Гуртожиток №1 ТНТУ, де стався інцидент, розташований на вулиці Шептицького. Там проживають як хлопці, так і дівчата, які навчаються в університеті. Також частина гуртожитку - для проживання іноземних студентів. Камеру виявили в душовій на третьому поверсі на блоці дівчат у вівторок, 10 березня. Студентки, як її знайшли, одразу викликали охоронців та поліцію.
Знімали на телефон. Його прикріпили до стелі скотчем. Він і вів запис. Поліція вилучила його. Зараз ним займаються працівники кіберполіції. Його спершу потрібно розблокувати, адже він був заблокований.
- Справу зафіксували та внесли до ЄРДР за статтею 182 ККУ, - пояснює начальник відділу комунікації головного управління нацполіції в області Сергій Крета. - Справою займаються.
Відповідно до статті 182 ККУ «Порушення недоторканності приватного життя», за незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації, крім випадків, передбачених іншими статтями цього Кодексу, передбачений штраф - від 8500 до 17 000 грн, або виправні роботи на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Наразі правоохоронці встановлюють всі обставини справи.
В університеті пояснюють, що цією справою зараз має займатися поліція. Однак про покарання для того, хто це зробив, наразі мова не йде, оскільки ще нічого не відомо. Самого «жартівника» ще не знайшли.
- Поліція все зафіксувала, зараз проводять розслідування, - каже проректор з науково-педагогічної роботи Степан Дячук. – Університет, звичайно, буде вживати заходи стосовно тих, хто це зробив, але потрібно спершу їх знайти. Дівчата виявили телефон, наробили крику, викликали спершу внутрішню охорону, охорона викликала поліцію. Телефон вилучили, свідків опитали. Ми чекаємо результатів.
Як каже проректор з адміністративно-господарської роботи та будівництва Василь Клепчик, про відрахування чи виселення з гуртожитку тих, хто прикріпив камеру у душовій наразі мова не йде.
- Університет - не каральна організація, покарання мають визначати правоохоронці, - пояснює пан Василь. – У поліції все зафіксовано, все має бути відповідно до чинного законодавства.
Як вважаєте, чи повинні понести покарання ті, хто встановив камеру?
Студенти, які проживають в гуртожитку, такою ситуацією шоковані.
- Дізнався про цю ситуацію випадково, коли почалась метушня в гуртожитку, - каже студент ТНТУ, який проживає в гуртожитку. – У нас блоковий гуртожиток. На одному боці живуть або дівчата, або хлопці. Я думаю, що це зробили хлопці, причому не хтось один, а група. Тут зробити щось самому просто нереально. Я не розумію, що в голові у них було. Те, що це зробили дівчата, теж не виключаємо. Зараз серед студентів це головна тема для обговорення.
Також студенти, які проживають в гуртожитку розповідають, що цілком можливо, що студенти, які це зробили, могли вже поїхати додому, оскільки через оголошення карантину навчання припинили і запустили дистанційну форму навчання до квітня.
- Я не думаю, що студентам загрожує кримінал, але вони своє отримають сповна, - каже один з студентів. – Я уявляю, наскільки той, хто це зробив, зараз наляканий. Хотів зняти відео, поставив телефон з камерою, а тут приїхала поліція, охорона гуртожитку, з університету, люди. Телефон хоч заблокований, але реально розблокувати його можна за кілька хвилин, для кіберполіції це взагалі не проблема. А там на телефоні можуть бути номери телефону, соціальні мережі власника, фото – все що завгодно. Я йому точно не заздрю.
Студентки негативно ставляться до цієї ситуації та хочуть, аби "жартівник" поніс покарання.
- Тепер будемо пильні, хто його знає, що в кого в голові, - каже одна зі студенток. - Якщо того, хто таке зробив, знайдуть, то його мають виселити. Іншим буде наука. Треба думати перед тим, як щось робиш.
Ми запитали у юриста Ростислава Небельського, що може загрожувати особі чи групі осіб, які встановили камеру у жіночому душі. Однак хоча, здавалось би, є очевидне порушення прав та таємна зйомка, не все так просто.
- Важливим моментом є те, за допомогою чого здійснювався запис відео, - пояснює юрист Ростислав Небельський. – Відповідальність, яка передбачена кримінальним кодексом, стосується лише тих засобів зняття інформації, які за своєю природою потрібні для негласного зняття інформації. Телефон – не є спеціальним засобом. Однак він був пристосований для цього.
Юрист пояснює, що наше законодавство недосконале і потрібні зміни, щоб можна було класифікувати пристрої, які не є засобами для таємного зняття інформації, такими, якщо вони були для цього пристосовані і використовувалися для цих цілей.
- У цьому є проблема, адже телефон був призначений для таємного зняття інформації, однак це не змінює суті, що телефон не є таким засобом, - пояснює пан Ростислав. - У цій справі мають провести розслідування, у ході якого виявлять людину, яка це зробила, та класифікують пристрій. Скоріше за все, справу закриють за відсутністю складу злочину, однак керівництво уніврситету зможе застосувати дисциплінарні заходи щодо порушників.
Однак на все впливає цілий ряд факторів – як знімали, хто знімав та для чого.
- Якщо там використали б камеру, яку класифікують як засіб для таємного зняття інформації, то вже є склад злочину, - каже Ростислав Небельський. – Відповідальність залежатиме від ряду обставин. Якщо це зробив хтось один – то це може бути штраф від 3400 до 17 000 гривень, або обмеження волі до чотирьох років, або позбавлення волі до чотирьох років. Якщо ж це зробила не одна особа, а група осіб, то починає дієти інша частина статті, де відповідальність – позбавлення волі чотирьох до семи років. Якщо зняте відео заподіяло істотну шкоду, а вона була б тоді, якби ці записи транслювали або виклали у публічний доступ, то там передбачена відповідальність у вигляді від семи до десяти років.
Тому юрист пояснює, що відповідальність буде залежати від багатьох чинників. Відповідальні можуть залишитись без покарання, вони повинні будуть сплатити штраф. В найгіршому випадку їм загрожує позбавлення волі.
Що думаєте про цю ситуацію? Як вважаєте, це студентський жарт чи посягання на особисте життя? Діліться у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 7 від 12 лютого 2025
Читати номер
Анонім
1. Дівчата самі встановили даний телефон ,щоб привернути увагу на стан душової кімнати .
2. Дівчата встановили телофон щою помститися хлопцям за якусь витівку, яку хлопці вчинили над дівчатами.
3.Могли бути хтось з тех . персоналу
4. Могли бути дівчата ,які не живуть у гуртожитку ,але прийшли до подружок ,а потім встановили телефон .
Ну будемо думати логічно ну як можна залізти в жіночий блок та ще при такій кількості студенток де завжди хтось є в душовій . Це ж треба було або вночі ,або коли всі на парах . На мою думку це малоймовірно .
Якщо телефон перебував у режимі запис то його потім мали забрати ну це ж тупо зроблено .Хто буде повторно лізти і забирати цей телефон .Дураку понятно ,що хтось цей телефон знайде . Якщо б хотіли підглядати то поставили ,щось мініатюрніше і з передачею по радіоканалу з заживленням від лампи освітлення ,а так це або хтось хотів привернути увагу ,або дійсно люди не думають , що вони затівають і зміст тої затії .
Ненза
Анонім reply Ненза
Max
І паралельно можна виставити фото маєтків ректорів проректорів і тп. Кращої реклами для наших вузів годі придумати.
Max
щодо інциденту з телефоном - тут або вичислять за два дні або він обережний і тоді пиши пропало.