Найцікавіший туристичний об’єкт Константинополя (давня назва Стамбулу – авт.) величний і великий Собор святої Софії, якому майже півтори тисячі років. В 1453 році там відбулась остання літургія. Місто захопив султан Мехмед II та перетворив собор на мечеть Айя-Софія
Стамбул… назва цього міста, мимоволі, викликає образи з «тисячі та одної казки», згадується Аладін та чарівна лампа. Давні ж назви Царгород та Константинополь, занурюють нас в історію. Могутні султани, войовничі турки, козацькі походи, гареми й Роксолана.
Сьогодні Стамбул одне з найбільших міст світу, потужний портовий вузол та центр промисловості. Проживає там майже 15 мільйонів людей. Але і зараз місто, особливо його історичні частини, вражає величчю минулих тисячоліть.
Полетіти до Стамбулу можна і з Києва, і зі Львова. Є декілька авіаперевізників, то ж ціни різняться. Залежить вартість і від наявності багажу (окрім ручної поклажі 8 кілограмів – авт.) і від того чи буде під час польоту перекус. Бюджетний варіант квитка – близько 2,5 тисяч гривень з людини в обидва боки. Часто бувають акції від авіаперевізників і тоді переліт вдвічі дешевший. Обрати та придбати квитки можна на www.avia.tickets.ua.
Аби пройнятися атмосферою міста та побачити основні туристичні об’єкти, потрібно не менше трьох днів та чимало грошей – вхід усюди платний і не дешевий. Приміром один лише візит в гарем султана (цілий комплекс з парком, палацом, приміщеннями – авт.) коштуватиме біля 500 гривень з людини. Але є одна хитрість.
Ще одна картка, яка допоможе зекономити: «картка стамбулянина». Майже як в Тернополі, але без особистих даних, без перемотаних скетчем валідаторів, без втручання водіїв. Звична вартість проїзду – 40 гривень. Для цього потрібно купити електронний одноразовий квиток. Він дійсний і на метро, і на автобус, і навіть на пором, бо ж Стамбул поділений Босфором та протоками. Але для власників картки (48 гривень – авт.) кожна поїздка вдвічі дешевша.
Загубитися в Стамбулі, і це важливо, легко. Дуже багато заплутаних вузьких вулиць. Тому або запасіться інтернетом для карт, або ж попередньо скачайте карти міста для офлайн користування. Місцеві мешканці гостинні та привітні. Щоправда сервіс їхній нав’язливий, а ціни, які озвучують – завищені. Тому торгуйтесь та жартуйте. Там цінують відкритих людей.
Основні об’єкти, які варто побачити:
Свята Софія – храм, будова якого завершилась в 537 році і яких діяв до 1453 року. Висота Софійського собору — 55 метрів, діаметр бані — 31 метр. Понад тисячу років Софійський собор у Константинополі залишався найбільшим храмом у християнському світі — до будівництва Собору Святого Петра в Римі. В 1453 році там відбулась остання літургія. Місто захопив султан Мехмед II та перетворив собор на мечеть Айя-Софія. В 1985 році храм занесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО та називається «восьмим чудом світу». Там досі збережені тисячолітні храмові розписи.
Мечеть Султанахмет (голуба мечеть) - будували сім років і завершили в 1616 році. Для будівництва використані каміння і мармур. Другу назву «голуба мечеть» отримала завдяки великій кількості (понад 20 тис. – авт.) білих і блакитних керамічних плиток, які використовувалися в декораціях інтер'єру. Центральна зала розміром 53 х 51 метр накрита куполом діаметром 23,5 метрів і висотою 43 метри. Це перша за розміром і одна з найкрасивіших мечетей Стамбулу. Розташована на березі Мармурового моря в історичному центрі міста навпроти Софії. Вважається одним з найвидатніших шедеврів ісламської та світової архітектури.
Палац Топкали почали будувати в 1462 році, як основний палац Османської імперії, яким він і став. Цілий комплекс ідеально збережених будівель, парків, фонтанів, дворів вражає. Площа будівель 700 тисяч квадратних метри. Периметр оборонної стіни 1400 метрів. Нині палац Топкапи є одним з найвідоміших музеїв світу. Число експонатів, виставлених для загального огляду, досягає 65 000 одиниць — це лише десята частина колекції музею. Серед експонатів — парадна зброя (булави, штандарти, шаблі – авт.), ювелірні вироби, коштовний посуд. Серед незвичних експонатів — мощі Святого Івана Хрестителя і діамант Кашикчи у вісімдесят шість каратів вагою. Є й портрет Роксолани, дружини Сулеймана Пишного.
Палац Долмабахче – резиденція османських султанів на європейській стороні Стамбулу. До XVII ст на місці палацу була гавань, що використовувалася з античних часів. У часи Османської імперії у цій бухті стояли флагмани її флоту і проводилися традиційні морські святкування. В XVII ст гавань була засипана і створений сад Долмабахче, що використовувався падишахами для відпочинку. На території саду був збудований дерев'яний комплекс Бешикташ Сахіль Сарайї. Його зруйновали, коли розпочали будівництво Долмабахче. Новий палац будувався в 1842—1853 для султана Абдул-Меджида I, який захоплювався середньовічним палацовим комплексами та бажав мати палац в стилі бароко, здатний змагатися у вишуканості з європейськими резиденціями.
Гранд базар - один з найбільших критих ринків у світі, який діє з 15 століття. Базар розташований в старій частині Стамбула та займає площу в декілька десятків гектарів. Якщо не запам’ятати схеми розміщення та перетину рядів то можна заблукати. На базарі розташовано понад 4000 магазинів на 58 вулицях. Щодня Капали Чарши, а саме так звучить назва на Турецікій, відвідує понад півмільйона відвідувачів і туристів. Асортимент товарів надзвичайно великий — ювелірні вироби та прикраси, антикваріат, шкіра, текстиль, килими, туристичні сувеніри, вироби з кераміки та дерева тощо. В середині Гранд Базару розташовуються ресторани, джерела, мечеті, житлові приміщення, і навіть кладовище.
Цистерна Базиліки - одне з найбільших і добре збережених древніх підземних водосховищ Константинополя, що має зовнішню схожість з палацовим комплексом. Тут зберігався резерв питної води на випадок посухи або облоги міста. Вода доставлялася водогонами і акведуками з джерел Белградського лісу, розташованому за 19 км на північ від міста. Цистерна Базиліка розташована в історичному центрі міста. Його будівництво почалось ще в 300-му році, за правління Констянтина. Сама назва водосховища «Цистерна базиліки» означає «водосховище храму Святої Софії», оскільки розташований поруч з ним храм Святої Софії за конструктивними характеристиками є базилікою. В цьому об’єкті зняли чимало голлівудських фільмів, а в книзі «Інферно» це одне з основних місць подій.
Індустріальний музей Рахмі М. Коча – місцина в яку варто завітати з дітьми. Але і без них ви загубитесь на декілька годин. Турецький філантроп та міліонер організував перший і найбільший у країні музей, який присвятив історії розвитку транспорту, промисловості і засобів сполучення в країні. Індустріальний музей Рахмі М Коча – це не просто зібрання певних експонатів. Колекція складається з тисячі предметів, серед яких є як крихітні грамофонні голки, так і кораблі з літаками в реальну величину. Більшість експонатів музею перебували раніше в особистій колекції пана Коча. Приміром лише ретро-автомобілів та мотоциклів, там, більше сотні… Найнезвичніший експонат – бойова підводна лодка, пришвартована біля музею. До неї можна зайти, оглянути усе в середині та почути про її колишню славу від військового матроса, що проходив на ній службу.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер