Владислав Тимощенко проводить екскурсію журналістці “20 хвилин”.
- Ця виставка приїхала до Тернополя з Кривого Рогу, - розповідає екскурсовод. - Виставка працює вже 8 років. Колекцію зібрали Дмитро та Світлана Бучковські. Рослин і тварин вони придбали у колекціонерів, привезли з різних країн.
Окрім плазунів, павуків та земноводних, особливу увагу на виставці привертають рослини-хижаки. Адже щось подібні ми бачили рідко. Переважно такі рослини харчуються мушками та комарами, отримуючи від них поживні речовини для своєї життєдіяльності.
- Це напентіс, - показує Владислав Тищенко листяну рослину з коричневими глечиками. - Вона росте у тропічній Азії. Рослина має пастку для комах - це глечик з кришечкою. Цей глечик виділяє нектар, комаха хоче поласувати, спускається всередину, а назад вилізти не може. Всередині виділяється рідина, яка перетравлює комаху, що служить добривом для рослини. Здобич перетравлюється 10 днів. У великі глечики потрапляють навіть гризуни, земноводні, птахи.
Далі екскурсовод показує ще одну рослину - це пінгуцила, яка живиться комарами, дрібними мушками. Її батьківщина - Центральна Америка і Мексика. Зараз вона якраз в періоді цвітіння.
- Листя пінгуцили має маслянистий блиск, воно вкрите клейкою речовиною, яка має приємний аромат для комах, - розповідає Владислав. - Мушка сідає, прилипає, покривається жиром і таким чином перетравлюється. Якщо один листочок “з’їв” комашку, вся коренева система рослинки сита.
Діонея або венерина мухоловка є однією з найпопулярніших хижих рослин. Полює активно, рухаючись в процесі того, як ловить здобич. Харчується мушками.
- На кожній пастці є сенсори, і якщо їх зачепити, рослинка зреагує і закриється. Коли зрозуміє, що нічого не спіймала, відкриється, - розповідає екскурсовод. - До речі, діонею у нас охоче купують для дому. Нагодувати її в домашніх умовах просто - потрібно раз на 14 днів спіймати муху і кинути у пастку.
Дрозера або росянка свою назву отримала завдяки крапелькам, схожим на росу, що вкривають її листя.
Насправді це клейка речовина для того, аби спіймати комах. Коли комаха сідає на листок, його краї починають загортатися і таким чином відбувається травлення.
Сарраценія - хижа рослина з листям, скрученим у глечики-пастки.
Ця рослина - м’ясоїд. У її пастку може навіть мишка потрапити і не вибереться. Рослина її перетравить. Відкриті глечики збирають дощову воду, закриті - виробляють сік для травлення їжі, - розповідає екскурсовод.
Про інших мешканців виставки дивіться на відео:
Довідка
Виставка "Рослини-хижаки і мешканці джунглів" працює щодня до 4 лютого з 10.00 до 20.00 за адресою: вул. 15 Квітня, 5а, ТЦ "Райцентр" (нове "Сільпо"), 2-ий поверх. Квиток для дорослих - 60 грн, для дітей - 50 грн. На виставці ви зможете придбати хижу рослину, яка вам сподобається.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер