Генератори є, грантів немає: як громади на Тернопільщині готуються до зими

Генератори є, грантів немає: як громади на Тернопільщині готуються до зими

«20 хвилин» поцікавилися у голів громад, із якими проблемами стикаються в першу чергу під час вимкнень електрики і як намагаються їх вирішити.

Альтернативні джерела енергії як ніколи стали актуальними для України, та і, зокрема, для Тернопільщини. Під час виключень електрики допомагають генератори, але вартість палива і непостійність роботи робить їх не найкращою альтернативою.

Спілкуючись із представниками територіальних громад, чуємо, що більшість наразі шукають грантові проєкти щодо впровадження альтернативних джерел енергії. Але знайти щось важко.

Для громад, де переважає сільська місцевість, серед першочергового — забезпечити роботу освітніх закладів і лікарень. Опалення і водопостачання, як правило, у жителів індивідуальні.

Відео дня

Більшість комунальних обʼєктів вже мають генератори, але це задоволення не з дешевих, враховуючи вартість палива.

Кременець

Водопостачання — основна проблема Кременця, коли немає електропостачання, розповідає голова громади Андрій Смаглюк. У місті немає централізованого опалення, тобто все індивідуальне, тому на першому місці — забезпечити жителів водою.

— Тому зараз спільно з нашими партнерами з Німеччини поставили на водовідведення потужні генератори. Генератори на водозабір поставили, відновили старий водозабір, який десятиліттями не функціонував. Закупили перевізний генератор, потужний, щоб десь їздити по об’єктах і підключати, — розповідає Андрій Смаглюк.

Але на генераторах далеко не заїдеш, пояснив Олег Волянюк, керівник КП Кременецької міської ради «Міськводгосп». То ж питання впровадження відновлювальних джерел енергії — актуальне і для Кременця.

— Ми кожен день маємо бути готові. У нас є генератори, але це вже на крайній випадок, якщо в годину 10 літрів солярки — де брати ту солярку? Це ніякий тариф не перекриє, — пояснив фахівець.

Скалат

Скалатська громада забезпечена генераторами, розповів голова Петро Савончак. Це електропостачання не замінить, але у критичні моменти допоможе.

— У нас є наповнюючи башні і є в нас генератори, то ми десь цим будемо питання закривати по Скалату. По селах то трошки інші варіанти. У нас в основному газове опалення, є 2 чи 3 котли на твердому паливі. Але там стоять генератори по школах. З цим теж питань зараз немає. Лікарня в нас є котел на дровах і на газі, є генератор.

Ланівці

У процесі підготовки до ще однієї складної зими і у Лановецькій громаді. За словами голови Романа Казновецького, в освітніх закладах зараз проводять ремонти опалювальної системи, зокрема, у Білозірській школі та у Вишгородку.

— Енергоефективні заходи плануються робити в лікарні, з залученням кредитних коштів, в загальному по можливості встановлення сонячних електростанцій. Шукаємо гранти, при можливості беремо участь, — пояснив Роман Казновецький.

Працюють і у напрямку забезпечення водопостачання і водовідведення у разі тривалих вимкнень електрики, але, через критичність інфраструктури, голова громади не став вдаватись у подробиці.

Щодо опалення будинків, то у Лановецькій громаді воно на 100% індивідуальне, пояснив Роман Казновецькій. У цю сферу влада не втручається, тож люди мають самі подбати про те, як грітимуться в холод в разі довготривалих вимкнень електрики.

Вишнівець

У пошуках грантів зараз і у Вишнівецькій громаді. Комунальна інфраструктура забезпечена генераторами, зокрема, водонапірні вежі, пояснили «20 хвилин» у селищній раді. Освітні заклади, де потрібно, також мають генератори і пальне. Саме школи у першу чергу спробують забезпечити відновлювальними джерелами енергії, але поки що проєктів для цього немає.

Сонячні електростанції не допоможуть без акумуляторів

У вересні 2023 року на даху Бережанської міської лікарні встановили сонячну електростанцію. Панелі, загальною потужністю 36 кВт, закупило Міністерство закордонних справ Республіки Польща.

«20 хвилин» поцікавилися у головного лікаря медзакладу, наскільки рятують сонячні електростанції під час вимкнення світла. Олексій Гетун пояснив, сонячні панелі допомагають лікарні економити на електриці, але для того, щоб бути незалежними під час виключень, потрібні акумулюючі пристрої. А їх у лікарні немає. Тож, якщо зникне електрика, на допомогу прийдуть генератори.

Наразі у лікарні шукають можливості закупити акумулятори, які накопичуватимуть та зберігатимуть енергію, вироблену сонячними панелями.

Нагадаємо, живлення об’єктів критичної інфраструктури, зокрема, медзакладів, не припиняють під час погодинних відключень. Але у разі нових обстрілів можуть бути аварійні вимкнення електрики, які стосуватимуться до всіх обʼєктів.

У планах — газотурбінові установки

18 червня на сторінці Тернопільської ОВА звітували про проведення онлайн-наради щодо забезпечення об’єктів критичної інфраструктури генераторами електричної енергії та формування відповідних запасів пального.

Серед іншого зазначали, що в області визначили 34 місця можливого приєднання газотурбінних установок сумарною потужністю 141 МВт. На якому етапі задумка і які ще енергоефективні проєкти впроваджують на Тернопільщині, в ОВА обіцяють розповісти після 20 липня. 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up