Кожного року вакцини від грипу з'являються в аптеках зазвичай у жовтні. Цього року медики очікують більше охочих щепитись від грипу у зв'язку з можливим спалахом захворюваності на коронавірус, адже симптоми у них схожі, отож медикам буде значно важче встановлювати діагноз.
Краще зробити щеплення ще до початку циркуляції вірусів грипу - у вересні-жовті, щоб виробився імунітет. Однак щеплення можна робити і пізніше.
На початку жовтня у Центрі громадського здоров'я України повідомили, що перша партія (30 360 доз) трьохвалентної вакцини «Джісі Флю» (Південна Корея) пройшла лабораторний контроль і вже доступна у продажу. Ми перевірили, чи є вже вакцини від грипу у аптеках міста. Однак нам знайти вакцину не вдалося.
- Наразі ми очікуємо вакцини, але їх ще немає, - кажуть в аптеці DS. – Вона мала б бути у жовті. Розраховуємо, що через 1 – 2 тижні вже буде. Вакцина буде тривалентна. Орієнтовно коштуватиме до 400 гривень.
У аптеці «Подорожник» також очікують вакцину.
- На постачальниках вакцини ще немає, - пояснює фармацевт. – Тому не можемо сказати, яка саме вакцина буде і скільки коштуватиме.
Чекають вакцину і в «Першій соціальній аптеці» та аптеці «Бажаємо здоров’я».
А от в деяких аптеках вакцини взагалі не буде, оскільки немає холодильників для їх зберігання.
Орієнтовно вартість вакцини складатиме 350 – 400 гривень.
Вакцинація від грипу не входить в перелік обов'язкових щеплень. Однак об'єднані територальні громади можуть виділяти кошти для того, щоб закупити вакцину і провести безкоштову вакцинацію первним категоріям населення. Це переважно ті, хто входять до групи ризику, мають проблеми зі здоров'ям або мають контактувати з багатьма людьми.
Як розповіли у міській раді, на придбання вакцин від грипу заклали 100 тис. гривень.
- Заплановані кошти для придбання вакцини від грипу у сумі 100 000 грн. для медичних установ первинної ланки, - пояснює речниця міської ради Мар'яна Зварич. - Безкоштовна вакцинація буде проводитися для громадян групи ризику - медичних працівників, водіїв громадського транспорту.
Скільки саме безкоштовних вакцин вдасться придбати на ці кошти – наразі невідомо, оскільки все залежатиме від ціни.
Загалом в Україну мають доставити 665 тис. доз вакцин від грипу. Про це повідомили у Центрі громадського здоров'я МОЗ України.
До епідсезону 2020 – 2021 року в Україну поставлять:
Цьогоріч вакцини були розроблені з урахуванням прогнозу ВООЗ щодо циркуляції таких штамів:
У Тернополі вакцини очікують в середині жовнтя. Ближче до кінця місяця почнуться вакцинації.
- Постачальники обіцяють, що вакцина буде в Україні орієнтовно в середині жовтня, - пояснює заступниця директора комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Надія Боднар. – Буде дві вакцини – «Ваксігрип» та «Джісі Флю». Цього року з місцевого бюджету також виділили кошти на закупівлю вакцини для пільгових категорій. Це, в першу чергу, медики, освітяни і ті, хто через свою роботу має контактувати з багатьма людьми, тому знаходиться в групі ризику.
Як проходить процедура?
Якщо ви вирішили зробити щеплення, перед тим, як купувати вакцину, домовтеся зі своїм сімейним лікарем.
- Спершу ми радимо пройти огляд у сімейного лікаря, щоб дізнатися, чи немає протипоказів, - пояснює Надія Боднар. - Якщо немає – можна йти до аптеки та купувати вакцину. Тоді сімейний лікар направляє вас до кабінету щеплень, де виконають процедуру.
Якщо ви купуєте вакцину в аптеці - її потрібно правильно доставити.
- Перевозити вакцину варто у спеціальній термосумці, - пояснює Надія Боднар. - Цю сумку може мати сімейний лікар, або її можуть надати в кабінеті щеплення - про це варто домовитися завчасно. Це вже потрібно обговорити з вашим сімейним лікарем.
Деякі аптеки можуть надати спеціальну термосумку для транспортування під заставу, однак не всі аптеки мають такі і надають цю послугу.
У Центрі громадського здоров’я повідомляють, що від ускладнень грипу протягом минулого епідсезону померла 71 людина. На грип та ГРВІ у 2019 – 2020 перехворіли 4,9 млн людей (12,9% населення), 63% з яких — діти віком до 17 років.
У Тернопільській області, за даними ДУ "Тернопільський обласний лабораторний центр" минулого епідсезону 8,5% від всього населення. перехворіло на грип та ГРВІ. У 2019-2020 років (30.09.19р.–15.03.20р.) в області перехворіло 88 363 осіб. 8 людей в області померло від грипу.
Минулого епідсезону в Україну було поставлено 500 000 доз вакцин від грипу, однак вакцинувалися лише 238 079 людей (0,6% населення), частка дітей серед щеплених становить 10,5%.
Цього року ситуація може змінитися, і кількість охочих зробити щеплення від грипу збільшиться у зв’язку з пандемією коронавіруса.
- Наближається сезон гострих респіраторних вірусних інфекцій, грипу, - пояснює академік НАМН України, професор-інфекціоніст Михайло Андрейчин. - Тому з часом може мати місце поєднання COVID-19 з цими хворобами. Я не можу сказати, як це буде відбуватися, бо такого досвіду науковців та лікарів ще не мали, коли нове захворювання набувало пандемічного характеру поширення. Але з багаторічного досвіду можу сказати, що ці поєднані інфекції частіше перебігають у важчу форму, протікають вони довше та частіше дають ускладнення. Я не думаю, що у разі поєднання коронавірусу та інших гострих респіраторних інфекцій буде позитивна тенденція.
Варто підготуватися до сезону грипу та ГРВІ завчасно. Якщо зробити щеплення від грипу – це дасть свої результати.
- Велике значення мають профілактичні заходи респіраторних хвороб, зокрема грипу, - пояснює Михайло Андрейчин. - В Україні скоро мають завезти вакцину від грипу. Кожного року склад вакцини змінюється, адже враховують нових антигенних варіантів вірусу, які вважаються актуальними, тобто які циркулюють в людській популяції. Якщо хоча б у жовтні зробити щеплення від грипу – це вже дасть свої результати.
Як пояснюють лікарі – боятися щеплення від грипу не варто, адже сама вакцина – інактивована, тобто вірус мертвий. Щеплення не може стати причиною хвороби. Серед побічних ефектів може бути незначне підвищення температури, однак жодних ускладнень вакцина викликати не може.
Однак все ж варто пройти огляд у сімейного лікаря, адже є і певні застереження.
- Щеплення від грипу має більше показів, аніж протипоказів, - пояснює лікар сімейної медицини Михайло Данильчук. – Навіть якщо людина перехворіла коронавірусом – варто зробити щеплення, щоб захистити себе від грипу. Якщо ви хочете захистити свій організм – спершу варто проконсультуватися з сімейним лікарем. Лікар має огляну вас.
Серед протипоказів до щеплення є:
- Є таке поняття, як перехресний імунітет, - пояснює лікар. – Після щеплення наш організм виробляє антигени від певного збудника. Дослідження показують, що ці антигени мають структуру, яка захищає і від деяких подібних вірусів, які схожі на той, від якого зробили щеплення. Тому фактично, коли ми робимо щеплення, ми можемо отримати імунітет і від схожих хвороб. Це такий позитивний «побічний ефект».
Однак щеплення не гарантує того, що ви точно не захворієте. Як пояснюють у Центрі громадського здоров’я, результати досліджень свідчать про те, що у людини після вакцинації на 60% зменшується перебіг хвороби та ускладнень, ймовірність летального випадку через хворобу - на 80%, а частота госпіталізації - приблизно на 50%.
- Думаю, що цього року, тим паче під час пандемії коронавірусу, кількість охочих зробити щеплення збільшиться. У мене є багато пацієнтів, які вакцинуються кілька років поспіль і задоволені, адже під час сезону вони не хворіють грипом, або це легка форма хвороби, - каже Михайло Данильчук.
Чимало людей сумніваються – чи варто робити щеплення від грипу вагітним, чи не викличе воно побічний ефект. Однак медики заспокоюють – боятися щеплення не варто.
- Варто пояснювати людям, чому важливо робити щеплення, - каже лікар сімейної медицини Михайло Данильчук. – Є групи людей, які мають бути в пріорітеті. Серед них – вагітні жінки. Багато людей вважають, що робити щеплення від грипу під час вагітності – це ризик. Але насправді захворіти вагітній на грип є справжнім ризиком. Грип – це вірус, який проникає трансплацентарно і хвороба може негативно вплинути на розвиток плоду. Це справді великий ризик, тому варто захистити себе і дитину. Небезпечними є і ускладнення від хвороби. Захворіти через те, що вам ввели вакцину – неможливо. Це щеплення проходить дуже легко. Боятися вакцинації не варто.
Міністерство охорони здоров’я також радить проводити щеплення від грипу вагітним, людям похилого віку, дітям, пацієнтам з хронічними захворюваннями, адже імунітет цих людей потребує захисту.
А ви будете робити щеплення від грипу цього року? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер