- Під час карантину я втратила роботу, - розповідає тернополянка Ольга. - Фактично в мене був вибір - іти у відпустку без збереження зарплати, або звільнятись взагалі. Я працювала за мінімальну зарплату. Ви розумієте, що і так цих грошей мало на що вистачає, а тут сказали два тижні бути у відпустці взагалі без нічого. Потім у центрі зайнятості могли бути проблеми через ці відпустки, та й не зрозуміло, як би було після її завершення. Тому для мене краще було звільнитися взагалі.
Ні назви підприємства, ні свого прізвища жінка попросила не вказувати. Бо каже, що на старій роботі у неї залишились друзі. Не захотіла тернополянка звертатись і в суд. Мовляв, потім ще проблем не обберешся.
Як повідомляють у Тернопільському обласному центрі зайнятості, ріст зареєстрованих безробітних спостерігають ще з початку 2020 року. Якщо у квітні 2019 року статус безробітного було надано 1167 особам, то у квітні 2020 року – 3346, що майже у три рази більше.
- Від початку карантину майже 5 тисяч осіб подали заяви про надання статусу безробітного, повідомляють у відділі інформаційної роботи обласної служби зайнятості. - Зараз процедура надання цього статусу є спрощеною.
Роботу в час карантину також стало знайти складніше, якщо у січні-квітні 2020 року роботодавці області подали у службу зайнятості області 10759 вакансій, то у цей же період 2019 року їх було більше на 35,8% .
Оскільки не усі безробітні звертаються у центр зайнятості, ми вирішили промоніторити інформацію із найбільшої тернопільської газети оголошень "RIA плюс".
За інформацією відділу оголошень станом на 18 травня, порівняно із попередніми тижнями, вакансій на пошук роботи більшає. Проте у весь час карантину роботодавці не надто прагнуть шукати працівників.
Із початку березня, за словами працівниці відділу, поменшало і оголошень від самих людей, які шукають роботу. Проте наприкінці травня люди знову починають шукати роботу. Зокрема побільшало майстрів, що хочуть працювати у будівничій справі.
Як розповідає керівник обласної служби зайнятості Василь Олещук, зараз за держдопомогою можуть звернутись і роботодавці. Зокрема, йдеться про представників малого та середнього бізнесу, які зупинили чи скоротили діяльність через карантин та сплачували єдиний внесок за своїх працівників впродовж 6 місяців до карантину.
Ці кошти роботодавець має впродовж трьох днів виплатити своїм працівникам на збереження робочих місць. Витратити на інші потреби гроші підприємець не має права, бо через десять днів це перевірятимуть фахівці центру зайнятості.
- Аби отримати цю допомогу, потрібно впродовж 30 днів з моменту зупинки чи скорочення діяльності звернутись до центру зайнятості за місцем сплати ЄСВ, - каже пан Олещук. - Подайте документи в один із зручних для вас способів: через скриньку для кореспонденції в ЦЗ (оригінал), через пошту (оригінал), через email (сканкопії). Упродовж трьох робочих днів з моменту позитивного рішення роботодавець та центр зайнятості укладають договір.
Електронні скриньки ЦЗ тут: https://is.gd/7z3gMM
Більше інформації ви можете дізнатись на урядовому порталі за посиланням тут.
Окрім того, якщо ви маєте офіційний статус безробітного, то можете розраховувати на стандартну допомогу, яка, до речі, зросла із 650 грн до 1000 грн.
Василь Михайлюк, адвокат
- У трудовому законодавстві є дуже багато своїх нюансів. Кожен випадок тут потребує окремого розгляду. Не можна порівнювати закриття підприємства та звільнення працівника, адже вони можуть бути за різних обставин. Якщо це звільнення , то питання можуть бути до того, яка причина, як людина працює, чи підписувала вона договір. Якщо це закриття підприємства, треба дивитися, чи є рішення власників, або це реорганізація або скорочення.
Якщо закриття підприємства відбулося через карантин, то варто розуміти також, що чіткої законодавчої бази під це не підвели. Є постанова Кабміну і все. Тому це дуже складне питання.
Однозначно, примусити вас писати заяву на відпустку за власний рахунок роботодавець не може. Але ми добре розуміємо, що людей можуть ставити перед фактом: або заява за власний рахунок, або звільнення, і тут останні часто обирають відпустку. Можна доводити свою позицію через суд.
Михайло Козюк, поліцейський психолог
- Варто сприймати втрату чогось звичного та стабільного лише як можливість почати щось нове, більше класне. Насправді у людини є безліч шляхів для працевлаштування: за схожою схемою, із тими навичками, які вона вже має або ж як можливість відкрити себе точно із іншого боку.
Потрібно бути вдячним тому часові, який ви провели на цій роботі, адже саме ця робота може бути поштовхом до кращих вершин. Основна порада - це не жити минулим і дивитись лише вперед.
Потрібно обов'язково бути дієвим: звернутись у центр зайнятості, розмістити своє резюме на відповідних сайтах, ознайомитись із посадами, які вам підходять. Ще одна порада: головне навчитися свій "продукт праці", фіксувати у резюме, фотографувати, описувати, розповідати про свої знання, вміння, навички..... Потім усе це передавати іншим людям, знайомим, розміщувати як на офіційних сервісах які пропонують роботу так і на персональних сторінках у соцмережах
Важливою у такі складні періоди є підтримка близьких людей. Тому якщо у такий випадок потрапила дорога вам людина, не критикуйте за втрату роботи, старайтесь акцентувати її увагу на тому, що людина є повноцінною, здоровою та має усі шанси для своєї реалізації.
Якщо ви втратили роботу через карантин - напишіть свою історію у коментарях. Чи отримуєте ви виплати. Якщо так, то у якій сумі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 6 від 5 лютого 2025
Читати номер
Орест Зчулович
Igor Novak
Христина
David Starr
Христина reply David Starr
David Starr reply Христина