На Тернопільщині за тиждень — понад 1500 хворих на COVID дітей. Коли 5-11 класи повертаються до школи?

На Тернопільщині за тиждень — понад 1500 хворих на COVID дітей. Коли 5-11 класи повертаються до школи?
 • На ГРВІ хворіє понад тисяча дітей на Тернопільщині. Три тижні тенденція лишень до зростання, тому освітяни сподіваються, дистанційка і канікули зробили свою справу, і скоро ситуація із захворюваністю піде на спад.
 • Яка ситуація у школах Тернополя? Які заклади повертаються до навчання в школах і чому?

За тиждень на Тернопільщині на COVID захворіли понад півтори тисячі дітей. Ще близько тисячі – з ГРВІ. Лишень за останню добу коронавірус лабораторно підтвердили в 167 учнів, а також 96 педпрацівників. Про це повідомила начальниця управління освіти та науки облдержадміністрації Ольга Хома.

— Більша частина закладів на дистанційній формі навчання, коли вийдуть з «дистанційки» — поки невідомо, — каже Ольга Хома. — Одні заклади виходять, інші йдуть, треті завершили канікули і перейшли до офлайн навчання. Проте і далі фіксуємо приріст захворюваності серед дітей.

Тенденція до збільшення кількості тих, хто захворів, спостерігається протягом останніх трьох тижнів. «Дистанційка» і канікули врятували, точніше, трохи призупинили стрімкий ріст. Тому освітяни сподіваються, що невдовзі ця цифра піде на спад.

Заклади самі обирають форму навчання

Лишень за останню добу в області лабораторно підтвердили COVID у 167 учнів та 96 викладачів. Ситуація в садочках більш-менш стабільна. Більша частина з них працює в штатному режимі.

Заклади самі вирішують, яку форму навчання обрати чи як скорегувати навчальний процес, залежно від ситуації із захворюванням учнів та педпрацівників, каже заступниця начальниці управління освіти та науки міськради Ірина Сум.

— Враховуючи дані, які подають до управління освіти керівники навчальних закладів, ситуація в Тернополі не є критичною, — каже Ірина Сум. — Керівники закладів освіти, які приймали рішення про дистанційне чи іншу форму навчання, так само прийматимуть рішення про відновлення навчання у школах. Оскільки загального карантину не було оголошено. У всіх закладах це індивідуально.

Ті школи, які навчаються за триместрами, переносили канікули з кінця лютого на цей тиждень. Скажімо, це школа №№24, 11, 7 і початкові школи №№ 5 та 1.

Щодо хворих учнів і вчителів, COVID підтвердили у 120 учнів та 110 педпрацівників. На ГРВІ хворіють 143 педагога та 1 513 дітей.

Як не буде більше хворих, виходять на навчання

Ми опитали вчителів з кількох шкіл, щодо відновлення «очного» навчання і коли його прогнозують. З’ясувалось, що школи №№29 і 19, приміром, вчитимуться у школах вже від наступної середи, 9 лютого. Звичайно, якщо за вихідні і два робочих дні не збільшиться кількість хворих.

У школі №7 на навчання до школи планують піти вже у понеділок, 7 лютого.

Нагадаємо, станом на 21 січня, щодня реєстрували близько 30 підтверджених лабораторно випадків захворювання на COVID у школярів, водночас освітян в області — 2-3 щодня. Окрім коронавірусу та ГРВІ, реєстрували і чимало випадків захворювання на грип типу А.  

У Центрі громадського здоров’я МОЗ України пояснили, що спільного і від’ємного між грипом та коронавірусом, а також нагадали, як вберегтись.

Що спільного?

Нова коронавірусна інфекція COVID-19 і грип мають схожу клінічну картину. В обох випадках розвивається респіраторне захворювання, що може мати як легкий перебіг, так і важку форму і навіть призвести до смерті.

Новий коронавірус SARS-CoV-2 і віруси грипу передаються краплинним шляхом. Тому запобігти поширенню інфекції допоможуть такі заходи, як гігієна рук і дотримання етикету кашлю: руки треба мити з милом, часто і ретельно, а кашляти і чхати слід у згин ліктя або в одноразову серветку.

Що відмінного?

Грип має менший інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і коротший послідовний інтервал (час між послідовними випадками), ніж коронавірусна інфекція.

Послідовний інтервал для COVID-19 оцінюють у 5-6 днів, а для вірусів грипу він становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID-19.

Передбачається, що інфікована вірусом SARS-CoV-2 людина може заразити від 2 до 2,5 осіб, — це більше, порівняно з грипом. Проте, оцінки як SARS-CoV-2, так і вірусів грипу дуже контекстні та специфічні для часу, що ускладнює прямі порівняння.

Діти є важливими факторами передавання вірусу грипу в суспільстві. Для вірусу SARS-CoV-2 початкові дані показують, що діти інфікуються рідше, ніж дорослі, і частота випадків у віковій групі до 19 років є низькою.

Попередні дані, отримані в КНР, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.

Симптоми COVID-19 і грипу

Фахівці припускають, що 80% випадків коронавірусної інфекції COVID-19 мають легкий чи безсимптомний перебіг, 15% є тяжкими і вимагають кисневої терапії, а 5% є критичними випадками, які потребують штучної вентиляції легень. Ці важкі й критичні випадки COVID-19 серйозніші, ніж під час грипу.

Найбільш схильні до ризику тяжкої грипозної інфекції діти, вагітні жінки, люди похилого віку, особи з хронічними захворюваннями і люди з імунодефіцитом.

Щодо COVID-19, то, згідно із дослідженнями, старший вік і наявні супутні захворювання підвищують ризик розвитку важкої інфекції.

Летальність COVID-19 і грипу

Відома наразі інформація свідчить про те, що смертність внаслідок COVID-19 є вищою від рівня смертності грипу, особливо сезонного.

Істинні показники смертності від COVID-19 достеменно не відомі, адже на їх визначення потрібно більше часу. Наявні дані показують лише приблизне співвідношення щодо смертності (кількість звітованих смертей поділена на кількість звітованих випадків), що складає від 3% до 4%.

Для сезонного грипу летальність зазвичай нижча 0,1%.

Захист від COVID-19 і грипу

Незважаючи на те, що в КНР здійснюють клінічні випробування лікарських засобів і розробляють понад 20 вакцин від COVID-19, ще немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів.

Водночас, існують противірусні препарати і вакцини для захисту від грипу. Щорічна вакцинація є доведеним ефективним засобом попередження грипу і його ускладнень.

Вакцина проти грипу не ефективна проти коронавірусу SARS-CoV-2.

Медична маска не захищає від зараження вірусами. Носити її повинні лише люди із симптомами респіраторних захворювань, медпрацівники та особи, що доглядають за хворими.

Пам’ятайте! Звичайне миття рук захищає не лише від нової коронавірусної інфекції COVID-19, а й від інших небезпечних захворювань.

Як захистити себе:

мийте руки 20–40 теплою водою з милом чи обробляйте їх антисептиком із вмістом спирту не менше 60%;

уникайте близького контакту з людьми із симптомами ГРВІ (мінімальна дистанція — 1,5 м);

не торкайтеся обличчя, зокрема очей, носа і рота;

термічно обробляйте продукти (особливо м’ясо, його субпродукти і яйця);

у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.

У Міністертсві охорони здоров’я розповіли, чи є нежить протипоказанням для відвідування садочка чи школи?
— Діти дошкільного та молодшого шкільного віку більш сприйнятливі до вірусних інфекцій та частіше хворіють на гострі респіраторні захворювання, — запевнили у МОЗ. — Якщо дитина вакцинована відповідно до календаря профілактичних щеплень і навіть має додаткові щеплення, вона все одно може інфікуватися вірусами, що спричиняють нежить, біль у горлі, кашель, блювоту та діарею. Адже вакцинація не є 100% гарантією захисту від усіх можливих захворювань, проте значно полегшує їх перебіг та запобігає ускладненням.

Вчіть малюків етикету чхань і кашлю

Американська академія педіатрії зазначає, що якщо йдеться про малюків у дошкільному навчальному закладі, то вони хворіють набагато частіше ніж ті, які не відвідують садочок і не мають контактів з іншими дітьми, у т.ч. братами чи сестрами. Упродовж другого року відвідування дитячого колективу кількість захворювань на респіраторні захворювання зменшується, оскільки вплив великої кількості мікробів та вірусів формує імунітет.
— Для того, щоби захистити дитину від інфекційних хвороб необхідно вчасно проводити вакцинацію за Національним календарем щеплень та за можливості — робити додаткові щеплення, — радять фахівці МОЗ. — Варто також навчити дитину певних правил і заохочувати її дотримуватися етикету кашлю і чхання, викидати використані серветки до урни, а також правильно та ретельно мити руки.
У більшості випадків легкий кашель або нежить, особливо — залишкові після перенесених хвороб, не є протипоказом для відвідування закладів освіти. Утім, якщо ці симптоми супроводжуються високою температурою, або з’явилися в розпал сезону ГРВІ, краще залишитися вдома. Зважайте також на пандемію COVID-19.
Не дозволяйте дитині йти до школи чи садочка, якщо в неї є якісь з основних симптомів цього захворювання:
- Висока температура
- Безперервний кашель
- В’ялість та загальна слабкість
- Втрата або зміна нюху або смаку
У такому випадку краще залишатися вдома та звернутися по медичну допомогу.
— Якщо дитина температурить, у неї з'явився висип, болі в різних частинах тіла чи ознаки інфекційних захворювань, перед поверненням до школи чи садочка її має оглянути лікар, — пояснили у МОЗ. — Він і визначить, чи можна відвідувати школу чи садок. Щоби повернутися до навчання, дитина має бути активною, мати добре самопочуття і температуру нижчу за 37,2° без прийому жарознижувальних препаратів.
Пам’ятайте, що наближається сезон гострих респіраторних вірусних інфекцій. Щоби знизити ризик зараження чи розвитку ускладнень дітям, а також співробітникам освітніх закладів рекомендовано щорічно здійснювати вакцинацію від грипу.

Як уникнути ризику зараження?

Ось чотири запобіжні заходи, яких ви та ваша сім’я можете вжити, щоб уникнути зараження:

 • Часто мийте руки, використовуючи мило та воду або спиртовмісні засоби для миття рук
 • Прикривайте рот і ніс при кашлі або чханні суглобом ліктя або серветкою і викидайте серветку у смітник, що закривається кришкою
 • Уникайте тісного контакту з усіма, хто має симптоми застуди або гриппу
 • Негайно звертайтеся до лікаря, якщо у вас підвищена температура, кашель або якщо ви відчуваєте, що вам важко дихати.

Чи варто носити медичну маску?

Використовувати медичну маску рекомендується, якщо у вас є такі симптоми, як кашель або чхання, для захисту інших. Якщо у вас немає таких симптомів, не потрібно носити маску.

Якщо ви використовуєте маски, їх необхідно носити та утилізувати належним чином, щоб забезпечити їх ефективність та уникнути підвищеного ризику передачі вірусу, кажуть фахівці.

Самого лише використання масок недостатньо для того, щоб зупинити інфекцію. Окрім носіння маски, слід часто мити руки, прикривати рот під час чхання та кашлю та уникати тісного контакту з будь-ким, хто має симптоми застуди чи грипу (кашель, чхання, лихоманка).

Що робити, якщо у дитини є симптоми COVID-19?

Зверніться до лікаря, але пам’ятайте, що в Північній півкулі нині сезон грипу, і симптоми COVID-19 (такі, як кашель або лихоманка), можуть бути схожими на симптоми грипу або звичайної застуди – захворювань, які трапляються набагато частіше.

Продовжуйте дотримуватися гігієни рук, як-от регулярно мийте руки, кашлевого етикету, дотримуйтесь графіку вакцинації для вашої дитини, щоб ваша дитина була захищена від вірусів та бактерій, які викликають інші захворювання.

Як і у випадку з іншими респіраторними інфекціями, такими як грип, якщо у вас або вашої дитини є симптоми, негайно звертайтеся до лікаря і намагайтеся уникати відвідування громадських місць (робоче місце, школа, громадський транспорт), щоб вірус не поширювався на інших.

Що робити, якщо у члена сім’ї є симптоми?

Якщо у вас або у вашої дитини спостерігається підвищення температури, кашель або утруднене дихання, вам слід негайно звернутися за медичною допомогою. Якщо ви їздили в регіони, де виявлено випадки інфікування COVID-19, або якщо ви були в тісному контакті з тими, хто приїхав з одного з цих регіонів і має респіраторні симптоми, подумайте про те, щоб повідомити свого лікаря про це заздалегідь.

Чи потрібно не пускати дитину до школи?

Якщо у дитини спостерігаються симптоми, зверніться до свого лікаря та дотримуйтесь його рекомендацій. Як і при інших респіраторних інфекціях, таких як грип, якщо у дитини є симптоми, давайте їй добре відпочити вдома та не водіть її у громадські місця, щоб запобігти поширенню вірусу серед інших людей.

Якщо ваша дитина не має симптомів, таких як лихоманка або кашель, і якщо органи влади у сфері охорони здоров’я або інші відповідні офіційні служби не видали наказів чи роз’яснень щодо закриття школи вашої дитини, дитині краще продовжувати ходити до школи.

Замість того, щоб не пускати дітей до школи, привчайте їх до миття рук та кашлевого етикету в школі та інших громадських місцях. Наприклад: часто мити руки (див. нижче), прикривати рот і ніс під час кашлю чи чханні згином ліктя або серветкою, а потім викидати серветку в смітник, що закривається кришкою, а також не торкатися очей, рота чи носа, якщо діти не мили руки.

 

Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (7)
 • Любов Пігій

  Лікування треба а не балачки по телефону.
 • Никанор Иванович

  Це все фігня, коли одні школи навчаються а інші на карантині . Поки є такий великий приріст то всі навчальні заклади повинні працювати дистанційно . Хто таке приняв ,що навчальні заклади самі вирішують про навчання . Пора вже розуміти ,що діти є хорошими носіями цього вірусу . Вже не одна родина захворіла від того ,що діти з школи приносять ковід . 21 століття багато гаджетів і , що важко організувати дистанційку і перевірку знань . Мені ось цікаво батькам ,що важливіше навчання в школі чи життя близьких . Якщо діти захочуть вони і самі будуть вивчати матеріал ,а якщо їм цей матеріал не цікавить ,то вони його і з репетиторами не вивчать , тим більше зараз школа тільки засирає мізки всякою фігньою  .

  Ирина reply Никанор Иванович

  Ви так довіряєте статистиці?..))) Особливо, якщо за неї лікарям доплачують...
 • Софійка Ковальська

  Школа N 11 не відправлялась на канікули(

  viktoria zinko reply Софійка Ковальська

  Як це" школа  11не відправлявся на канікули ".Тиждень  часу   11 школа  була на канікулах!!!Ось розпорядження для вчителів!"Шановні вчителі.

  З 01.02 по 06.02- канікули.

  Повідомте, будь ласка, батьків."Тому  не надавайте не правдиву інформацію!

  Ірина Белякова reply Софійка Ковальська

  Інформація управління освіти
 • Ирина

  Цитата із статті, що вгорі: "Медична маска не захищає від зараження вірусами. Носити її повинні лише люди із симптомами респіраторних захворювань, медпрацівники та особи, що доглядають за хворими."

  Дякуємо, 20 хв, - хоч одна адекватна новина)

16:10 У Тернополі створили телеграм-канал для швидкого пошуку роботи. Як він працює 15:04 Згадуємо шедеври: чи пам'ятаєш ти популярні телепередачі 90-х та 2000-х років, які дивились цілими сім'ями (ТЕСТ) stars 14:30 На Протасевича нетверезий водій на BMW врізався у відбійник 14:00 Фото дня: У Тернополі збереглась бочка, у якій за Союзу продавали квас Від читача 12:46 Тернополян та гостей міста запрошують на безкоштовний майстер-клас з гончарства 13:00 Укрпошта випустить марку присвячену переможцям Євробачення - Kalush Orchestra 12:02 У Тернополі посилюють контроль за водіями, які здійснюють перевезення пасажирів та вантажів. Що це означає 11:02 25 травня на кількох вулицях Тернополя не буде води. Кому варто зробити запаси 10:08 Зеленського просять дозволити чоловікам виїжджати з України (ДЛЯ ОБГОВРЕННЯ) 09:00 На Тернопільщині горів готельно-розважальний комплекс 08:03 Цей день в історії, 22 травня: перша літургія українською, чемпіонат з футболу і день перепоховання Шевченка photo_camera 21:07 США і G-7 приймають рішення про гігантські пакети допомоги: про що пишуть у світовій пресі 20:01 Що відомо про долю військового з Тернопільщини Михайла, якого вивели з «Азовсталі» 19:03 Машина за ціною квартири. Топ найдорожчих автомобілів, які продають тернополяни photo_camera 19:00 Рок-версія, душевні виконання й тисячі переглядів. Як славнозвісну «Стефанію» переспівали тернополяни (ПІДБІРКА) 17:00 Розбірки у готелі: чоловік з наркотиками погрожував оточуючим фізичною розправою
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up