Надірвані упаковки та сліди рідини. Ми перевірили, у якому стані заморожені продукти в магазинах

Надірвані упаковки та сліди рідини. Ми перевірили, у якому стані заморожені продукти в магазинах
  • Навіть якщо у маркеті є генератор, часто йому бракує потужності, аби забезпечити ще й повноцінну роботу всіх холодильників. А вдруге товари заморожувати не рекомендовано, згідно з описом на звороті, бо це шкідливо.
  • Чи безпечно купувати заморожену продукцію у маркетах Тернополя? Чи вся вона у належному стані і чи не завалялись на полицях протермінові товари? Ми перевірили.

Журналісти «20 хвилин» 2 лютого обійшли кілька найбільших супермаркетів нашого міста, а також невеликі продуктові крамниці. Це «Рукавичка» на вулиці Миру, «Сільпо» на Торговиці, «АТБ», що розташоване на території центрального ринку, «Новус» на вулиці Перля, один із маркетів мережі «23/7» на Театральному майдані, SPAR на вулиці Митрополита Шептицького, магазин «Продукти» на вулиці Гетьмана Сагайдачного та «Продмаркет» на Валовій.

Ми перевірили умови, у яких зберігаються заморожені овочеві суміші і ягоди, напівфабрикати (вареники, пельмені, нагетси і не тільки), масло, а ще різноманітні солодощі – морозиво, торти, тістечка, еклери, «горішки» тощо. Без належного температурного режиму ці продукти швидко псуються і втрачають товарний вигляд. Це легко помітити навіть не експертам в харчовій галузі, а звичайним покупцям. Тому журналісти звернули увагу ще й на термін придатності і чи добре працюють холодильники, у яких лежить продукція.

Що ми побачили – читайте у матеріалі.

«Рукавичка»

На момент відвідин тут було світло, тому всі холодильники працювали. А їх тут кілька: в одному зберігається молочна продукція, солодощі і снеки для перекусу (сандвічі, роли, гамбургери, салати, упаковані готові страви); в іншому – у розділених відділах морепродукти, напівфабрикати, заморожені овочі; є чотири холодильники з морозивом – три великих і маленька морозильна вітрина.

Із сумішами овочів все було добре. Вони у належному стані, якщо взяти до рук – не відчувається, що всередині є намерзлий лід. Терміни придатності актуальні.

Рибні продукти (рибні палички, креветки, крабові палички, мідії, філе, цілі шматочки риби) теж не протерміновані, замерзлі й виглядають акуратно.

Чимало морозива має термін придатності аж до 2024 року і може зберігатись у морозилці 24 місяці. Це стосується як фасованих смаколиків, так і упаковок, у яких продається по кілька штук морозива, і де його пів кілограма чи кілограм. 

Насамкінець снеки і солодощі. На печінковому торті, салаті «Олів’є» й інших салатах стояла позначка «Вжити до 03.02.2023». Термін придатності ролу із сиром виходив 2 лютого (тобто на момент нашої перевірки до вечора товар був хорошим). Пиріг «Спартак» та сирник у пластмасових лоточках теж можна вживати.

Але ми знайшли у «Рукавичці» протерміновану продукцію. Це кілька упакувань тістечок «Еклер білий». Їхній термін придатності вийшов за день напередодні, тобто 1 лютого 2023 року. Та солодощі досі лежали на полиці і їх звідти не забрали.

«Сільпо»

У цьому супермаркеті холодильних камер доволі багато. На стінках помітний намерзлий «сніг». На напівфабрикатах – варениках, пельменях, нагетсах тощо з термінами придатності все у порядку.

Овочеві суміші мають товарний вигляд, торкнувшись упаковки, льоду на складниках не відчуваєш.

А от із замороженими ягодами проблема. Наприклад, «Вишня без кісточки швидкозаморожена» була напів розмерзла. Ми взяли пачку до рук, і вони залишились мокрими. Теж саме з чорною смородиною, полуницею і журавлиною. При цьому термін придатності ягід цілком нормальний.

На момент перевірки внизу на холодильнику висвічувалась температура мінус 20 градусів.

Ягоди, згідно з інформацією на звороті упаковки, слід зберігати за температури не вище мінус 18 градусів і повторно не заморожувати. Отож, якщо температурний режим морозильної камери відповідає вимогам, а вигляд ягід не належний, це свідчить про одне – вони вже не раз заморожені.

Аналогічна ситуація з морозивом. Особливо це стосується смаколиків у ріжку, адже відразу бачиш. Приміром, пломбір LASKA був скривлений, на пластиковому покритті напівстерлись терміни придатності, а всередині залишились намерзлі «патьоки». Зрозуміло, що солодощі вже танули і замерзали знову. 

Натомість морозиво у блоках і «циліндрах», яке лежало в сусідньому холодильнику, виглядало добре.

Торти, рулети й іншу випічку, яка швидко псується, зберігають окремо. Є чимало товарів зі знижками. Солодощі свіжі. На акційній продукції, де є наклейки «-25%», термін придатності закінчувався 3 лютого (тобто наступного дня після нашого перевірки). Та всі товари виглядають свіжими, на стінках немає «талого» шоколаду або крему, протермінованої продукції ми не знайшли.

Ми перевірили також масло у морозильних камерах цього супермаркету.  На всіх упаковках побачили по три дати і роз’яснення до них. Але на упаковці масла від «Премія» роз’яснень не було. Сумнівною видалась перша дата – 31.01.2023. Навпроти неї стояла позначка «1». Ми поцікавились у працівника Владислава, який термін придатності у масла, та він не знав відповіді на запитання. 

Також перевірили стан заморожених морепродуктів – крабових і рибних паличок, мідій та креветок. Ці товари виглядали нормально.

«АТБ»

На час нашого візиту в цьому маркеті була електроенергія, отож усі холодильники працювали. Асортимент тортів та тістечок на полицях не надто великий, але вони свіжі й з актуальним терміном придатності, виглядають апетитно.

Неподалік у морозильній камері – котлети й нагетси. Вони у хорошому товарному вигляді, добре заморожені. Хоча у деяких пачках і видно «сніг» всередині. 

А от з морозивом та ж проблема, що й у «Сільпо». Смаколики у ріжку, вочевидь, вже розморожувались. І хоч із терміном придатності все в порядку, тобто морозиво свіже, його паперова й пластикова упаковка містять сліди від танення. Це помітно й на 500-грамових «циліндрах» морозива від «Лімо» та «Рудь». Упакування нерівне, краї перекошені.

Терміни придатності поштучного морозива цілком актуальні, зверху воно виглядає акуратним і замороженим, але от що всередині – ми не знаємо.

Ще в одній морозильній камері – суміші заморожених овочів та ягід. Вони мають товарний вигляд. Ця продукція, а ще пельмені, хінкалі і вареники зберігаються окремо.

Однак у цьому супермаркеті ми знайшли протерміноване масло. 

Це дві партії солодковершкового масла екстра від «Галичини». На старішій партії три дати: 29 грудня 2022 року, 23 січня 2023 року та 7 лютого 2023 року. Першою є дата виробництва, а друга і третя — «вжити до» за відповідних температур. На свіжішій партії дати, яка вже минула, ми не побачили. Масло старішої партії лежало у правому куті морозильної камери, а нової — посередині. Більше протермінованих товарів не знайшли.

NOVUS

Холодильники, у яких зберігаються різні заморожені напівфабрикати (вареники, пельмені, сирники, нагетси) – працюють добре. Товар не п