─ Незважаючи на те, що ми зараз всі перебуваємо на карантині, глобальні проблеми від нас нікуди не поділися. За місяць-два всі зможуть спостерігати суттєве зменшення кількості водних ресурсів: висихають малі водойми та річки, а також зменшується площа підземних вод, ─ каже еколог Леонід Бицюра. ─ За останні десятиліття такого ще не було.
Пан Леонід вважає, що іще одним фактором зміни кількості водних ресурсів є маловоддя, яке спричинили декілька факторів: зміна кліматичних умов, адже останні нормальні зимові опади були ще у 2013 році, неконтрольований процес витрачання води в сфері виробництва сільськогосподарської продукції та відсутність очисних споруд практично у всіх районних центрах України. Інша проблема – це те, що ніхто не контролює санітарні та водозахиснисні зони, а також узбережжя русел річок.
─ Якщо говорити саме про Тернопіль, то річка Серет – одна з головних водних артерій міста, дуже забруднена з боку громад та сіл, які знаходяться вище за течією річки. Потрібно, перш за все, домовитися, яким чином ми проведемо регулювання рівня води в Сереті, а для цього скоординуватися з іншими громадами, ─ повідомляє Леонід Бицюра. ─ Також необхідно оглянути стан берегової лінії річки і провести виховну роботу з тими громадами та селами, які неконтрольовано забруднюють водойму. Так, якщо говорити про Тернопільський став, то попередні дослідження показали, що біологічне забруднення у нас вже відбувається на ділянці, коли Серет потрапляє у став.
Леонід Бицюра повідомляє, що Україна за рівнем забезпеченості прісною водою знаходиться в «червоній зоні» у Європі, тобто постачання прісної води незадовільне. Існують навіть прогнози, що за певний період Україна буде імпортувати воду.
Еколог Орест Сінгалевич розповів, що останнім часом дійсно вчені спостерігають зниження рівня води в басейнах річок Дністер та Дніпро.
─ Нам довелося вжити обмежувальних заходів, наприклад, заборонити спуски води у водоймах області в літній та весняний період. Ми запропонували також сектору державного агентства водних ресурсів у Тернопільській області зупинити режим роботи водних об’єктів, якими передбачено спуски води у літньо-весняний період, ─ каже еколог.
Орест Сінгалевич пояснив, що є речі, на які людина може вплинути, наприклад, процеси водокористування, а є речі, на які людина вплинути не може – обміління та зникнення малих річок. Найяскравішим прикладом слугує обміління річки Довжанка, що протікає в межах Тернопільського та Зборівського районів. Річка зникає через відсутність опадів.
30 квітня регіональна комісія з питань ТЕБ та НС при Тернопільській ОДА розглянула питання щодо використання водних ресурсів та встановлення оптимальних режимів роботи водних об’єктів в умовах низької водності.
У результаті комісія прийняла низку рішень:
терміново ліквідувати сміттєзвалища в прибережних зонах річок;
забезпечити контроль наповнення водосховищ і ставків загального водокористування;
посилити контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг тощо.
Про ці та інші рішення регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області повідомив на своїй сторінці у Facebook.
Екологи закликають тернополян та жителів області економити кожен літр води. Пам'ятайте, що в умовах маловодності важливо зберігати річки чистими. Якщо водні ресурси використовувати нераціонально, то цілком можливо, що на Тернопільщині буде клімат, як на Півдні України, кажуть експерти.
А ви економите воду, чи вважаєте, що її вистачить ще надовго? Діліться своїми думками в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер