Партнер рубрики Погода

Градом розстріляло шиферні дахи, а городи і поля зрівняло із землею: наслідки негоди на Тернопільщині

Градом розстріляло шиферні дахи, а городи і поля зрівняло із землею: наслідки негоди на Тернопільщині
  • У громадах Чортківщини кажуть, що є села, де не залишилось жодного вцілілого даху.
  • Наразі всюди, де лютувала негода, обстежують господарства та складають акти.
  • Катастрофа, наробило великої біди, — каже Гусятинський голова. Там навіть попередні збитки наразі озвучувати не беруться.

Дахи потрощені, вікна у будинках повибивало, городи позмивало і зрівняло із землею, дерева, мов підкошені, падали на дороги — негода наробила біди на Тернопільщині.

Чи не найбільше постраждала Чортківщина. Там, кажуть люди і голови громад, надто щільний дощ та град падали хвилин 10-12, натомість є села, де не залишилось жодної родини, домогосподарства яких не постраждали внаслідок негоди.

Найбільше побило і знесло дахів

Востаннє така негода вирувала ще у 2000-му, тоді найбільше постраждало с. Косів, коли падали високовольтні лінії електропередач, зірвало та потрощило дах школи та постраждало чимало людських обійсть.  

Відео дня

Із 18 сіл Білобожницької громади ввечері 25 липня від негоди найбільше постраждали три, повідомив «20 хвилин» зранку 26 липня голова громади Віктор Шепета.

— Пошкоджені домоволодіння повністю у селах Папірня і Скомороше, а також пів села Звиняч, — озвучив попередні дані Віктор Шепета. — Зняло частину дахів, а в Скомороше градом просто розстріляло шиферні дахи. Негода вирувала хвилин 10-12, за свідченням мешканців, йшов дуже густий град.

Голова каже, одразу виїхав на місця події, а люди самотужки намагались понакривати зруйновані дахи, аби бодай якось собі зарадити і врятувати житло.

— Зараз проводимо обстеження домоволодінь, групи працюють, — каже Віктор Шепета. — До нас виїхав голова райадміністрації. 1 млн 250 тисяч грн. на такі потреби закладено у нашому місцевому бюджеті, маємо матеріальний резерв, але власними силами не впораємось.

Городи, поля, все зрівняло із землею

Наразі складають акти обстеження пошкодженого майна мешканців. Місцевих грошей, аби допомогти людям подолати наслідки негоди, не вистачить. Скажімо, хата в середньому має 100 листків шиферу, а здебільшого треба міняти все. Навіть якщо порахувати приблизно, потрібно 40 тис. грн тільки на одну хату. Тому проситимуть допомоги у району й області.

— Городи, поля, все зрівняло із землею, — каже Віктор Шепета. — Нічого не залишилось. Може картопля відновиться, решта все знищене. Їхав — кукурудза, аграрне поле – зрівняло із землею.

Востаннє негода в цих краях вирувала у 2000 році, найбільше постраждало с. Косів. Тоді на місце приїжджав тодішній президент України Володимир Кучма, пригадують у громаді. Тепер негода почала вирувати у селах Білобожницької громади, далі пішла на Копичинці, а звідти на Гусятинщину.

Оглядали домоволодіння й одразу після негоди, і з самого ранку 26 липня знову роблять обхід господарств у селах Скомороше і Звиняч, повідомила «20 хвилин» зранку 26 липня старості сіл Надія Безушко.

Шифер як решето, вікна повибивало

— Зараз важко сказати про всі наслідки, от саме оглядаємо, але постраждало майже кожне господарство, — каже Надія Безушко. — Шифер як решето, вікна повибивало, городи понищені. Біди великої наробило…

У звʼязку з негодою від 25 липня 2023 року діє оперативний штаб з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Спеціальна комісія Гусятинської селищної ради приймає заяви на обстеження домоволодінь у смт Гусятин та старостинських округах! Тривають роботи з ліквідації наслідків негоди, повідомили на Фейсбук-сторінці селищної ради.

Степан Карпо, голова Густинської громади, навіть попередньо про наслідки і збитки не говорить, охарактеризувавши ситуацію у громаді одним словом: «Катастрофа».  

— Комісія працює, все обстежують, дуже великої біди наробило, — каже Степан Карпо. — Вчора дали людям воду. Зараз світло буде. Робимо все, щоб забезпечити головне для життєдіяльності. Всі люди у громаді працювали і працюють. Поки що 20 мешканців звернулись, там буде набагато більше. Коли опрацюємо всі заяви, матимемо реальну картину.

У Копичинцях створили оперативний штаб з ліквідації наслідків негоди. 26 липня комісія міської ради розпочала прийом заяв на обстеження господарств для фіксації завданих негодою збитків. У міськраді просять мешканців брати із собою паспорт, ідентифікаційний код та документи про право власності на будівлі. Поки шукають зовнішні ресурси для допомоги людям та установам, повідомили у Копичинецькій міськраді.

«20 хвилин» також звернулись до речниці ОВА Ганни Василенко з питанням, як адміністрація допомагатиме постраждалим внаслідок негоди. Щойно нам нададуть відповідь, опублікуємо її.

Дані рятувальників

Станом на 07.00 год. 26 липня в області відключено від електропостачання 35 населених пунктів, з них: Бучацька ТГ – 3 н.п., Гусятинська ТГ – 15 н.п., Зборівська ТГ – 9 н.п., Теребовлянська ТГ – 4 н.п., Чортківська ТГ – 4 н.п, повідомили в головному управлінні ДСНС в області.

Наслідки негоди станом на 7 ранку 26 липня

25.07.2023 в Тернопільській області зафіксовано наступні негативні наслідки:

— 18:40 год. – автодорога Н-18 «Івано-Франківськ-Бучач-Тернопіль», на відрізку дороги від с. Нові Петликівці до с.Зелена Бучацької ТГ Чортківського району (5 км) було перекрито рух внаслідок падіння дерев. На місці події з метою розчистки дороги залучались: черговий караул 9 ДПРЧ 4 ДПРЗ Головного управління (1 од. техн., 5 чол о/с), підрядна організація «Технобудцентр» (1 од. техн., 5 чол о/с). Всього прибрано близько 10-ти дерев;

— 19:30 год. – сел. Гусятин Гусятинської ТГ Чортківського району вул. Незалежності, 32 а – пошкоджено покрівлю приватного житлового будинку на площі 500 м кв.;

— 19:44 год. – сел. Гусятин Гусятинської ТГ Чортківського району вул. Б.Лепкого, на території лікарні впало дерево на проїзджу частину дороги. Залучався черговий караул 10 ДПРЧ 6 ДПРЗ Головного управління (1 од. техн., 4 чол о/с);

— 19:52 год. – м. Копичинці Копичинецької ТГ Чортківського району вул. 22 Січня, впало дерево на автодорогу. Залучався черговий караул 22 ДПРП 10 ДПРЧ 6 ДПРЗ Головного управління (1 од. техн., 3 чол о/с) ;

— 22:02 год. – с. Скомороше Білобожницької ТГ Чортківського району внаслідок граду пошкоджено покрівлі 70 будівель;

— 23:00 год. – с. Папірня Білобожницької ТГ Чортківського району внаслідок негоди пошкоджено покрівлі 25 будівель;

— 23:00 год. - с. Звиняч Білобожницької ТГ Чортківського району внаслідок негоди пошкоджено покрівлі 7 будівель.

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Читач54
    Нащо писати такі кончені заголовки?
    Сергей Васильев reply Читач54
    Тому, що це - 20 хв. Журналісти з глухих сіл і відсутність редагування матеріалу.
  • Читач53
    Нащо писати такі кончені заголовки?

keyboard_arrow_up