─ Недалеко від дому, де живе ця пані, знаходиться дитячий майданчик, і малюки раніше змушені були часто слухати її крики та лайки, ─ каже пані Людмила. – Сусіди її шкодують та кажуть, що вона нікого не образить. Вони говорять, що раніше вона викидала з вікна свої речі, але зараз того немає. Весною крики цієї жінки почастішали.
Пані Людмила розповіла, що ті, хто живе в одному будинку з її сусідкою, уже звикли, однак незнайомі люди дійсно жахаються і бояться. Її раніше возили на лікування, і це допомогло на деякий час, однак ненадовго.
Поліцейський-психолог Михайло Козюк впевнений, що в ситуації, коли ви стали свідком агресії людини з «весняним загостренням», варто не критикувати її, а висловити слова підтримки.
─ Варто заспокоїти людину, сказати, що є багато важких життєвих ситуацій, але вони тимчасові. Життя продовжується, і воно завжди буде приносити позитивні та хороші барви, ─ каже психолог. ─ Не ображайте людську гідність людини, та не говоріть, що людина погана чи хвора. Тоді не буде певної підтримки негативного стану людини.
Пан Михайло радить спілкуватися з людиною лише словами емоційної підтримки. Однак, якщо ви бачите, що людина несе загрозу комусь, або ж собі, варто звернутися до спеціалістів.
─ Старайтеся якось допомогти такій людині, якщо ви живете недалеко від неї, і вона живе сама, або ж поговоріть з її родичами, - пропонує він.
З настанням весни, коли людина бачить, що все оживає та розцвітає, у неї міняється емоційний фон, вважає психолог. Дехто переносить це абсолютно нормально, а декому важко внаслідок того, що він був фактично в замкнутому просторі та ізоляції. Коли така людина виходить на вулицю, то не знає або не може контролювати свої думки та емоції стосовно інших..
─ Якщо ви, наприклад, гуляли з дитиною, і вона стала свідком агресії людини з "весняним загостренням", варто пояснити, що це людина, якій тимчасово погано. Все минеться, усе буде добре. Поясніть, що така особа не є причиною злості, ─ каже Михайло Козюк. – Відмежуйте свою дитину від агресії тої людини.
Якщо ж вашу дитину дійсно якось налякали, попередьте ту людину, що до неї застосують більші заходи впливу, наприклад вплив поліції, або ж попередьте, що ви будете змушені фізично захистити себе та свою дитину.
Психолог Андрій Дзіковський радить обдумати всі свої дії, перед тим як щось робити. Якщо ви, наприклад, прогулювалися вулицею і побачили, що людина кричить без причини на дітей, ви можете дати їй зауваження. У такому випадку будьте готові до того, що саме ви можете стати об’єктом агресії з боку людини із «весняним загостренням». Або ж ви можете пройти повз.
─ Якщо у вас є така самотня сусідка, у якої «весняне загострення» спробуйте до неї навідатися у квартиру. Ви можете стати для неї авторитетом, а тоді вже вона може вас послухатися, ─ каже Андрій Дзіковський. – Ви можете якось подбати про таку людину, висловити підтримку.
Якщо ваша дитина стала об’єктом викриків, агресії з боку людини із порушенням психіки, але при тому не кричіть та не проявляйте зустрічну агресію.
─ Якщо ви знаєте, що дитина винна в ситуації, постарайтеся розібратися та пояснити, що вона зробила не так. Поясніть їй, що так робити не можна, ─ каже пан Андрій. ─ Якщо ж ваша дитина ні в чому не винна, то ваша задача – пояснити, що це не в ній проблема. Розкажіть їй, що є такі люди, які можуть на неї накричати, навіть якщо вона нічого поганого не зробила. Поясніть, що таким людям треба вміти протистояти, і поки ваша дитина ще маленька, то її захисником будете ви.
Андрій Дзінковський вважає, що причинами загострення може слугувати відсутність прийняття та згоди в тій ситуації, яка у людини склалася. Зазвичай, люди не люблять виходити з зони комфорту, а як наслідок, вони відчувають певну заздрість до тих людей, які не такі як вони, або живуть по-іншому.
Заступник головного лікаря обласної психоневрологічної лікарні Надія Фарійон розповідає, що станом на 5 травня збільшення кількості людей із психоневрологічними захворюваннями поки немає. Хоча загострення станів все таки припадає на цей період.
Якщо є психічне захворювання, це питання здоров'я. Якщо є агресивні прояви, то люди можуть викликати поліцію, а правоохоронці ─ швидку медичну допомогу, повідомляє речниця міської ради Мар'яна Зварич.
А як ви реагуєте на «весняне загострення» у людей з порушенням психіки? Діліться своїми думками в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Цей світ порятують лише доброта і любов - правда, Саша Крест? Тьху, знову запхало палець в зад! Ну, скільки ж можна?!
Цей світ порятують лише доброта і любов - правда, Саша Крест? Тьху, знову запхало палець в зад! Ну, скільки ж можна?!