Зупинила поліція, коли ви пішки чи в авто: як поводитись і коли в хід може піти зброя, — адвокат

- Коли і на яких підставах поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу, а також, якими можуть бути підстави для застосування кайданок і зброї, з’ясувала «20 хвилин».
- Водій має виконувати розпорядження поліції, надані в межах його компетенції. Адже дуже часто керманичі не дотримуються саме цих зобов’язань і навіть люблять посперечатись з поліцією на дану тему, каже адвокат.
Події у Дніпрі, коли поліцейський застрелив чоловіка, набули неабиякого резонансу.
«20 хвилин» не аналізуватимуть саму подію чи наслідки, проте з’ясували все, коли вас має право зупинити поліція, — чи ви пішки, чи в авто. Які документи можуть вимагали силовики і чи мають право обшукувати вас чи транспортний засіб. Як спілкуватись з поліцейськими і якими мають бути підстави, щоб на людину одягли кайданки чи застосували до неї зброю. Про все спілкувались із адвокатом Віктором Карчевським, який до цього мав чималий досвід роботи в поліції.
Зазначимо одразу, що за коментарем «20 хвилин» звертались також до патрульної поліції в області. Однак, там у коментарі відмовили, повідомивши, що цю тему коментуватиме лише керівництво Департаменту патрульної поліції України. А от коли саме це буде, не повідомляли.
Зупинити конфлікт, сказавши вибачте
Отож, коли поліція має право зупинити ваше авто і 7 табу, що робити водіям категорично заборонено.
Водій зобов‘язаний мати із собою й на вимогу поліцейського надавати для перевірки водійське посвідчення, реєстраційний документ на транспортний засіб та поліс страхування. Саме водій має виконувати розпорядження поліції, надані в межах його компетенції. Адже дуже часто керманичі не дотримуються саме цих зобов’язань і навіть люблять посперечатись з поліцією на дану тему, каже адвокат Віктор Карчевський.
— У більшості випадків «проблеми» у водіїв починаються саме звідси – зупинка транспортного засобу працівником патрульної поліції, — каже адвокат. — Далі все залежить від вміння спілкування обох, професійності працівника поліції та вашої особистої вихованості, толерантності та стриманості.
Адвокат пригадав випадок, коли їх зупинили копи в Болгарії.
— Коли поліцейський підійшов до автомобіля та поставив лікоть на відчинене вікно біля мене, я зрозумів, що об’єм його біцепса більший за об’єм моєї голови, і мимоволі ловиш себе на думці, що вже інтуїтивно відпало бажання з ним дискутувати чи навіть шуткувати, — згадує адвокат. — Як на мене, то патрульна поліція – це «лице» поліції України, вони патрулюють вулиці та постійно спілкуються з людьми на відміну він всіх інших структурних підрозділів.
Вони постійно контактують з різного роду людьми та правопорушниками і злочинцями, тому мали б в першу чергу фізично бути підготовленими на високому рівні. Але більшість проблем можна просто позбутись, навіть не розпочинаючи їх, а сказавши просте: «Вибачте».
Зупинили – поцікавтесь причиною
— Ми більшість проблем, йдеться про спілкування із силовиками, створюємо самі, і самі їх потім успішно вирішуємо, витрачаючи на це час, здоров’я та кошти, — каже Віктор Карчевський. — При цьому ми керуємось якимись «принципами», емоціями чи ще чимось, тільки не розумом. Я, для прикладу, ніколи не розумів людей, які витрачають 10 000 грн. на суди та юридичні послуги, щоб не заплатити штраф в розмірі 800 грн. І після успішного скасування цього штрафу тішитись «ми виграли»…
Якщо повертатись до прав та обов’язків, то слід зазначити, що патрульний все ж таки перший повинен виявляти доречну в цій ситуації ввічливість. Алгоритм його діймає бути таким: підійти до водія, відрекомендуватися,пред’явити посвідчення та повідомити причини зупинки як того вимагає п. 27.4 наказу № 111, зазначає адвокат.
— Враховуючи те, що під час усного спілкування особа не лише чує його, а й сприймає візуально жести, міміку, манеру триматися – тобто загальну культуру поліцейського, — каже адвокат. — Патрульному необхідно зберігати спокій і чітко, без емоцій висловлювати свої аргументи, незважаючи на ймовірні різкі висловлювання на власну адресу та інші провокативні ситуації, якщо такі виникають. Поліцейський має діяти виключно в межах закону.
Права та обов’язки Національної поліції України визначено у Законі України «Про Національну поліцію» (далі – Закон). У своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Соцмережі переповнені відеороликами, де водії та поліцейські з’ясовують стосунки саме щодо причин зупинки. Агресії там зазвичай чимало, нерідко проскакує і міцне слівце.
Якщо, на вашу думку, поліцейські діяли неправомірно, маєте повне право звернутись зі скаргою на такі дії. Є скарга — відносно дій поліцейського буде проводитись перевірка із витребовуванням у нього пояснення щодо незаконної зупинки. За результатом розгляду скарги такого поліцейського можуть притягнути до дисциплінарної відповідальності.
Коли поліція має право зупинити авто?
Законом передбачені 10 причин для зупинки автомобіля:
1. Якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
2. Якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
3. Якщо є інформація, яка свідчить про причетність водія чи пасажирів ТЗ до скоєння ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація про те, що ТЗ чи вантаж можуть бути об’єктом або знаряддям скоєння ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення;
4. Якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
5. Якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
6. Якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
7. Якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
8. Якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
9. Порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
10. Якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.
Водій зобов‘язаний
— Таких пунктів є досить багато, — каже Віктор Карчевський. — Щоб не озвучувати кожен та не загубитись у юридичних тонкощах, нагадаємо ті, про які водії стали забувати.
Водій зобов‘язаний мати із собою й на вимогу поліцейського надавати для перевірки водійське посвідчення, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбаченим законодавством, — поліс безпеки (сертифікат) про укладання договору обов‘язкового забезпечення цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, нагадав адвокат.
— Водій також зобов’язаний виконувати розпорядження поліції, надані в межах його компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами, — нагадує Віктор Карчевський.
Адже дуже часто водії не дотримуються саме цих зобов’язань і навіть люблять посперечатись з поліцією на дану тему, каже адвокат.
— Дивно, але ми часто зустрічаємось з тим, що багато людей, сідаючи за кермо, навіть не підозрюють, що Правила дорожнього руху України прямо забороняють деякі норми, — каже Віктор Карчевський. — Тому давайте пригадаємо основні з них.
Сім табу для водія
— керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
— керувати транспортним засобом у хворобливому стані, у стані стомлення, а також перебуваючи під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу;
— керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов’язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що:
•не належить цьому засобу;
•не відповідає вимогам стандартів;
•закріплений не в установленому для цього місці;
•закритий іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м;
•неосвітлений (у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості) чи перевернутий;
— передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у хворобливому стані;
— передавати керування транспортним засобом особам, які не мають при собі посвідчення на право керування ним, якщо це не стосується навчання водінню відповідно до вимог розділу 24 цих Правил;
— під час руху транспортного засобу користуватися засобами зв’язку, тримаючи їх у руці (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання);
— користуватися розпізнавальним знаком Розпізнавальний знак "Інвалід" «Водій з інвалідністю» за відсутності у водія чи пасажира документів, що підтверджують інвалідність (крім водіїв з явними ознаками інвалідності або водіїв, які перевозять пасажирів з явними ознаками інвалідності).
Пригадаємо: водій має право
— керувати транспортним засобом і перевозити пасажирів або вантажі на дорогах, вулицях та в інших місцях, де рух транспорту не заборонено у встановленому порядку;
довіряти у встановленому порядку право користування і розпорядження приватним транспортним засобом іншій особі, яка має відповідне право на керування;
знати причину зупинки транспортного засобу посадовою особою державного органу, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом, а також прізвище і посаду цієї особи;
— відступати від вимог цього розділу Закону в умовах дії непереборної сили або коли іншими засобами неможливо запобігти власній загибелі чи каліцтву громадян;
— на відшкодування витрат у разі надання транспортного засобу працівникам поліції та охорони здоров’я у випадках, передбачених цим Законом;
— на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху; одержувати необхідно допомогу від посадових осіб, організацій, що беруть участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху.
Опитування особи
Поліцейський може опитати особу, якщо існує достатньо підстав вважати, що вона володіє інформацією, необхідною для виконання поліцейських повноважень. І це регламентує стаття 33 Закону, зазначив адвокат.
Для опитування поліцейський може запросити особу до поліцейського приміщення.
— Надання особою інформації є добровільним, — нагадав Віктор Карчевський. — Особа може відмовитися від надання інформації. Проведення опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків, одного з них, іншого законного представника або педагога.
Перед проведенням опитування особи поліцейський роз’яснює їй підстави та мету застосування поліцейського заходу, якщо це не перешкодить виконанню поліцією повноважень, покладених на неї цим Законом.
Поверхнева перевірка
Поверхнева перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. І це регламентує стаття 34 Закону, зазначив адвокат.
— Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб, — зазначив Віктор Карчевський.
Поверхнева перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу або засобу.
Поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу:
1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;
3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.
— Поверхнева перевірка речі або транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду речі та/або транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу, — наголошує адвокат. — Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону.
Під час поверхневої перевірки речі або транспортного засобу особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу, зазначив адвокат.
Відповідальність поліцейських
— У разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність, відповідно до Закону, — зазначив адвокат. — Це регламентується ст. 19 Закону.
Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
— Держава, відповідно до Закону, відшкодовує шкоду, завдану фізичній або юридичній особі рішеннями, дією чи бездіяльністю органу або підрозділу поліції, поліцейським під час здійснення ними своїх повноважень, — повідомив адвокат.
Якщо ж Ви не згодні з рішенням поліцейського, зафіксуйте його нагрудний знак (поліцейському заборонено знімати з однострою чи приховувати нагрудний знак, а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксуванню її за допомогою технічних засобів (стаття 20 Закону — прим. Віктора Карчевського) та повідомте про це за номером 102, радить адвокат.
Спецзасоби і зброя
Згідно зі ст. 41 і ст. 45 Закону України «Про Національну поліцію», правоохоронці можуть використовувати спеціальні засоби, насичені речовинами сльозогінної та подразнювальної дії, для відбиття нападу або припинення групового порушення громадської безпеки, нагадує адвокат.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про Національну поліцію», поліціянт має право застосовувати вогнепальну зброю за виняткових обставин:
— для відбиття нападу на поліціянта або членів його сім’ї у разі загрози їхньому життю чи здоров’ю;
— для захисту людей від нападу, що загрожує їхньому життю чи здоров’ю;
— для звільнення заручників або людей, яких незаконно позбавили волі;
— для відбиття нападу на об’єкти, що перебувають під охороною, конвої, житлові та
нежитлові приміщення, а також для звільнення таких об’єктів у разі їхнього захоплення;
— для затримання людини, яку застали під час вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину й котра намагається втекти;
— для затримання людини, яка чинить збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також озброєної людини, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю і здоров’ю людей та/або поліціянта;
— для зупинки транспортного засобу внаслідок його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров’ю людей та/або поліціянта.
Якщо є вам все ж таки не довелось завершити спілкування з поліцейськими «полюбовно», то слід знати: за вчинене вами правопорушення працівники поліції мають право або скласти протокол, або винести постанову. Далі, якщо ви не погоджуєтесь з рішенням поліцейського, маєте право це рішення оскаржити.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Світлана ДенегаПоліцейський має зробити вистрілпопереджуючий а тоді якщо затриманий не реагує стріляти по ногах а не в людину якось так ніби законAlexandr Sasha reply Світлана ДенегаСвітлана Денега можна і без пострілу у повітря стріляти на ураження, інтернет є читайте інформацію і закони про нац поліціюСвітлана Денега reply Світлана ДенегаІван Шафран ну зараз якось так вийшлоІван Шафран reply Світлана ДенегаСвітлана Денега неправильно,спочатку три рази в спину аж потім в верх.а потім мидалька.