У Заліщицькому палаці, який нині пустує та потребує реставрації, колось жили графи та барони. І навіть австрійський імператор тут почувався як вдома
Парк та палац з цікавою історією можна побачити у Заліщиках. А про особистостей, пов’язаних з цією місцевістю ходять легенди.
Двоповерховий палац, який свого часу побачив немало, в радянські часи був будинком відпочинку, потім відділенням лікарні. Нині приміщення є приватною власністю оліхарха Дмитра Фірташа, який викупив його на аукціоні у 2011 році. Та що там буде, невідомо. Поки що жодних реставраційних робіт тут не проводили.
Мріяв про дворянство
Історію парку та палацу розповідає директор Заліщицького районного краєзнавчого музею Віталій Каспрук.
Парк Бруніцьких-Турнау, за його словами, пов’язаний із прізвищами колишніх власників Заліщиків та його околиць. Саме родини Бруніцьких та Турнау володіли більшістю земель в сучасному Заліщицькому районі. Історія цього парку починається з кінця XVIII століття. А на поч. XIX ст тут починають будувати палац з колонами, який зберігся і досі. Відомим серед Бруніцьких був єврей-вихрест Ігнацій Бруніцький (Ісак Брунштейн). Саме він у 1808 році закладає цей парк. І відповідно і палац.
- Чим відомий Ігнацій Бруніцький і як увійшов в історію? Він єврей за національністю. Але все своє життя мріяв мати дворянський титул і всі права, які мали на той час поляки та австрійці. Тобто право голосу, високі посади в уряді, - розповідає Віталій Каспрук. - Гроші він мав, але через те, що був євреєм, його не допускали до вищих щаблів. І відповідно, він робив усе можливе, щоб отримати дворянський титул, який дав би йому шлях до втілення його мрій.
Одного разу Бруніцький почув, що австрійський імператор збирається подорожувати Галичиною і планує поїздку в Буковину. А відповідно проїжджатиме через Заліщики. Тож єврей підкупив покоївок у Відні, де був палац імператора і дізнався точне місце розташування предметів однієї з кімнат в тому палаці. І ось він йде на таку хитрість і у Заліщицькому палаці робить копію такої кімнати.
- Під час подорожі імператор збирався на Буковину, але Бруніцький постарався, щоб імператор заночував саме у Заліщицькому палаці. І імператор був настільки вражений, що опинився як вдома, що, повернувшись до Відня, він надає Ісаку Брунштейну баронський титул. Але з умовою, що він перехрещується і стає католиком. Його це не засмутило. І так Ісак Брунштейн прийняв католицизм став Ігнацієм Бруніцьким.
Пані майорова
Наступними власниками палацу після Бруніцьких були графи Турнау. Австрійський граф Август Турнау був військовим , служив у австрійській армії. Його дружина – славнозвісна Стелла фон Турнау мала декілька прізвиськ. Одне з них – пані майорова, інше - Заліщицька Жанна д’Аарк.
Стелла була дуже стильна. Вона носила найвишуканіші строї і капелюшки, збирала розкішні меблі та порцеляну, мала також колекцію годинників. Та славилася вона в Заліщиках відвагою та сильним характером.
- Особливо Стелла Турнау відзначилася в часи першої світової війни. Тоді у Заліщиках був фронт і місто декілька разів переходило із рук в руки, - розповідає директор краєзнавчого музею. - То австрійці відвойовували цю територію, то навпаки російські війська під час штурмів завойовували це місто знову і знову. До речі, у 1916 році сюди приїжджав американський журналіст Джон Рід з журналу «Метрополітен» . Він їхав східним фронтом і вів блокнот з військовими записками. Заліщикам він присвятив цілий розділ. І назвав його «Заліщики – місто жаху». Настільки ці руїни його вразили. Хоча загалом така назва не притаманна для мальовничих заліщиків, які були курортним містом.
Славилася відвагою
І ось під час однієї з атак знову наступають російські війська. Австрійці відступають.
- І тут Стелла Турнау, яка з палацу це все бачить, вихоплює шаблю в одного з солдатів, сідає на коня і йде вперед., - розповідає Віталій Каспрук. - Австрійці побачивши, що жінка одна пішла вперед на російські війська, розвернули свої ряди і вибили росіян з під Заліщик. Після цього австрійський імператор у Відні нагороджує Стеллу орденом за відвагу. Про неї пише австрійська та польська преса і її охрещують Заліщицька Жанна д’Арк. Стела зробила так, як свого часу Жанна д’Аарк, яка вибила з під Орлеану англійців.
Після війни Стелла залишилася у Заліщиках, адже не захотіла переїжджати до чоловіка у Австрію. І відповідно він жив там і там помер. А вона тут. Вона померла в одному зі своїх маєтків у Бедриківцях, де похована у сімейному склепі. Сьогодні там поховань ніяких нема, бо прийшла радянська влада і все зруйнувала. Лишилося лише стіни каплички.
Ще они цікавий факт про Стеллу Турнау розповідає Віталій Каспрук.
- Під час одного із захоплень міста палац пограбував один із російських генералів, - каже він. - І Стелла Турнау зробила все можливе, щоб дізнатися, що це за генерал і де він дислокується. Вона поїхала туди і повернула свої речі назад. Ось така вона була войовнича жінка.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер