Пожежу загасили, а вже за декілька годин надійшло наступне повідомлення про горіння того ж лісу! – розповіла Ірина Крупа. - Попередньо було відомо, що вогонь розповсюджувався з ділянки, що межує з лісом. Ймовірно, дачники випалювали сміття, і пожежа поширювалась в глибину масиву. Завдяки рятувальникам, місцевим мешканцям, працівникам поліції та екоінспекції цього разу вдалося врятувати 31 гектар зелених насаджень.

Ледь не згорів заказник, палили навіть у Великдень

За тиждень ще одна масштабна пожежа охопила Чистилівський орнітологічний заказник загальнодержавного значення. Вогонь спалахнув знову перед вихідними, 17 квітня. Горіли суха трава та очерет у межах заплави річки Серет, між Пронятином (мікрорайон Тернополя) та селами Біла, Чистилів, Великий Глибочок і Плотича Тернопільського району.
Полум’я поширилося окремими осередками на площі близько 8 га.

  • Ситуація була ускладнена відсутністю доступу до палаючої території через заболоченість місцевості, - розповіли рятувальники. - До гасіння залучили майже пів сотні рятувальників і 9 одиниць пожежної техніки. Зокрема, і вогнеборців з числа зведеного загону, сформованого для надання допомоги пожежно-рятувальній службі Житомирщини у гасінні лісових пожеж.

А вже за два дні, у Великдень, горів очерет вздовж річки Серет на вулиці Микулинецькій у Тернополі. Посушлива погода та різкі пориви вітру, в різних напрямках, сприяли швидкому розповсюдженню вогню. Полум’я миттєво поширилося на загальній площі близько 5,5 га. Також спалахнуло сміття на площі 200 м.кв.
- Враховуючи складність та площу пожежі, загалом до гасіння було залучено 5 одиниць техніки та 20 рятувальників, - розповіла Ірина Крупа. - До боротьби з вогнем долучилися й місцеві жителі.
Неподалік від осередків горіння - приватні житлові будівлі. Їх врятували від вогню пожежники.



173 тис грн. – шкода від пожежі у заказниках

Розрахунок розміру завданої довкіллю шкоди провела Державна екологічна інспекція у Тернопільській області за фактом незаконного випалювання сухої водно-болотної рослинності. Йдеться про території гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Серетський» та орнітологічного заказника загальнодержавного значення «Чистилівський» у межах Білецької сільської ради 17-18 квітня. Сума збитків склала 173,039 тис.грн. Про це повідомляє сайт Державної екологічної інспекції в області.

  • Обстеженням території гідрологічного заказника загальнодержавного значення «Серетський» встановлено факт незаконного випалювання сухої природної водно-болотної рослинності на площі майже 24 га, - повідомляють екологи. - На місці пожежі виявлено знищені вогнем 28 хаток ондатри, 4 гнізда качок, 2 гнізда лиски та 1 гніздо яструба малого.

На території орнітологічного заказника загальнодержавного значення «Чистилівський» встановлено факт незаконного випалювання сухої природної водно-болотної рослинності на площі 12 га.

Новий Закон: паліям - стотисячні штрафи і тюрма 

Від 17 квітня в Україні вступив  в дію закон щодо посилення відповідальності за спалення трави. Штрафи за порушення пожежної безпеки суттєво збільшили, а відповідальність стала кримінальною.

Новий закон передбачає:

— за знищення або пошкодження лісів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом — штраф від 91 800 до 153 000 гривень, а також кримінальна відповідальність -  обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років;

— за спалювання трави і листя в населеному пункті — адміністративна відповідальність і штраф від 3 060 до 6 120 гривень.

— за порушення пожежної безпеки в лісі через необережне поводження з вогнем — адміністративна відповідальність і штраф від 4 590 грн до 15 300 грн.

— за забруднення повітря шкідливими речовинами чи відходами (зокрема спалювання сміття) — кримінальна відповідальність і штраф від 30 600 до 61 200 гривень.

Коментарі



Сергій КРЕТА, начальник відділу комунікації головного управління Нацполіції в області:

  • За фактом виникнення пожежі на вул. Микулинецькій відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 245 Кримінального кодексу України. Йдеться про знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу. Правоохоронці встановлюють причини виникнення загоряння та осіб, які можуть бути причетні до вчинення цього правопорушення. Ще одну масштабну пожежу, яка трапилася 17 квітня на території Чистилівського орнітологічного заказника загальнодержавного значення, розслідують співробітники Тернопільського районного відділення поліції. Площа вигорання - близько 8 гектарів. За попередньою версією, причина пожежі - занесення стороннього джерела запалювання.
     

 Ірина КРУПА, речниця управління ДСНС в області:

  •  - Випалювання стерні, луків, пасовищ, опалого листя на землях с/г призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах каратимуть штрафами від 3 060 до 6 120 гривень. Раніше штрафи були мізерними - від 170 до 340 гривень. Посадовці платитимуть від 15 300 до 21 420 гривень. Чи змінять ситуацію чималі штрафи – покаже час. А наразі ситуація незмінна: рятувальники щодня ризикують життям, ліквідовуючи пожежі, а підпали на відкритих територіях продовжуються. Кожен з нас може стати на захист довкілля, якщо не дозволить несвідомим громадянам спричиняти пожежі. Зупиніть тих, хто підпалює! Врятуйте свій край!
     

Сергій ДАНІЛІН, начальник відділу агітаційно-пропагандистської роботи центру забезпечення діяльності управління ДСНС в області:

- Зазвичай причиною таких пожеж є людська недбалість. Щороку навесні й восени селяни й дачники із дбайливою ретельністю спалюють суху траву й сміття. Вони переконані, що таким чином попіл від старих рослин удобрює землю для нових, тож так підвищують родючість. І хоч екологи кажуть, що від паління користі нема, а є лише шкода, люди продовжують наражати на небезпеку себе, інших людей і довкілля. Такі пожежі зазвичай набувають значних масштабів, вигорають великі території, часто вогонь перекидається на будівлі та об’єкти інфраструктури. У полум’ї гине все живе.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Oksana Dovgan

    А Богомолов з міліцією дрімає.
  • Дмитро Рюрикович

    Припиніть палити, бо ви і себе спалите з такими темпами!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
12:51 Близько 500 жителів Тернопільщини отримали щеплення у рамках Всесвітнього тижня імунізації 11:52 У Тернополі запалили свічки пам'яті про жертв Чорнобильської катастрофи 11:35 ДТП на дорозі Тернопіль-Ланівці: травмовані водій та дитина 11:03 «На щиті» повертається до рідного дому солдат Володимир Огородник Від читача 11:33 Присвоєння почесного звання - «Герой України» (посмертно). 10:10 У графік зупинки котелень у Тернополі внесли зміни 09:50 Святковий гастрономічний рай на Великодні свята від мережі магазинів «Смаколик» (новини компаній) 09:30 У Тернополі відбудеться марафон з писанкарства 09:01 26 квітня відключать газ в центрі Тернополя 08:05 Якою буде ціна на газ з 1 травня: є рішення «Нафтогазу» 22:03 Історичні будівлі та карти старого міста: які бронзові мініатюри є у Тернополі photo_camera 21:03 Що тернополяни покладуть до великоднього кошика та скільки готові витратити (ОПИТУВАННЯ) photo_camera 20:01 Жінка з Тернопільщини втратила 32 000 гривень, повіривши шахраям 19:00 У Кременецькому районі в результаті займання авто загинув 36-річний чоловік 18:42 У Тернополі збили 17-річного мотоцикліста: хлопця госпіталізували 18:00 Відбудеться зустріч з бойовим командиром із відомого батальйону «Вовки Да Вінчі» Олександром Ябчанкою 17:15 Не стало воїна з Тернопільщини Володимира Леськіва 17:00 Магазини побутової та цифрової техніки: Все для Вашого дому та офісу (партнерський проєкт) 16:30 На вулицях міста відновлюють дорожню розмітку на пішохідних переходах photo_camera 15:30 Куди піти, що подивитися у Тернополі 25-28 квітня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up