Сакральні твори у формі інсталяції, відео-арту, живопису, об’єкту та фотографії представили у Тернополі учасники проекту «Сакральний простір» Михайло Барабаш, Тереза Барабаш, Юрій Білей, Йоанна Земанек, Данило Мовчан, Сергій Радкевич, Володимир Топій, Руслан Тремба, Ярина Шумська та Віталій Шупляк. Виставку їхніх творчих робіт відкрили 31 березня у фойє Українського дому «Перемога». Вона триватиме до 14 квітня. Вхід вільний.
У своїх роботах львівські митці показали можливості пошуку й експериментів у сучасному сакральному мистецтві через відео-арт та мультимедіа. Таким чином, залишаючись у полі традиційних релігійних ідеалів, через творчий експеримент художники розширили межі представлення та сприйняття духовної проблематики, змінили погляд на саму суть сакрального.
– Одним із видів нашої діяльності є популяризація жанру мистецтва нових медій, де використовується відео, програмування, сучасні досягнення науки і техніки, – розповів на відкритті експозиції художник, куратор візуальних проектів мистецького об’єднання «НУРТ» Михайло Барабаш. – Із 2012 року у Львові ми проводимо проект «Сакральний простір». Причиною став той факт, що в Україні дуже розвивається сакральне мистецтво в церковному розумінні, але є багато митців, які працюють в інших жанрах – відео, медіаскульптури тощо. На виствках я не бачив таких творів, тому вирішив зробити це доповнення. У часі Великодніх свят, коли відбувається багато виставок іконопису, я вирішив показати, що на сакральне мистецтво можна подивитися по-інакшому, з іншого кута.
Більшість митців – учасників проекту «Сакральний простір» пишуть ікони. Наприклад, Данило Мовчан займається іконописом і виставляв свої твори в галереї спілки художників, але коли в нього народилася дитина, то переосмислив прийняття хреста у фотожанрі і представив роботу «Трапеза». Інший автор – Володимир Топій вирішив показати Івана Хрестителя в класичний спосіб, бо це є інтерпритація до творів мистецтва, але засобом відеоарту. Він скалькував зображення Предтечі із творів XVII-XVIII століть і створив відеоряд. Цей твір присвячений актуальній темі – бомбардуванню Сирії, де знаходиться тіло святого. Ще один художник Сергій Радкевич теж займається іконописом, розвиваючи його в сучасному жанрі мистецтва – муралі. Серія графічних рисунків на викрійках одягу «Фрагменти тіла» – це маніфест автора проти насильства. На викрійках зроблені частини тіла, що розлітаються.
Також на відкритті виставки до уваги шанувальників прекрасного митці запропонували два перформанси. Ярина Шумська доносила своє бачення сакрального простору з допомогою яєць, а Михайло Барабаш – з допомогою хреста з розп’яттям, великих цвяхів, молотка і обгорток з-під цукерок.
Враження глядачів – неоднозначні. Для одних сучасне бачення сакрального простору стало новим кутом подачі та сприйняття, для інших – це святотатство, дехто навіть не намагався зрозуміти суть представлених творів. Проте, виставка стовідсотково вражає, чіпляє за живе, викликає різні асоціації, змушує замислитись над ставленням до Бога та багатьма іншими духовними речами, а значить – митцям вдалося досягти бажаного результату.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер