Соціолог Олексій Бортнич виступав 27 травня в Клубі соціальних ініціатив на тему заборони російських соціальних мереж. На його думку від цього виграють, в першу чергу, самі інтернет-користувачі.
- За останні десять років, що я вивчаю молодіжну комунікацію в Інтернеті дійшов думки, що нам потрібна власна інтернет-інфраструктура - каже Олексій Бортнич. - Це стратегічний і фінансовий ресурс країни.
На думку вченого існує три головних аспекти у відключенні російських ресурсів: економічний, соціальний та неврологічний.
По-перше, ускладнилася робота близько трьох мільйонів українців, які заробляли гроші через рекламу та поширення контенту на табуйованих інтернет-майданчиках. Двісті-триста тисяч просто втратили власний бізнес і ніколи його не відновлять, бо не зможуть легально використовувати доходи від роботи в "Mail.ru" та "Вконтакте". Президент по суті став лобістом інтересів Facebook. В колах київських політиків існує думка, що вдасться запустити власну українську соціальну мережу, під повним контролем СБУ, а не російських спецслужб. Контроль за рекламою будуть мати українські бізнесмени у владі, які монопольно контролюватимуть доходи на цих сайтах. Тому очевидний комерційний інтерес тут спостерігається.
По -друге, повний перехід на українську мову також потребує ліквідацію доступу до російських сайтів. Потрібно, щоб населення України і Росії більше не перетиналися, навіть на рівні інтернет-контактів. Якщо ми хочемо мати власну ідентичність, слід мати свій майданчик, в якому будуть постити картинки і відео лише на українську тематику. Так ми сконсолідуємо власний народ. Російські мережі, навпаки, стали місцем, де концентруються люди, які не мають здатності до конструктивних розмов - маргінали і підлітки.
По-третє, якщо населення хоча б трішки відірветься від заборонених сайтів, воно може присвятити більше уваги іншим видам дозвілля. Побачить, що дим в їхній голові від постійного сидіння в "контакті" трішки розвіється. Окремі сегменти інтернет-користувачів (молодь, діти) найбільше виграють від нового закону, адже за дослідженнями американських нейрофізіологів постійне перебування в мережах негативно впливає на концентрації, рівень IQ та сприйнятті складних ідей та текстів. Тому сидячи в мережах ви підриваєте порядок у власній голові. Краще триматись від них якнайдалі і не сидіти більше 2 годин на день.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 39 від 27 вересня 2023
Читати номер