Товщина криги зараз категорично не дозволяє виходити на лід, розповідають у рятувально-водолазній службі Тернопільської області. Але, незважаючи на тонку кригу на ставі та холодний вітер, рибалки беруть усе необхідне і йдуть полювати. Ще 12 січня при температурі близько 4 градусів тепла, на ставі рибалили. Тернополянка Діана розповідає, що рибалки сиділи майже посередині водойми, а один навіть наважився навпростець йти через став.
Щоправда, уже цього тижня на кригу ніхто із рибаків не наважився вийти.
- Звичайно, трішки страшно, але я обожнюю зимову риболовлю, - розповідає рибалка Олег. - Я вже на пенсії, і влітку, і взимку люблю цю справу. Лише дружина й діти дуже хвилюються, як я йду взимку ловити рибу.
Чоловік розповідає, що основна принада зимової риболовлі - по льоду можна дістатися до будь-якого місця на водоймі. Коли журналісти запитала в рибалки, чи не страшно йому ходити по такій тонкій кризі, він відповів, що за роки вже навчився відчувати кригу ногами. До того ж рибалка запевняє, що про її товщину можна судити за кольором.
- Для того, щоб на льоду перебувало поруч двоє людей, товщина криги повинна бути мінімум 15 сантиметрів, а для скупчення людей - більше 25-ти сантиметрів, - каже начальник рятувально-водолазної служби Тернопільської області Василь Козак. - Зараз товщина - лише 2-3 сантиметрів.
Товщину криги можна визначити візуально, додають рятувальники.
- Сіра крига є небезпечною, - розповідає пан Козак. - Особливо підступна сіра крига, коли випадають сніги, утворюється снігова каша, яка потім замерзає. У результаті зверху - крига, а знизу залишається просто снігова каша. Найнадійніша крига темно-синього кольору, зазначають рятувальники. - Але варто зауважити, що на середині нашого ставу є ями, глибиною більше п‘яти метрів, - каже пан Козак. - І, відповідно, там крига ще недостатньої товщини, щоб виходити на середину ставу, а тим паче пробивати ополонки.
Рибалка Сергій займається зимовою риболовлею лише кілька років, але, на жаль, йому вже доводилось провалюватись під лід.
- Мав гіркий досвід, але мені самотужки вдалось вибратись, - каже чоловік. - Я взагалі стараюсь після цього випадку бути дуже обережним і прислухатись до рекомендацій рятувальників.
Нагадаємо, 10 січня 27-річний тернополянин вирішив вийти на озеро, щоб перевірити товщину льоду та провалився в крижану воду. На щастя, неподалік проходили громадяни, які не залишились осторонь та кинулись йому на допомогу. Дівчина викликала поліцію, а хлопець дістав потопельника з води, повідомляє патрульна поліція Тернопільської області.
- З початку року вже трапилося два нещасних випадки на льоду, - каже Василь Козак.- Один - на річці Збруч в селі Боришківці, на щастя, чоловіка вдалось врятувати. А інший - у Тернополі. Тому ми звертаємось вкотре до жителів Тернопільщини - не виходити на лід зараз у жодному разі.
Аби запобігти лиху, вберегти життя та здоров'я громадян, Управління ДСНС України в Тернопільській області нагадує правила поведінки на льоду:
Рибалкам слід пам'ятати:
- не можна пробивати поряд багато ополонок; - не можна збиратись поряд великими групами;
- не можна пробивати лунки на переправах;
- не можна ловити рибу біля промоїн; - потрібно завжди мати при собі шнурок довжиною 12-15 м.
У випадку, якщо Ви все ж провалились:
- не піддавайтесь паніці;
- намагайтеся утриматись на плаву, уникаючи занурення з головою ;
- намагайтесь вилізти на лід, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги ;
- намагайтесь якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
- вибравшись на лід , перекотіться і відповзайте в той бік - звідки Ви прийшли, де міць льоду вже відома.
Якщо у Вас на очах під лід провалилась людина:
- крикніть, що Ви йдете на допомогу; - наближайтесь до ополонки поповзом, широко розкинувши руки ;
- підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру ;
- не підповзаючи до самого краю ополонки, подайте потерпілому палицю, лижу, шарф, шнурок, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;
- витягши потерпілого на лід, разом з ним поповзом повертайтесь назад.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер