Згоріло вже майже 250 га: паліїв трави на Тернопільщині вже шукають за допомогою дронів

- Основною причиною виникнення таких пожеж на Тернопільщині залишається залишення без нагляду вогнищ під час спалювання пожнивних залишків та сміття на присадибних ділянках.
- За підпал посилили відповідальність — покарання 10-15 років ув'язнення з конфіскацією майна.
535 пожеж на відкритих ділянках трапилися на Тернопільщині від початку 2024 року. Внаслідок цього вигоріла площа — понад 244 га, повідомив «20 хвилин» речник головного управління ДСНС в області Сергій Данілін.
Не паліть траву і сміття!
— Основною причиною виникнення таких пожеж на Тернопільщині залишається залишення без нагляду вогнищ під час спалювання пожнивних залишків та сміття на присадибних ділянках, — повідомив «20 хвилин» Сергій Данілін. — Попри неодноразові попередження і застереження, багато людей продовжують нехтувати правилами безпеки, що стає причиною масштабних загорянь, які знищують природу і становлять небезпеку для населення.
Пожежі на відкритих територіях часто відбуваються в умовах важкодоступних місць, що ускладнює оперативне реагування, кажуть рятувальники. Тонкі трав’яні покриви та суха рослинність сприяють швидкому поширенню вогню, що вимагає мобілізації великої кількості ресурсів і людей.
— Для ефективного виявлення осередків займання, пожежно-рятувальна служба Тернопільської області активно залучає сучасні технології, — каже Сергій Данілін. — Зокрема, здійснюється патрулювання територій за допомогою безпілотних літальних апаратів, дронів. Це дозволяє швидше і точніше виявляти пожежі на великих територіях, навіть у важкодоступних місцях, і оперативно реагувати на надзвичайні ситуації. Такий підхід значно покращує координацію дій та скорочує час на гасіння пожеж.
Що робити, щоб уникнути катастроф?
Не залишати вогнища без нагляду. Під час спалювання сміття або пожнивних залишків важливо постійно контролювати вогонь і мати під рукою засоби для його гасіння.
Дотримуватися законів та правил. Закон забороняє спалювання сухої трави та інших відходів на відкритих територіях. За порушення цієї норми передбачено адміністративні штрафи.
Негайно повідомляти про займання. Якщо ви стали свідком загоряння, негайно телефонуйте за номером 101. Чим раніше на місце прибудуть рятувальники, тим більше шансів на оперативну ліквідацію пожежі.
— Рятувальники закликають всіх мешканців області до відповідальності та обережності. Кожен з нас може зробити внесок у збереження природи та захист від вогняної стихії, — каже Сергій Данілін. — Не допустіть трагедії – будьте свідомими і обережними з вогнем!
Самовільне спалювання листя та сухої трави становить загрозу для людського здоров’я, адже листя, що тліє без доступу кисню, виділяє хімічні сполуки, здатні викликати у людини різні захворювання, зокрема рак, нагадують рятувальники. Випалювання рослинності також призводить до руйнації ґрунтового покриву та його збідніння. Вогонь знищує насіння й коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їхнього коріння.
При стихійному спалюванні трави вогонь може охопити великі території та спричинити знищення диких рослин і тварин. Крім того, існує загроза лісових пожеж і займання житлових будинків, а також короткого замикання, якщо поблизу проходять високовольтні лінії електропередачі, застерігають рятувальники.
Може викликати рак
— Окрім того, ресурси, які могли б використовуватись для надання допомоги людям, що страждають від нападу агресора, рятувальники вимушені витрачати на ліквідацію наслідків навмисних підпалів, — нарікають рятувальники.
В тліючому без доступу кисню листі й траві виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.
При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі й траві виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин, наголошують рятувальники.
— Додаткова проблема полягає в тому, що з торішнім листям і травою, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, особливо пластмасові та поліетиленові вироби, що суттєво посилює забруднення атмосфери, — пояснюють у ДСНС. — Саме вони, як правило, стають причиною подразнення в горлі та кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні, що особливо небезпечні тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють фанера та дерев’яні речі покриті масляною фарбою, що містять свинець.
Спалювання трави чи листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту, кажуть рятувальники. У лісогосподарських регіонах – це повне знищення лісу, яке супроводжується значними матеріальними втратами.
Штраф або тюрма
Правоохоронці нагадують, за самовільне випалювання рослинності або її залишків згідно статей 77 та 77/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено штрафні санкції: для громадян - від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 грн до 6120 грн); на посадових осіб − від дев’ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 15300 грн до 21420 грн).
За спалювання відходів і залишків сухої рослинності (стаття 82 КУпАП) штраф: для громадян - від 340 грн до 1360 грн; для посадових осіб – від 850 грн до 1700 грн.
Не зупиняє паліїв навіть те, що 3 березня 2022 року внесено зміни до Кримінального кодексу України, якими передбачено посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Зокрема, у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів додано також навмисні підпали, зокрема, й сухої рослинності. Для порушників передбачено покарання у вигляді ув'язнення строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
454264Так воно числиться за службами куда вони дивляться, коли косиш сіно штраф.а тепер хтось винний?