Тільки на фото і в пам’яті старшого покоління залишаться красиві фонтани міста, зокрема “Лебеді”, яких замінив пам’ятник Шевченку, велика чаша, що стояла на місці пам’ятника Франку, і фонтан на бульв. Данила Галицького. Їх уже не відновлять.
І якщо перші два названі водограї замінили монументами, то третій, на “Східному”, ліквідують, аби облаштувати там майданчик для скейтбордингу, розповідають у міськраді. Влада обіцяє оновлювати по одному фонтану щорічно. Уже запрацювали водограї біля головпошти - “Кульбаба”, біля замку - “Каскад” або ж “Сльози Гронського” у парку Шевченка. Останній із них чекає на свою назву - конкурс оголосили у водоканалі.
Перший фонтан - біля ЦУМу
Фонтани у Тернополі, як розповідає житель нашого міста з 1946 р. Йосип Качка, з’явилися тоді, коли у місті провели водопровід.
- Я будував водопровід з Івачева. Це було у середині 1950-х років. Тоді й з’явилися фонтани, - говорить чоловік. - До того усюди стояли помпи, з яких брали воду.
І справді, якщо тепер тернополяни проводять дозвілля біля водограїв, у довоєнні часи часто зустрічалися потеревенити біля громадських криниць. Одна з таких діяла неподалік місця, де тепер пам’ятник Стецьку.
- Переказували, що вона була гарно оздоблена, але я її вже не пам’ятаю, - говорить краєзнавець Любомира Бойцун. - А перший фонтан встановили біля ЦУМу у 1954 р., на теперішньому бульварі Шевченка. Він і достояв до наших днів майже без змін.
Цей водограй, без сумніву, був найбільш популярним серед тернополян, пригадує пані Бойцун.
Наступними у Тернополі з’явилися фонтани “Лебеді”, який діяв з 1950-х до 1982 р., перед Коопетаривним технікумом - працював у 1950-х і 1960 рр, перед залізничним вокзалом - у 1950х рр. Про останній, до речі, старшому поколінню нагадують не тільки фото, а й подібний фонтан перед залізничним вокзалом у Львові. Діяв у повоєнні десятиліття і фонтан там, де стоїть пам’ятник Пушкіну.
Уже в 1960-х рр. Тернопіль прикрасили новими водограями. Так, у 1967 р. з’явився і до 2001 р. був фонтан на майдані Волі, який у народі знали як фонтан “під вербами”. Його знесли під час реконструкції майдану. У наступному десятиріччі з’явилися “Каскад” - у 1972 р., “Кульбаба”, що біля головпошти - у 1973 р., фонтан закоханих біля РАГСу і фонтан на бульв. Данила Галицького - той самий, на місці якого зроблять екстрім-майданчик. Із 1975 р. діяв водограй на Ставу.
У парках - символічні назви
Могли похвалитися своїми водограями у Тернополі навіть окремі установи: завод “Оріон”, палаци культури “Текстильник” і “Ватра”, обласна дитяча лікарня, облрада, онкодиспансер.
“Згадайте фонтани, яких вже немає: На Центральному ринку, на вул. Карпенка, де зараз стоїть магазин живого пива, на подвір'ї вул. Слівенської за магазином “Прогрес” (в 70-х, як були дітьми, хлюпались в ньому), на привокзальній площі (50- ті роки ХХ ст.), навпроти кооперативного технікуму, з правого боку драмтеатру був фонтан “Лебеді”. А скільки ще стоїть недіючих, пише на сайті 20minut.ua читач газети.
Утім, навіть не всі старожили пам’ятають окремі водограї. Приміром, син героя-визволителя Тернополя Миколи Карпенка Анатолій Карпенко, Йосип Качка, Любомира Бойцун не пригадують фонтанів на вул. Карпенка і Слівенській.
- На Карпенка фонтану не було, - каже пан Качка. - Там спершу була незаселена гора, яку забудували за радянських часів.
- Не пригадую, щоб на вулиці Карпенка був фонтан, - говорить пан Карпенко.
Не вдалося знайти і фото цих водограїв кореспонденту “20 хвилин”.
Натомість більше відомо про фонтани у парках міста. Зокрема, у парку Національного відродження така окраса з’явилася у 1980 р. і на честь Олімпійських ігор у Москві її назвали “Олімпіада-1980”. Його включають тільки на Пасху, День незалежності і День міста. Натомість фонтан у парку “Топільче”, виявляється, не просто так прикрашений зображеннями морських тварин - його назва “Океан”. Цей водограй існує з 1985 р., а нещодавно оновлений фонтан у парку Шевченка, який раніше був музичним, створили у 1985 р. Неподалік від нього із 1989 до 1993 р. діяв водограй на озері “Чайка”.
Ще у 1950-ті рр. діяв фонтан біля входу у Старий Парк, але інформації про нього - катма, як, до речі, і про фонтан, що діяв на вул. Качали, у дворі вечірньої школи-медколеджу - теперішнього “Укрсоцбанку”.
Водограї обіцяють оновити
На балансі водоканалу, тобто у комунальній власності, перебувають наразі сім тернопільських водограїв: “Океан”, “Каскад”, у парку Шевченка, біля палацу щастя, на бульв. Шевченка, “Кульбаба” і “Олімпіада 1980”.
- Триває процес передачі нам на баланс фонтану на озері, - говорить директор водоканалу Володимир Кузьма. - Фонтани “Кульбаба”, “Каскад” і той, що у парку Шевченка, уже працюють у циркуляційному режимі. Тобто там замкнутий цикл обігу води, що економить гроші міста. Поступово на циркуляційний режим переведемо й інші наші водограї.
Три оновлені фонтани обійшлися громаді міста у 200-500 тис. грн кожен, а от реконструкція того, що на бульв. Шевченка, коштуватиме приблизно два млн грн. Скільки коштів потрібно на оновлення водограїв у парку “Топільче” та Національного відродження - невідомо, адже немає проектно-кошторисної документації, зазначають у водоканалі. Але фонтан “Олімпіада 1980” буде вочевидь найдорожчим, каже Володимир Кузьма.
Зрештою, комунальники планують оновити і “Каскад”. Там замінять освітлення на світлодіодне, а сама підсвітка буде розташована не так як тепер, адже ліхтарі працюють як прожектори і не дозволяють побачити “малюнок”. Тому їх обладнають у нижніх частинах каскадів.
- Окрім того ми уже вивчили досвід Полтави, де на фонтанах взимку завдяки освітленню створюють бутафорію руху води, - продовжує пан Кузьма.
Тому, можливо, фонтани у майбутньому будуть світитися у Тернополі навіть у холодну пору року. До речі, у Тернополі є водограї, за якими доглядають приватні підприємці: “Русалка” біля фабрики меблів “Нова” та фонтан біля “Оріону”.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер