Екскурсію зоокутком провів завідувач гідропарку «Топільче» Юрій Бойко, що віддав догляду за парком 29 років.
Для всіх тварин на зиму є спеціальні укриття. Пан Бойко розповів, що постійно звірі тут перебувати не будуть, і час від час їх випускатимуть на свіже повітря.
Вхід до зоокутка сторонніх охороняє пес Тайга. Тому до гостей він не надто привітний, а от до працівників – навпаки.
– Перш за все, наголошу, що їжі на зиму для тварин вдосталь, є все: капуста, кукурудза, буряк, сіно тощо . Тварин ми відгородили сіткою одне від одного, щоб вони ненароком не побилися, - каже завідувач. – У нас вони всі хоч і травоїдні, але важко передбачити, як будуть вживатися між собою, наприклад, олень і буйвол.
Олень, до речі, у парку поки один. Найближчим часом до нього в пару планують придбати самицю.
Не у всіх тварин в зоокутку є імена. Юрій Бойко пояснив, що раніше, коли їх було менше, імена давали. А зараз всіх і не запам'ятати.
– Раніше кіз було тільки двоє, у них були імена, а зараз їх чотири, - додав чоловік.
З досвіду минулих років завідувач розповів, що тварини цілком нормально переносять зиму.
Нещодавно зоокуток поповнився ще одним представником – маленькою козулею. Вона вже має своє накриття та відведену їй територію. Пан Бойко жартівливо називає козулю «Алісою, що потрапила в країну чудес». Їй ще планують придбати до пари самця.
– Вона дуже ручна, часто підходить до працівників, але й любить відпочити під накриттям, тому поки її не побачити, - продовжує директор.
Птахів у зоокутку також дуже багато. А найбільш примітними є лебеді. Деякі з них народилися в «Топільче».
Юрій Бойко пояснив, що тваринам тут дуже комфортно. Багато з них не є свійськими, як наприклад, олень, чи козуля, але повернутися в дику природу для них фактично означає померти, бо вони ніколи не були в тому середовищі.
Буйволи, незважаючи на свій розмір, є найбільш дружніми з усіх мешканців зоокутка. Вони охоче підходять до людей.
– Вони живуть біля водойми, тому літом, а особливо в спекотну погоду, можна побачити їх по шию в воді.
А однією з улюбленців пана Юрія є лань-альбінос. В її раціоні улюблені ласощі – морква і капуста. Є в парку також пара австралійських страусів, а також пара лам.
Великою проблемою є те, що люди люблять підгодовувати тварин.
– У них є свій раціон, своя норма харчів, яку вони споживають. Повірте, тваринам вистачає їжі і те, що люди іноді люблять їх підгодовувати, тільки шкодить. А ще небезпечніше, коли серед трави, а може й навмисно, їм дають целофанові кульки.
Так, чотири роки тому в зоокутку померла вагітна плямиста лань. Ветеринар після розтину повідомив, що причиною смерті став целофановий кульок, який вона проковтнула.
– Зоопарки і зоокутки ще й на відносно не просторій території, де люди можуть простягати до тварин руки і годувати їх їжею, яка їм може нашкодити (навіть якщо це умовно заборонено) - звичайно не є тим місцем, яке можна назвати безпечним і комфортним для тварин.
Найкращий варіант для безпечного і гуманного утримання врятованих тварин є реабілітаційні центри, природні заповідники, де можна забезпечити максимально наближені до природних умови. З іншого боку, звісно, в нашому місцевому зоокутку також є врятовані тварини, за якими доглядають працівники, і яких не можна випустити на волю, не нашкодивши їм. Тому за браком інших альтернатив наш зоокуток - далеко ненайгірший варіант для цих врятованих тварин.
Важливо забезпечити тваринам належний догляд і запобігати небезпекам ззовні. Важливо зауважити, що зоозахисні організації категорично проти, до прикладу, спеціальної закупівлі, в тому числі екзотичних тварин і птахів, (які часто доставляються в Україну контрабандою), у подібні зоокутки просто заради розваги людей.
Мають бути дотримані вимоги для забезпечення видових потреб кожної тварини, є вимоги щодо площі утримання цих тварин і кількості їх одночасного проживання на певній території. Також ми проти виставляння на період різдвяних свят на Театральному майдані Різдвяної шопки із живими тваринами, тому що це жорстоко, небезпечно, а отже не по-християнськи, адже ніхто їх не охороняє цілодобово, люди всупереч забороні часто граються петардами і феєрверками і можуть спровокувати лихо. Крім того, надлишок яскравих світлових ефектів та постійний шум і гучна музика на майдані - це знущання над тваринами, для яких це неабиякий стрес...
А як вважаєте ви, чи безпечно тваринам жити в зоокутку парку "Топільче"? Діліться своїми думками в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер