Їли горобців та мишей: в Україні вшановують жертв, закатованих голодом

Їли горобців та мишей: в Україні вшановують жертв, закатованих голодом

Щороку у четверту суботу листопада Україна вшановує невинних жертв Голодомору.

У суботу, 25 листопада, українці вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років – геноциду Українського народу, та масових штучних голодів 1921-1923 і 1946-1947 років.

Традиційно в цей день люди відвідують поминальне богослужіння й ставлять символічні горщики з зерном і свічки до пам'ятників жертвам голодоморів в Україні.

Голод 1921-1923 років

Голод 1921-1923 років в Україні мав і соціальні причини, зумовлені владною більшовицькою політикою «викачування» хліба з села, руйнування його традиційних основ.

Відео дня

Селяни припинили сіяти більше хліба, бо його потрібно було здавати державі. Жорстока посуха призвела до перших голодувань. За можливості перерозподілу зерна із різних регіонів трагедії можна було уникнути. Проте хліб вивезли у Поволжя та на Північний Кавказ. Південна Україна залишилась без їжі У січні 1922 року кількість голодуючих сягнула 1 890 000 осіб, у березні - 3 250 000. Керівники Кремля помітили, що голод пригнічує повстанську активність селянства. Саме через це вони дали вказівку не припиняти хлібозаготівлі в голодуючих районах України.

Факт голоду на цих територіях замовчувавс. Голод у південних регіонах України протривав ще в 1922 р. та протягом першої половини 1923 р.

Навіть до сьогодні кількість померлих з голоду 1921-1923 р. в Україні лишається невідомою. Здебільшого дослідники називають близько 500 тис. жертв.

Голодомор 1932-1933 років

Голодомор 1932-1933 років тривав з квітня 1932 року по листопад 1933 року. За ці 17 місяців було вбито понад 7 мільйонів людей в Україні і 3 мільйони українців поза її межами, в регіонах, що історично були заселені українцями: Кубань, Північний Кавказ, Нижнє Поволжя та Казахстан. Пік Голодомору припав на весну 1933 року. В Україні від голоду щохвилини вмирало 17 людей, 1 400 – щогодини, понад 30 тисяч – щодня.

Наслідком злочину геноциду, окрім фізичного вбивства мільйонів людей, стало руйнування традиційного українського устрою життя. Голод став зброєю масового біологічного знищення українців, на довгі десятиліття порушив генетичний фонд народу, призвів до морально-психологічних змін у свідомості українців. Традиційна культура та народні звичаї зазнали деформації. Голодомор повністю змінив звичний порядок господарювання на селі. На десятки років українські селяни були зведені до становища безправних колгоспників, позбавлених паспортів та пенсій.

Голод 1946-1947 років

Причиною голоду 1946-47 років стали і страшна посуха, і повоєнна розруха та відсутність чоловічих рук для обробки землі, припинення постачання продовольства із США в рамках ленд-лізу. А також – показове рішення Радянського Союзу відправляти зерно країнам Східної Європи, які теж постраждали від посухи, щоб довести світу переваги комунізму.

Для реалізації цього плану колгоспам ставляться нереальні завдання – зібрати і відправити з України до Москви більше 360 мільйонів пудів зерна. Щоб виконати цей план, колгоспи починають збирати запаси із приватних селянських господарств. Тоді діяв сталінський «Закон про п’ять колосків», який загрожував таборами навіть дітям, які збирали зерно по стерні. Щоб вижити, люди їли лободу, цвіт акації, горобців, мишей.

За оцінками фахівців Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України у 1946-47 роках надсмертність в Україні перевищила 700 тисяч осіб, більше чверті жертв – діти до 14 років. Багато свідків штучного голоду 1946-47 років досі живі.

 

Читайте також:

 Тернополяни долучилися до Всеукраїнської акції "Запали свічку" пам'яті жертв Голодоморів

"Мама пекла палянички з лободи і листя": тернополяни діляться спогадами родичів про Голодомор

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up