Поблизу с. Петриків горіли післяжнивні залишки. Площа пожежі – 1 га. Днем раніше зайнялось у Товстому Заліщицького району – там господар спалював суху траву на власній ділянці. Того ж дня горіло на Кременеччині. Всі пожежі починаються, коли на дворі смеркає. Для рятувальників починається сезон…
При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі й траві виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин, наголошують рятувальники.
Спалювання листя й трави призводить до руйнації верхнього ґрунтово-рослинного покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються у ґрунт. При згорянні ж утворюється зола, це у кращому випадку, наголошують рятувальники.
За випалювання сухої рослинності, нагадаємо, передбачено адміністративну, а в окремих випадках й кримінальну відповідальність.
Від 17 квітня в Україні вступив в дію закон щодо посилення відповідальності за спалення трави. Штрафи за порушення пожежної безпеки суттєво збільшили, а відповідальність стала кримінальною.
Новий закон передбачає:
— за знищення або пошкодження лісів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом —штраф від 91 800 до 153 000 гривень, а також кримінальна відповідальність - обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років;
— за спалювання трави і листя в населеному пункті — адміністративна відповідальність і штраф від 3 060 до 6 120 гривень.
— за порушення пожежної безпеки в лісі через необережне поводження з вогнем — адміністративна відповідальність і штраф від 4 590 грн до 15 300 грн.
— за забруднення повітря шкідливими речовинами чи відходами (зокрема спалювання сміття) — кримінальна відповідальність і штраф від 30 600 до 61 200 гривень.
Сергій ДАНІЛІН, начальник відділу агітаційно-пропагандистської роботи центру забезпечення діяльності управління ДСНС в області:
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
№ 5 від 1 лютого 2023
Читати номер
Іван
це ж поліція, збірка вчорашніх двійочників після школи... воно само не знає що робити коли треба...
траву палили і будуть палити, бо переконані що це дуже добре як добриво для землі... такі в нас люди, що зробиш
David Starr
Ivan Velykyj