“Атака” на знервованих. Як рятуватися від запалення трійчастого нерва

“Атака” на знервованих. Як рятуватися від запалення трійчастого нерва
Запалення трійчастого нерва найчастіше вражає жінок, яким "за 40". При цьому людина витримує найнестерпніший біль із взагалі можливих. Захворювання може тривати роками із періодами послаблення. Вона важко, але все ж піддається лікуванню

Інколи на вулиці можна зустрічати людей з перекошеним обличчям.
- Що могло так спотворити миловидне обличчя жінки чи серйозного на вигляд чоловіка?, - дивуються перехожі.
Причина таких проблем — невралгія трійчастого нерва. Причому ця недуга - чи не найскладніша та доволі поширена серед розмаїття неврологічних недуг. Хворі потерпають не лише від косметичного дефекту. Нестерпний біль, що наче струмом, пронизує половину обличчя, не дає спокою та вибиває зі звичного ритму життя, пояснює завідувач нейрохірургічного відділення університетської лікарні Ігор Загрійчук.
Наче дерево з гілками
Трійчастий нерв умовно можна уявити деревом із трьома гілками.
- Перша - тягнеться до чола, друга - до щік, слизової оболонки носа й зубів верхньої щелепи, а третя - до нижньої щелепи. Саме цей нерв забезпечує “зв’язок” обличчя з головним мозком, - пояснює Ігор Загрійчук.
Статистика свідчить, що запалення трійчастого нерва найчастіше вражає жінок, яким "за 40". При цьому хвороба “атакує” знервованих, вразливих і з ослаблених імунітетом.
- Невралгія трійчастого нерва справді спричинює найнестерпніший біль у людському організмі, — розповідає лікар. — Він навіть сильніший, ніж біль під час будь-яких травм чи онкозахворювань. Найбільше від невралгії потерпають чоло, щока та нижня щелепа.
Такий біль, як каже лікар, нагадує розряди електричного струму при спробі жувати, говорити, почистити зуби, просто відкрити рота. “Б’є струмом” і тоді, коли хворий виходить на вулицю і йому в обличчя дме холодний вітер.
- Захворювання може тривати роками з періодами послаблення, - додає медик.
Недугу провокують травми
Біль виникає, пояснює пан Загрійчук, бо подразнюється трійчастий нерв після його виходу зі стовбура головного мозку.
- Для цього є кілька причин, — каже він. —  Перша — значний контакт із трійчастим нервом однієї з судин головного мозку. Торкаючись корінця нерва, судина передає на нього серцеву пульсацію. Це спричинює напади шаленого болю в зоні іннервації, тобто ділянці, де відбувається зв’язок з іншими органами.
Спровокувати хворобу також можуть різноманітні травми та інфекції, переохолодження організму. Рідше — сильне перегрівання. Трапляється, додає медик, недуга розвивається після видалення зуба.
- Таке сталося з одним із моїх пацієнтів. Чоловікові видалили корінь зуба. Через кілька днів у нього виникли певні стоматологічні ускладнення. Згодом розвинулося запалення трійчастого нерва, - пригадує Ігор Загрійчук. - У таких випадках не обійтися без лікування і в стоматологів, і в невропатологів.
Часто невралгію провокує гайморит. Особливо, якщо запальний процес призводить до звуження кісткових отворів, через які проходять гілки нерва. Також, як каже лікар, хвороба виникає внаслідок залишкових проявів запальних уражень оболонок головного мозку. А інколи - через порушення кровообігу в ділянці стовбура мозку.
“Вимикає” чутливість нерва
- Сучасна медицина пропонує багато ефективних методик лікування невралгії трійчастого нерва, які значно зменшують біль, - розповідає лікар. - І якщо доза ліків - невисока, а їхня ефективність - задовільна, хворі можуть боротися за їх допомогою зі своєю недугою.
Якщо препарати - неефективні, найбільш дієвий метод - блокада трійчастого нерва. Він - дуже простий, здебільшого призводить до усунення болю на кілька років. 
- Хворому проводять хімічну невротомію — алкоголізацію. Тобто вводять спирт разом із знеболювальним засобом у канал периферійної гілки нерва, - пояснює  Ігор Загрійчук.
Анестетик “вимикає” чутливість нерва, щоб не було болю, а спирт буквально вбиває той нерв. Напади болю зникають і певний час не турбують хворого.
- Наслідки невралгії можуть бути серйозними, тому не варто чекати, коли хвороба просто мине, — наголошує медик. — Із лікуванням слід бути дуже обережним. Адже при виразках шлунка, гастриті не можна приймати всі протизапальні препарати.
Окрім того, у багатьох людей може виникнути алергія на медичний препарат, навіть на звичайні вітаміни. Тож лікар вкотре нагадує - не займайтеся самолікуванням.

Народна медицина при невралгії трійчастого нерва
- Залийте 50 г квітів соняшника 0,5 л горілки і настоюйте 10 днів у теплому темному місці. Процідіть, вітріть у хворі ділянки і закутайте.
- Залийте склянкою окропу столову ложку подрібненого листя малини. Потримайте кілька хвилин на малому вогні й відставте настоюватися на півгодини. Приймайте по чверті склянки чотири рази на день за 20 хвилин до їди.
- Залийте чайну ложку подрібнених бульб кліщинця плямистого склянкою холодної води і настоюйте 8 годин. Приймайте 4-5 разів на день по чайній ложці. Але пам'ятайте: свіжа рослина дуже отруйна, а варена або сушена — вже ні.
- Чайну ложку подрібненої трави кануферу залийте склянкою окропу, настоюйте до температури тіла і відцідіть. Потім приймайте по четверті склянки чотири рази на день. Ці ліки також добре заспокоюють біль у животі. Їх можна давати навіть дітям. Для примочок приготуйте розчин подвійної концентрації.
- Чудово заспокоює та знімає запалення листя білої або чорної шовковиці. Так, окрім невралгічних і головних болів, запаморочень, набряків, паралічу нервів, можна знижувати жар. Для приготування ліків візьміть 10 г свіжого листя шовковиці, залийте склянкою окропу і настоюйте 4 години. Випийте все впродовж дня за 4 прийоми. Приймайте по четверті склянки, останній раз - обов'язково перед сном.
- Змішайте по 100 грамів квітів ромашки і листя шавлії, додайте 75 г чебрецю. Одну столову ложку збору залийте двома склянками окропу в термосі на ніч. Вранці процідіть і приймайте по півсклянки 4 рази на день.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Елена Романюк
    А також для тих, кому зачепили нерв при лікуванні зубів. Вже 3 місяці маюсь, бажання видалити всі зуби.
  • Anonymous
    Це не про "знервованих", а про любителів продувати мозґи під відкритим люком автобуса в жарку пору.
    Anonymous reply Anonymous
    Згодна з Вами на 100 %

keyboard_arrow_up