Готуємо форшмак з житньо-гречаним домашнім хлібом
Страви на вогні, з незвичними інгредієнтами або за забутими рецептами – зможуть прочитати, а при бажанні й повторити наші читачі.
Ми відновили рубрику «Смачного» на сторінках газети та сайті. Готувати для вас буде наш журналіст, а по сумісництву місцевий політик, співавтор та ведучий телепередачі «Депутатська кухня» Андрій Шкула.
Форшмак – страва, про яку майже кожен чув, багато її пробували, але готують вдома одиниці. А даремно, бо ж вона зі швидких закусок, смачна та ситна. Приписують той наїдок євреям, але в Україні він більш звичний як страва одеської кухні. Базові складники — оселедець, яблуко, яйце. Хоча зустрічаються варіанти з картоплею, ананасами і навіть м’ясом замість риби. Способи виконання також різні – інгредієнти перемелюють, січуть, нарізають дрібними шматками, труть на тертці. Головне правило – аби можна було намастити на хліб.
— Форшмак – чудова осіння страва, — каже Андрій Шкула. – Осінніми для себе називаю ті наїдки, де є яйце, риба чи соуси. У жарку погоду таке не дуже смакує, та й зіпсуватись може швидко. А коли холодно – ідеальна їжа. Готуватиму сьогодні класичний варіант — холодну страву з рибою, де всі продукти дрібно нарізатимемо. У скандинавських країнах, до речі, теж є аналог форшмаку. Але там він – гарячий або ж з обсмаженого оселедця. Тут вже питання смаку. Спробуйте для себе два варіанти і оберіть смачніше.
В додачу до закуски – спечемо домашній хліб. На дріжджах, з трьома різновидами борошна – пшеничного, житнього, гречаного.
— Не один раз зустрічав коментарі читачів, які пишуть – «хліб не корисний, нормальні люди його не їдять», — каже пан Андрій. — Але таки їдять. Головне пам’ятати, що і вода шкідливою буває, коли забагато. А домашній хліб, десь колись, то і смачно і безпечніше магазинного. Зрештою дієтичне харчування, наразі, не моя тема. Просто пам’ятаймо, що зайві калорії, отримані від їжі, потрібно спалювати, а їсти потрібно не до стану «все, вже дихати не можу» (сміється – авт.).
Усі етапи приготування – в описах до фото. Але важливі поради тут. Отож – оселедець краще брати слабосолений і цілий. Смак у нього – яскравіший. Яблуко обов’язково зелене і з кислинкою. Цибуля, згідно з класичними рецептами, йде всередину, але смачніше робити без неї, просто присипати зверху зеленою. Кількість масла – на ваш розсуд. Воно потрібне для в’язкості страви, а вершковий присмак дає вимочена в молоці булка. Зі спецій лише сіль і трохи перцю – смак кожного інгредієнту має добре відчуватись. Хліб з додаванням житнього чи гречаного борошна підростає повільніше аніж пшеничний. Крім того, не сильно додає в об’ємі – не лякайтесь, так має бути.
Фото 1
Для приготування форшмаку потрібен оселедець, батон чи булка, молоко, зелене яблуко, яйця, масло та зелена цибуля. Для хлібини 300 грамів пшеничного борошна, по три столових ложки житнього та пшеничного. Також вода, дріжджі, сіль, цукор, олія
Фото 2
Круто варимо яйця, яблуко чистимо від шкірки, вирізаємо серединку. М’якоть половини батона вимочуємо в молоці та відтискаємо. З оселедця вирізаємо філе, вибираємо всі дрібні кості
Фото 3
Кожен із продуктів дрібно нарізаємо. Шматки не більше пів сантиметра. Масло варто охолодити і потерти на терці. Всі інгредієнти перемішуємо, трохи солимо й перчимо. За пів години в холодильнику – вже можна їсти
Фото 4
Запорука вдалого хліба – опара. Дріжджі вимішуємо з цукром, теплою водою, даємо ложку борошна, лишаєм на 20 хвилин. Потроху досипаємо борошна, вимішуємо ложкою, даємо сіль та олію. П’ять хвилин місимо руками. Дві години має підростати
Фото 5
Перед запіканням тісто ще раз приминаємо. Духовку прогріваємо 10 хвилин на 190-200 градусах. Пекти 45 хвилин. Тісто з житнім та гречаним борошном росте гірше пшеничного. Та воно не буде «забитим»
Фото 6
Коли хліб остигне, а форшмак настоїться — можна смакувати. Хліб, додатково, можна присмажити в сковороді чи в тостері. Не забуваємо присипати «канапку» зеленою цибулею. Цікавий відтінок смаку додає сік лайму зверху. Смачного!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.