Пандемія та карантин під корегували плани тернопільських заробітчан та суттєво спустошили кишені. Тому, лишень послабили карантинні заборони, чимало тернополян кинулись на пошуки роботи за кордоном.
Найбільш омріяні країни, куди б хотіли поїхати, як з’ясувалось, це Німеччина і Чехія. Менше прагнуть до Франції та Албанії. Популярні ще донедавна Португалія та Італія як варіант майже не розглядаються. Але, як з’ясували «20 хвилин», офіційно на роботу зараз можна виїхати в єдину (!) країну Європи. І те – з купою обмежень та умов.
Наталка Ващук вже роками їздить щотримісяці до Німеччини. Жінка має медичну освіту і за кордоном працює за фахом. Мінус в тому, що в Тернополі доводиться залишати двох дітей, серед яких і молодший – підліток. Плюс у тому, що тут таких грошей, як там за три місяці, жінці тут не вдається заробити і за рік.
Зараз Німеччина нікого не впускає, - поділилась з нами жінка. — Я у жовтні минулого року звідти повернулась. Зараз мала їхати знову. Але Німеччина офіційно закрита. Тому чекатиму кращих часів. Там залишились мої знайомі, які мають офіційний дозвіл на проживання і працю. Отримати його важко. Не так як в Польщі «карту побиту». Для цього потрібно мати сертифікат про знання мови з Інституту Гетте, можна пробувати. Але є й багато інших умовностей.
Якщо таки вдалось в’їхати на територію Євросоюзу – через, скажімо, Польщу, вас на німецькому кордоні не пропустять за «біометрикою», як це було раніше.
Інша річ, якщо ви офіційно працюєте у Польщі, і фірма направляє вас у відрядження, скажімо, до Німеччини. Фірма дає запрошення, ви отримуєте робочу візу. Фірма укладає офіційний контракт з німцями. Всі документи оформляє польський роботодавець. Але й тут існують ризики, що під час перевірки щось у документах «не гратиме» і вас не депортують. Окрім того, це коштує стільки, що «вкраде» добрячу частину заробітків.
Тернополянин Богдан Качур повернувся з Чехії у січні 2021. Працював там офіційно три місяці. Щоправда, діставався до країни через Словенію. Чоловік знову планував поїздку у березні. Причому цікавило лише офіційне працевлаштування. Виявилось, зараз це зробити практично нереально. Тому чекатиме, коли цю країну «відкриють».
Я в Чехії був вже двічі, до цього не раз їздив до Польщі, — розповів Богдан Качур. – Знайомі порадили, як шукати роботодавця. Спочатку перевіряв надійність фірми. Це основне. Вивчав на сайтах, дивився відгуки, шукав у «чорних списках» у соцмережах, яких є чимало. Врешті зупинився на тих агентах, які видалися мені найнадійнішими.
Якщо ти пропрацював певний час на фірмі і добре зарекомендував себе, роботодавець охоче знову через певний час дає тобі запрошення, поділився пан Богдан. На виготовлення такого йде приблизно 3 тижні. Потім варто відкрити робочу візу. За безвіком можна проїхати і навіть знайти роботу, але це до першої перевірки. У більшої частини тих, з ким працював Богдан, такі перевірки закінчувались або штрафами, або депортацією.
Якщо до країни приїхав до певного роботодавця і маєш відкриту дворічну візу, раніше щось не сподобалось – можеш йти шукати іншу роботу. Зараз у контрактах зазвичай є пункт, який зобов’язує заробітчанина відпрацювати на цього роботодавця, скажімо, пів року.
Зараз Богданові теж пропонують варіант потрапити до Чехії «по безвізу». Обійдеться це приблизно у 300 доларів. Проте чоловік каже, що його цей варіант не влаштовує. Впіймають — і втратиш гроші, і депортацію отримаєш на роки, інформацію пр.о що внесуть до баз даних. Тому, скоріш за все, всі наступні поїздки або не впускатимуть, або до вас буде прискіплива увага всіх структур. А це нікому не потрібно.
Днями мешканець В. Березовиці став жертвою шахраїв. Саме вони пропонували роботу за кордоном та «кинули» чоловіка майже на 3, 5 тис. грн, які сплатив як завдаток.
Працівники Тернопільського районного управління поліції відкрили кримінальне провадження за фактом шахрайства, вчиненого щодо мешканця Великої Березовиці, — розповів начальник відділу комунікації головного управління Нацполіції в області Сергій Крета. — Чоловік потрапив в шахрайську пастку невідомого, пов’язаного з працевлаштуванням за кордоном.
За словами заявника, в Інтернеті він знайшов інформацію про роботу. Зв’язавшись з адресатом, останній попросив надіслати копії документів та завдаток в розмірі 3450 гривень за свої послуги. Через певний проміжок часу краянин не зміг зв’язатися з роботодавцем, адже останній вимкнув телефон. Чоловік зрозумів, що його ошукали й про подію повідомив правоохоронців.
Перший дзвіночок, що вас хочуть ошукати — коли пропонують захмарні заробітки для тих, хто не знає мови, не має відповідних документів, які дають право на працю у певній країні. Про це говорить і Світлана Повар, менеджер з персоналу Асоціації роботодавців.
Якщо пропонують захмарні зарплати, треба настрожитись. Якщо, скажімо, пропонують високооплачувану роботу у Німеччині, а ви не знаєте мови, —заробіток падає до 1, 5 тис євро. Володієш мовою хоча б на рівні користувача — зарплата відповідно збільшується.
Аби вас не ошукали, цю вакансію варто перевірити у кількох джерелах. Зайти на кілька сайтів, які пропонують роботу за кордоном. Ввести вакансію, країну, куди плануєте їхати, та перевірити, скільки можуть платити за таку роботу.
Єдина країна Європи, куди офіційно можна зараз поїхати на заробітки — це Польща, підтвердила менеджер з персоналу. Популярними залишаються Чехія, Німеччина, Бельгія, Скандинавія — туди теоретично потрапити можна. Працювати і заробити, як доволить практика, — ні.
Які документи потрібні для роботи в Польщі:
Якщо є довідка про вакцинування або від’ємний ПЛР, вже наступного дня можна приступати до роботи.
Найпопулярнішими пропозиціями роботи на цей період залишаються тепличне господарство. Заводи-фабрики вже набрали людей. Почався тепличний сезон, тому заробити зараз вигідно можна тільки тут. Платитимуть за таке від 13 злотих за год. Не забороняють працювати понад норму і проживання — безкоштовне.
Ми пошукали вакансії в Інтернеті — тут їх є до кольору до вибору. Скажімо, пакувальнику косметики пропонують в місяць заробітки до 34 тис грн. Але є обмеження — вік до 26 років. Пакувальнику фруктів обіцяють місячну зарплату від 1, 5 до 2 200 тис. євро. Оббивщик меблів може заробити від 900 до 1200 доларів. Водію кур’єру, зі знанням англійської, на сайтах пропонують до 777 євро чистого заробітку.
Чехія
В’їзд громадян України до Чехії заборонено (!) за винятком тих, які мають дозвіл на проживання в Чехії або візу, видану органами Чеської Республіки. Громадянам України, які мають дозвіл на проживання в іншій країні ЄС – відповідну пластикову картку (УВАГА! Довготермінова віза таким дозволом не вважається), дозволений в’їзд при умові наявності підтвердження мети поїздки.
Німеччина
Режим тимчасового в’їзду до Німеччини заборонено, окрім для:
Франція
Режим тимчасового в’їзду заборонено, крім осіб:
Починаючи з 00:00 31 січня 2021 року Франція вводить тимчасову заборону на будь-які подорожі (в’їзд та виїзд) поза межі та з поза меж ЄС, у тому числі в/з України. Така заборона діятиме до нового розпорядження Уряду Франції. Виключення становлять поїздки «нагальної необхідності».
Поїздка на заморські території Франції повинна також мати статус «нагальної необхідності».
У випадку в’їзду у Францію з «нагальної необхідності» з будь-якої країни ЄС особа повинна мати в обов’язковому порядку негативний ПЛР-тест на COVID-19 зроблений максимум за 72 години до в’їзду.
Португалія
Відповідно до Рішення португальських компетентних органів, в’їзд громадянам України до Португалії обмежений до 14 лютого 2021 р. Дозволено в’їзд тільки тим громадянам України, які здійснюють важливу невідкладну подорож і мають дійсну посвідку на тимчасове/постійне проживання в Португалії (Residência) або є членом родини громадянина ЄС (необхідно подати документи, що підтверджують такий статус, відповідно до вимог Директиви ЄС 2004/38/CE від 29.04.2004). Також дозволено в’їзд громадянам України, які здійснюють невідкладні подорожі з професійною метою (дипломати, члени екіпажів літаків, учасники вантажних перевезень), для возз’єднання сім’ї (з метою проживання в Португалії, а не в гості) або лікування на території Португалії.
Туристичні подорожі “по безвізу”, поїздка в гості “по безвізу” не передбачені серед дозволених.
Італія
Режим тимчасового в’їзду заборонено.
Виняток для громадян України – власників посвідки на проживання в Італії, або тих, хто в’їжджає в Італію з підтверджених мотивів роботи, здоров’я, абсолютної необхідності. В’їзд з метою туризму не дозволяється. В окремих випадках, за рішенням італійських компетентних органів та за наявності аргументованих підстав, може бути дозволений в’їзд до країни осіб, які мають підтверджені та стабільні особисті стосунки з громадянами Італії. При в’їзді необхідно заповнити особисту декларацію та пройти самоізоляцію (правило самоізоляції не стосується певних категорій осіб).
Мапа тимчасового в’їзду до країн світу
https://tripadvisor.mfa.gov.ua/?fbclid=IwAR04WdrQcFe03nmMu_ZMnCEMvKaUJYkd0rK3_w_Q7utb20OYzSNHExCUpAE
Країни, після повернення з яких не потрібна обсервація
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер