Крематорій в Тернополі – фантазія чи реальність: чи дешевша кремація за звичайне поховання

- З початком поширення коронавірусу в Україні все частіше постає питання: "А як ховати людей, що померли від COVID-19, адже однозначно не доведено, чи можна заразитися від померлої людини?"
- Деякі країни обирають кремацію,замість звичайного поховання. У Тернополі немає діючого крематорію, а найближчий знаходиться в Києві. Чи реально і чи потрібно збудувати крематорій в нашому місті, цікавилися «20 хвилин».
Згідно зі статтею 26 закону України про «Поховання і похоронну справу», в Україні передбачено три види поховань, один з яких – кремація.
Наразі в Україні діє лише три крематорії: у Києві, Харкові та Одесі. Але чому так мало крематоріїв діє в країні з 40-мільйонним населенням? При тому, що в містах-мільйонниках спостерігається хронічна нестача місць для поховань.
Справа в тому, що згідно з законодавством, крематорії відносяться до комунальної власності, а в місцевих бюджетах не вистачає засобів на їх будівництво. Та і будувати крематорії потрібно так, аби вони не приносили шкоди навколишньому середовищу.
Чи бути крематорію в Тернополі?
Найближчим діючим від Тернополя є київський крематорій. Саме він пропонує свої послуги родичам померлих по всій західній Україні.
Крематорій – це дорогий проєкт. Сам процес спалювання людського тіла суворо регламентований державними санітарними нормами. Такою діяльністю можуть займатися також і приватні підприємці, проте відкрити свою справу, що цим займатиметься дуже непросто. Окрім побажань місцевих жителів, також необхідний дозвіл міської влади, відповідна документація та вільна земельна ділянка. А ще варто додати ціну на печі для спалювання, одна з яких вартує більше 250 тисяч гривень, а ще вартість самого будівництва та архітектурних розробок. Тому без інвесторів такий проєкт є фактично не підйомний. Орієнтовно ціна на крематорій складає 20 мільйонів гривень, а разом із землею для цього крематорію, ціна складатиме приблизно 25 мільйонів гривень.Ці дані є у відкритих джерелах.
Між іншим, у 2017 році до міської влади Тернополя надійшло звернення від місцевого жителя з проханням побудувати крематорій. За словами чоловіка, таким чином тернопільська влада змогла би зекономити гектари землі, а також покращити екологічний стан.
Речниця міської влади Мар'яна Зварич пояснила, що крематорію в Тернополі немає і створювати його не планують. Мовляв, взагалі не варто перейматися через поховання людей, які померли від коронавірусу, адже щодо цього є чіткий регламент.
Яка ситуація в інших обласних центрах
Здебільшого в невеликих обласних центрах, де не відчувається нестача в земельних ділянках, і питання про існування крематорію стоїть не так гостро. У населених пунктах з населенням понад мільйон осіб, де дуже гостро відчувається нестача землі для поховання і загалом не вистачає цвинтарів, про крематорії говорять все більше і все частіше.
У Львові питання про побудову крематорію піднімалося місцевими жителями неодноразово. У 2018 була навіть зареєстрована петиція щодо побудови крематорію. У ній наголошувалося, що кладовища в місті переповнені, а тіньовий бізнес щодо продажу землі під поховання процвітає.
Проте на сесії Львівської міської ради відповідне рішення щодо відкриття крематорію так і не було прийняте.
Наразі в Донецьку, Луцьку та Дніпрі крематорії є недобудованими або знаходяться на стадії проектування.
Яка вартість кремації та звичайного поховання?
Мінімальна вартість кремації – 8500 гривень (на 2020 рік). Дані - з інтернету.
У вартість входить:
1.Послуга кремації (2059,74 гривні, державна ціна Крематорію, без націнок)
2.Урна і послуги крематорію
3.Дерев'яна домовина (оббитий тканиною всередині та ззовні, комбінований)
4.Подушка, покривало
5.Доставка урни в ваше місто
6.Додатково сплачується транспортування до Києва із розрахунком 10 гривень за кілометр.
Більш традиційні похорони в Тернополі за даними з магазинів ритуальних послуг починаються від 3000-4000 гривень, плюс викопування та закопування могили. В селах поблизу Тернополі така послуга вартує близько 2000-3000 гривень, а от кладовища в Тернополі самі встановлюють ціну.
Які документи потрібні?
Після завершення процедури кремації родичі можуть забрати урну з прахом, але тільки після пред'явлення певних документів. А саме:
офіційне свідоцтво про смерть;
паспорт людини, що забирає урну;
заключення про кремацію, що видається працівниками крематорію;
довідка, в якій зазначено місце для поховання.
Ставлення до кремації в світі
У 1869 році Міжнародна медична конференція прийняла резолюцію, у якій закликала до широкого поширення кремації, яка сприяє "збереженню здоров'я і землі для живих людей".
Загалом у світі в 2019 році функціонувало 14 тис. 300 крематоріїв. Найбільше їх у США (1 783) та Китаї (1300), а найменше — в Україні (3). Звісно, не враховуючи країни, де крематоріїв зовсім немає. В провідних країнах саме кремація є найбільш оптимальним видом поховання.
У радянські часи в Україні діяли п'ять крематоріїв: в Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі та Донецьку.
В країнах, де буддизм є найбільш, або одною з найбільш розповсюджених релігій, до кремації ставляться дуже позитивно. Адже буддисти вірять, що саме так душа звільняється від тіла і стає вільною, а тіло звільняється від душі. Християни ж вірять, що Христос знову прийде на землю і тоді душі поєднаються з тілами.
А от в ісламі кремація є неприпустимою. Якщо тіло все ж було спалене, то гріх покладається на тих, хто спалив його.
Як відбувається кремація
Після прощання рідних з померлою людиною в похоронному залі, тіло померлого переміщують на електромобілі в крематорій, а якщо він зайнятий - в холодну кімнату. Труп разом із домовиною відправляють в спеціальну піч, де температура може досягати позначки 900-1100 градусів, для повного згоряння. Немає точного часу, за який спалюється тіло. Все залежить від комплектації померлого, і на повне згоряння тіла може піти від двох до чотирьох годин.
Після процедури залишається зола, яку можна перемолоти в попіл, і кості, які перемелюються в спеціальній мельниці окремо. В результаті з домовини та самого тіла виходить прах, вагою два-чотири кілограми, який поміщають в спеціальну капсулу, якає запломбована і закопують.
Часто родичі хочуть забрати прах в спеціальну урну. В такому випадку капсулу відкривають, а прах пересипають в урну. Такі урни можна купити в ритуальних магазинах, вони існують в різних дизайнах.
Урна з прахом до погребіння може залишатися в крематорії. Іноді час зберігання може продовжуватися до одного року, доки родичам не нагадають про неї. Якщо урну не забирають, вона хорониться в загальній могилі.
На кожну людину, поховану працівниками, виробляють спеціальний паспорт, де вказано прізвище, ім'я та по-батькові померлого, вік, дата смерті та дата кремації. Окрім того кожному присвоюється спеціальна пластина з номером, яка кладеться на гроб. Таким чином пластина залишається серед рештків, що дозволяє не сплутати прах ні з яким іншим.
Чи потрібен крематорій в Тернополі?
Коментарі
"Церква в деяких випадках може відмовити", о. Олег, УГКЦ:
─ Якщо окрім кремації виходу не було ніякого, то церква не відмовиться в похованні. Наприклад, мені відомо, що привезти тіло з-за кордону, якщо людина там померла, коштуватиме дуже багато грошей і в рази дешевше буде кремувати людину і привести прах, - розповідає отець Олег (УГКЦ). - Проте якщо людина від церкви далека, або взагалі дотримується інших віросповідань, то церква може і відмовити в похованні. Особисто мені ще не доводилося ховати людину, тіло якої піддали кремації.
"Крематорій для екології безпечніший" Орест Сінгалевич, начальник управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА
─ Насамперед для крематорію потрібна відповідна територія. Я вважаю, що що за містом такої території вистачає. Інша справа, що для цього має бути затверджений генеральний план щодо побудови крематорію. Та і місце під крематорій наразі визначеним не є. Можливо це прозвучить дещо цинічно, але з екологічної точки зору кремація є більш екологічно безпечним методом, навіть дивлячись на те скільки місця займає прах, а скільки домовина. Однак пріоритети в нас віддаються віковим традиціям.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Наталя ГупалоМільйони на ошори є. А на крематорій немає. Кожна людина має право вибрати де і як її поховати. А добре як збільшується місто і тоді на місце цвинтарів будують будинки а кості по сто раз переховують незнати чиї і в які могили.
-
David StarrВ цілому ідея непогана, але не за 9 тис. з людини, це реально дорого. А так то тема для розмови цікава і не заїжджена )
-
раїсаза крематорій
-
Andrewу Львові б хватило.