У фінансовій піраміді ви довіряєте ваші гроші третій особі, яка має змогу контролювати та розпоряджатися ними. Ви ж втрачаєте контроль.
Якщо зважати на ознаки фінансових пірамід, у Тернополі досі є Exlimited та B2B Jewerly. Обидві фірми пропонують інвестувати кошти з подальшим щоденним отриманням високого відсотка інвестиційного прибутку.
Exlimited та B2B Jewerly мають схожу реферальну програму, коли за кожного нового залученого інвестора вам нараховується додатковий відсоток прибутку.
Журналісти «20 хвилин» завітали в магазин B2B Jewerly у Тернополі. Одразу з першого погляду стає зрозуміло, що продаж ювелірних виробів не є основним засобом прибутку в цьому магазині. На відміну від інших ювелірних магазинів, де ледь не кожен сантиметр площі стараються використати, аби продати більше виробів, у приміщенні B2B Jewerly набагато просторіше.
Ювелірні вироби розставлені не щільно один до одного, але так, щоб покупцеві здавалося, що їх дійсно багато. Та і самі прикраси коштують в рази дорожче, ніж в інших магазинах. Працівники аргументували це тим, що їм «треба повертати кошти, а повертається покупцям набагато більше ніж вони вклали».
Людям пропонують придбати прикрасу, а протягом року щомісячно їм виплачуватимуть декілька відсотків від покупки і зрештою віддадуть більше, ніж 100 відсотків, а до того ж у вас залишиться золота прикраса.
Працівники наголосили, що ювелірні прикраси після покупки не обмінюють.
Не так давно в B2B Jewerly продавали і сертифікати. Працівники обіцяли, що за рік людині повернуть набагато більше коштів від вартості сертифікату. Їх можна було придбати за ціною від 1000 гривень.
– Їх уже немає ніде взагалі. До карантину вони ще були, однак наразі в наявності їх ми не маємо, – каже одна з працівниць.
На питання, чому сертифікати зняли з продаж, працівниця сказала, що «так собі придумали».
Фінансисти кажуть, що спочатку фірми рекламують себе: телебачення, вивіски, соцмережі. Мотивують вкладати свої гроші та обіцяють швидку віддачу.
Люди виступають у ролі інвесторів. Їм дійсно виплачують за певний час частину вкладених коштів. Люди починають вірити у схему та залучають своїх родичів, друзів, знайомих.
Зрештою, через певний час грошей для виплат новим учасникам не залишається.
Фінансисти вважають, що вже за рік фінансові піраміди починають руйнуватися. Хоча, отримати своє та примножити там можна, але тільки якщо ви вступили одним із перших.
– Річ у тім, що вгадати точно, чи ви є «щасливчиком», людиною, що зайшла одною з перших, неможливо. Деякі піраміди досягають кількості в декілька сотень людей і зникають, інші ж мають мільйони вкладників, – каже фінансист Володимир.
У сучасному світі фінансові піраміди закривають дуже швидко. У пострадянських країнах з багатьох причин вони функціонують набагато довше. Головними причинами фінансисти називають:
1) Недосконалість законодавства;
2) Фінансову неграмотність населення;
3) Корупція з боку влади.
Юрист Ростислав Небельський розповів, що жодна фірма, яка дійсно є фінансовою пірамідою, ніколи себе такою не назве.
– Якщо взяти B2B Jewerly, то вона називає себе організацією, яка працює з метою, аби зробити всіх щасливими. У більшості ситуацій організатори пірамід можуть з легкістю ухилитися від відповідальності, – каже юрист. – Наприклад, фірми укладають із інвесторами угоди, а її наявність, навіть з невигідними умовами, дає змогу говорити організаторам, що люди мали би знати з угоди, що в них така діяльність.
Пан Ростислав каже, що зазвичай фінансові піраміди працюють до певної пікової точки, коли їх закриють правоохоронні органи, або ж коли організатори зрозуміють, що далі розвиватися немає куди.
─ Притягнути до відповідальності такі організації дуже важко, адже вони не позиціюють себе як фінансові піраміди.
За останні 25 років в Україні та, зокрема, на Тернопільщині діяли багато фінансових пірамід. Серед найбільш відомих – «МММ-2011», Forex Trend та Helix. Слідство у справі Helix і досі не зрушило з мертвої точки.
─ Нам просто вішали на вуха лапшу. Мої знайомі вкладали тисячі, десятки тисяч гривень в «МММ-2011», ─ розповідає тернополянин Юрій. ─ Деяких історія не вчить. Потім їм обіцяли, що гроші повернуть. Спочатку обіцяли організатори, а потім влада. Мені пощастило, я не витягнув «щасливий білет».
Психолог Михайло Козюк радить, перш за все, пояснити людині, що це ні до чого хорошого не приведе, а вона лише втратить гроші.
─ Не вдавайтеся до філософських роздумів, – каже психолог. – Поясніть фактами, що фінансові піраміди не дозволять їм заробити. В історії таких прикладів є безліч.
В інтернеті ви можете зібрати інформацію про ту чи іншу організацію, які є фінансовими пірамідами та пояснити людині, чому їй не варто вкладати туди гроші.
– Ваша задача – донести, що гроші не можна заробити легко та швидко.
Якщо людина уже вклала гроші в таку сумнівну схему, внаслідок цього вона може розчаруватися у ній. І в людини може погіршитися емоційний стан. Необхідно постійно бути поруч. Пам'ятайте, що саме ви можете стати її підтримкою. Спілкуйтеся з людиною та постарайтеся її заспокоїти.
А ви чи ваші знайомі були учасниками фінансових пірамід? Як ви гадаєте, чи можливо притягнути до відповідальності їх засновників? Діліться своїми думками в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 48 від 27 листопада 2024
Читати номер
Ростислав Гарасимчук
ото
David Starr
Дмитро
Руслан Найко reply Дмитро
Oleh reply Дмитро
Сергій reply Дмитро
Людмила Прядун reply Сергій
Сергій reply Людмила Прядун