Наразі офіційних заяв про дистанційне навчання з 1 вересня у МОЗ не озвучували. Проте відновлення навчального процесу в звичайному режимі можливе лише на четвертому етапі виходу з карантину, до якого більшість регіонів країни не готові через високий рівень захворюваності.
Видання "Українська Правда" передає, що до дистанційного навчання вже готуються у столиці. Про це на брифінгу 8 липня заявив мер Києва Віталій Кличко.
Як розповідає начальник управління освіти Тернопільської ОДА Ольга Хома, зараз розглядають різні варіанти розвитку подій.
- Зараз розглядається проєкт змішаного навчання, - каже Ольга Хома. - Усі наголошують, що це буде видно із ситуації з захворюванням перед 1 вересня. Готуємось до різних варіантів розвитку подій. Наперед не потрібно забігати. Можливо, буде повністю відновлене навчання. Можливо, дистанційно читатиметься лише частина предметів.
Законодавчих документів, які вказують, що навчання буде дистанційним, наразі немає.
- Офіційних наказів з Міністерства освіти про режим роботи з 1 вересня немає, - каже начальниця управління освіти і науки Тернопільської міської ради Ольга Похиляк. - Є думки, проєкти про змішане навчання. Ми готуємось до різних варіантів. Працюємо над програмами. Як і батьки, ми розуміємо, що дистанційне навчання - це не вихід. Будемо брати до уваги першокласників, які ще не знайомі зі школою і випускників, які теж психологічно не готові до того, що вчителя немає поряд.
Однозначної відповіді в управлінні не дають, кажуть, усе залежить від епідситуації. Схиляються все ж, що суто дистанційної роботи не буде.
У Тернопільській міській раді кажуть, що система освіти зараз не готова до повного онлайн-навчання. Тому, якщо буде можливість працювати у школах, - нею скористаються.
- Перед тим, як приймати такі рішення, варто зважити усі нюанси, - говорить заступник міського голови з гуманітарних питань Леонід Бицюра. - Треба розуміти, що школа - це не лише навчання. Це соціалізація дитини, це вміння її перебувати в колективі, і якщо це вміння втратити у певному віці, потім надолужити неможливо. Люди не усвідомлюють, які наслідки можуть бути.
Батьки на можливість дистанційної освіти реагують негативно.
- Ніякого дистанційного навчання, в нас в трьох селах вже батьки відмовилися, якщо буде дистанційно, то дітей просто заберуть, і тоді закриють навчальний заклад, - каже батько школярки із Шумського району Олександр Яворський.
Якщо у великому місті немає можливості організувати повну соціальну дистанцію між дітьми, то у сільських школах зробити це значно легше. У цьому переконують педагоги.
- Нам важко працювати у дистанційному режимі, адже дітям молодшого віку іноді дуже важко зосереджувати увагу, а у телефонному режимі чи у режимі відеозв'язку буває важко пояснити дітям матеріал, - каже вчителька початкових класів Віра Турчак. - Дитині потрібно візуально сприймати інформацію. У початкових класах також багато роботи із роздатковим матеріалом та в ігрових формах. Особливо за вимогами НУШ.
Крім того, не всі діти у селах мають вільний доступ до мережі інтернет, не у всіх є смартфони або комп'ютери.
Через невелику наповнюваність класів дітей у сільських школах можна розмістити в кімнатах із дотриманням дистанції. Тому вчителі переконують: від дистанційного навчання буде більше шкоди, аніж користі.
Але раду собі дадуть в будь-якому випадку. Навчання не припинятиметься.
- Ну а що робити? Три місяці було такого навчання, у всіх ситуаціях були. Не знаю, що вам сказати за такий формат. Комусь такий формат підходить, комусь - ні. Хтось "виштовхає" дитину у школу, інші - не будуть ризикувати. Подивимось... , - каже вчителька Надія Вершиніна.
Батьки до можливого дистанційного навчання ставляться досить скептично. Їх думку ми запитали у спільноті "Тернопільські мамусі" в соцмережі Facebook.
- Комфортно не буде ні вчителям, ні учням, ні батькам. Знання, здобуті вдома, контрольні, написані біля тата-мами - це не серйозно, - пише тернополянка Тетяна Мороз. - Школа і розпорядок шкільного життя дисциплінує і таки дає справжні знання. Діткам ( маю школярку молодшої школи) важко себе дисциплінувати вдома, а мама-тато не завжди мають змогу контролювати і стежити за процесом навчання щодня. За березень- травень домашнього навчання помітила, що дитині стало важко навіть говорити з вчителькою ( нехай навіть онлайн), плюс досвід спілкування, соціалізація припинені.Надіюся, що з вересня вдасться повернутися до звичного шкільного режиму, й освітній процес нарешті буде таким, як він і має бути, а не пародією на навчання.
Хоча, якщо знову буде пік захворювання, готуються до різних варіантів.
- Зараз рано прогнозувати, бо до вересня ситуація ще може разів десять змінитися. Готуємось до різних варіантів, звісно, - пише мама школярки-першокласниці Ірина Прокопенко.
- Моїй доньці цього року в перший клас іти. Я навіть приблизно не уявляю, як першачки мають справитися з цим дистанційно, - каже Маріанна Павлуцька.- Також виникає питання: а як ходити на роботу, якщо такі діти потребують когось з батьків на уроках поруч? Адже навіть найкращий вчитель не зможе онлайн навчити писати чи читати, не кажучи про все інше.Якщо старші класи ще більш-менш можуть вчитися дистанційно, то початкову школу не пускати в клас це знущання над дітьми.
Є батьки, які налаштовані відстоювати право на "нормальну" освіту.
- Я підтримую думку, що дистанційна освіта не може бути позитивом для дітей, - пише Надія Коник. - І єдиний вихід - це петиція або на мітиг.
А ви якої думки? Пишіть у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер