Це місто - найбільше в південно-східній Європі - дуже різне: величне, з мішаниною стилів і претензією на Париж і водночас напівзруйноване, зі слідами революції, землетрусу і звичайного недбальства. Але навіть у цьому є свій шарм, переконалася Марія Муха.
Леї можна прати
Бухарест - місто контрастів і суміші архітектурних стилів. Колись поряд із яскраво освітленими вулицями, магазинами, помпезними палацами та особняками на брудних, неосвітлених вуличках стояли будинки бідняків: робітників та дрібних ремісників. В трущобах без водопроводу й каналізації, тіснилися тисячі людей.
Попри те, що життя в Бухаресті вирує від світанку до пізньої ночі, навіть іноземці можуть почуватися там досить безпечно. У місті багато поліцейських. А в наземному транспорті стоять відеокамери.
Бухарестське метро, яке збудували в останні роки правління Чаушеску, має чотири лінії. Найновішу, М4, відкрили в 2002 р., - зауважує наша героїня. - І станції, і вагони - досить сучасні.
Єдиний мінус цього способу пересування, - невелика кількість станцій у центрі міста і великі інтервали - щонайменше - 5 хвилин.
Румуни - досить гостинні і дружелюбні люди. Не варто плутати їх із циганами, - додає співрозмовниця. - Хоча ті в місті дійсно є. Але, мабуть, не в такій кількості, як прийнято вважати. Вони поводяться тихо і не просять грошей.
Румунська мова дуже красива - ніжна і милозвучна. ЇЇ основа - латина плюс слов'янські і турецькі примісі. Англійською люди майже не розмовляють. Не виняток - і молодь.
Румунська валюта - леї, - пояснює тернополянка. - Папір, на якому вони надруковані, - дуже цікавий. Він зовсім не гнеться. Кожна купюра має прозоре віконце у вигляді орла з хрестом у зубах, що розправив крила. Навіть прання не зіпсує румунських грошей - всередині є спеціальна плівка.
Зарплати знизили на чверть
І ціни, і зарплати в Румунії мало відрізняються від українських. М'ясні продукти там навіть дешевші. Зокрема, й популярна в Південній Європі баранина. Інша спрова - молокопродукти, яйця, безалкогольні напої. Вони дорожчі, як у нас, у півтори-два рази.
Пляшка румунського вина коштує від 16 до 60 грн.
Національна самогонка - “палєнка”. Або “полінка”, як її називають в народі, - розповідає Марія. - Вона дуже міцна. Але чоловіки п'ють її “на ура”.
Хоча центр Бухареста заполонили бутіки відомих брендів і відділення найпотужніших європейських банків, найпоширенішим бізнесом залишився обмін валют. Кантори працюють цілодобово. Цікаво, що нічний курс покупки нижчий від денного. Проте гривні там не приймають.
Зарплати працівників бюджетної сфери торік знизилися на 25%, - каже дівчина. - Так влада намагалася скоротити дефіцит бюджету. Це було необхідною умовою для отримання кредиту в 20 мільярдів євро від Міжнародного валютного фонду.
Тепер румуни не можуть скористатися пільгами, не отримують премій, не кажучи вже про 13-ту зарплату. Люди протестують мало не щодня. Одна з наймасштабініших акцій протесту пройшла в Бухаресті 22 вересня. 10 тисяч мітингувальників намагалися увірватися в будинок Уряду. Демонстранти жбурляли яйця і пляшки в міліціонерів.
У Палаці - 480 кришталевих люстр
Гордість Бухареста - Палац Парламенту на 6 тис. залів. Це - найбільша будівля в Європі і друга за величиною у світі після американського Пентагону.
Після падіння режиму Чаушеску румуни хотіли його знести, але, підрахувавши вартість вибухівки, відмовилися від цієї затії, - веде далі наша героїня.
Спорудження цієї грандіозної споруди розпочали у 1985 р. Заради цього навіть знести майже чверть Старого міста. Ніколає Чаушеску - диктатор і лфдер комуністичної партії Румунії - хотів, щоб там засідав його уряд.
Диктатор особисто стежив за работами, - переповідає слова гіда Марія. - Більше 400 архітекторів і 20 тис. робітників використовували лише румунські матеріали: марамур, обшивку з дерева вишні та грецького горіха, кришталеві люстри, гобелени, килими.
Зараз у Палаці засідає двопалатний Парламент Румунії. Місцеві називають його “пам'ятником архітектури надлишку”
Будівництво припало на той час, коли прості румуни ледве зводили кінці з кінцями. Його оцінили у мільярд доларів, - зауважує тернополянка. - Зали палацу прикрашають 480 кришталевих люстр, а ванні кімнати - позолочені кріплення. Там навіть є чотири підземні поверхи.
Вода і світло - лише в певні години
Ніколає Чаушеску керував соціалістичною Румунією більше 20 років . Колеги по партії порівнювали його з Цезарем, Наполеоном, Олександром Македонським. У часи диктатури воду і світло жителям Бухареста подавали за графіком - лише в певні години.
Наш екскурсовод - росіянин Іван - розповідав, що Чаушеску потрапив у підпілля випадково, - каже Марія. - Якось на вокзалі Ніколає попросили понести валізку. За нею пильно стежила поліція. Хлопця зловили й попросили показати вміст. Виявилося, що там - комуністичні листівки.
Режим Чаушеску скинули в грудні 1989 р. Диктатор з дружиною Єленою поспіхом залишили охоплений вуличними безпорядками Бухарест. Вертоліт приземлився на північ від столиці, в місті Снагов. Подружжя схопили повсталі воєнні і заарештували.
25 грудня 1989 р. по румунському телебаченні транслювали короткий судовий процес. Єлену та Ніколає Чаушеску звинуватили в геноциді і засудили до розстрілу. Одразу ж після завершення сюжету виконали вирок, - продовжує співрозмовниця. - Спершу тіла розстріляних відвезли на стадіон "Стяуа", а потім поховали на воєнному кладовищі у бухарестському районі Генча.
Перед смертю донька Чаушеску - професор математики Зоя - вимагала від влади відкрити гріб батька. Вона вважала, що він пустий або там інше тіло. Але отримала відмову. Це зробили лише нещодавно, уже на прохання чоловіка Зої.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер