Дисбактеріоз – це хвороба-привид

Дисбактеріоз — не самостійне захворювання, а лише ознака іншої хвороби.
Дуже часто дисбактеріоз діагностують у дітей. Лікування тривале і дороге. Втім, хвилюватися варто лише якщо є інші ознаки хвороби — втрата ваги, хронічний пронос, відставання дитини у розвитку. Тоді це привід іти до лікаря.
“Купіть усе, що в рецепті”
— Так, мамочко, що в нас тут? Тааа, дисбактеріоз…, — не відриваючи очей від результатів аналізів, кремезний лікар інфекційного відділення починає щось писати.
— І що ж тепер?.. — розгублено запитує Наталія.
Два дні тому вона з восьмимісячною донькою потрапила до лікарні з ознаками важкого отруєння.
— Лікуватися і ще раз лікуватися. Та ви так не хвилюйтесь, не так все страшно, — побачивши розпач молодої мами, обнадіює лікар. — Дієта та правильне лікування — ось що вам зараз насамперед потрібно. А мікрофлору ми потім відновимо!
— Як же так? В лікарні нам ще довго лежати? Що нам можна їсти? — не стримуючи сліз, Наталя закидає лікаря запитаннями.
— Краще все купіть, а потім ми з вами спокійно сядемо та обговоримо, — розсудливий лікар не піддається атаці і простягає клаптик паперу. Не менше п’яти позицій.
За хвилину перелякана мама вже в аптеці.
— Добридень. Ось… — простягає папірець аптекарці.
Та мовчки зникає за шафами. За мить складає зібране до пакунку.
— Немає тільки “Піобактеріофагу”…, — вперше заговорює до Наталі. — Але ми можемо для вас замовити. Привезуть післязавтра.
— Може, в іншій аптеці є? Ви не знаєте? Нам терміново потрібно.
— Це доволі специфічні ліки, їх так просто не знайти... То що, будемо замовляти?
Наталі нічого іншого не залишається, як ствердно кивнути.
— Але ви знаєте, що “Піобактеріофаг” дуже дорогий. Вам його потрібно гривень на 700.
Наталя знову мовчки киває.
Буває у кожного
Серед двох десятків опитаних “Свідомо” знайомих батьків лише одне подружжя не потрапляло в таку ситуацію. Дітям усіх інших хоч раз, але обов’язково діагностували дисбактеріоз.
— Вам треба негайно зупинитися і задуматися! Ви ж не на дитину скаржитеся, а на аналізи! І не хвороби виліковуєте, а лише покращуєте аналізи, — коментує лист однієї з таких мам лікар-педіатр Євген Комаровський. Він став дуже популярним після минулорічної паніки навколо епідемії свинячого грипу.
Лікар наполягає, що хвороби під назвою дисбактеріоз не існує. Відповідно, лікувати його — дурниця.
“Свідомо” взялося перевіряти. Знайти слово “дисбактеріоз” у спеціалізованій медичній літературі за межами СНД виявилося недосяжним завданням. Ані в Європі, ані в США медикам невідомі як сам діагноз “дисбактеріоз”, так і термін “аналіз калу на дисбактеріоз”.
Відсутній такий діагноз і в ухваленій Всесвітньою організацією охорони здоров’я міжнародній класифікації хвороб. До речі, нею офіційно керується і наше Міністерство охорони здоров’я. Але дисбактеріоз залишається чи не найпопулярнішим діагнозом в Україні. Про нього пишуть у підручниках та читають лекції студентам-медикам. Ми запитали, чому так, в авторитетних гастроентерологів та інфекціоністів.
Лікування – тривале
По-перше, це дуже легкий шлях. У дитини щось болить, батьки ідуть до лікаря, той призначає аналізи і майже стовідсотково ставить діагноз дисбактеріоз, каже Федір Лапій, який багато років лікує дітей і викладає на кафедрі дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. Шупика.
По-друге, зауважує пан Лапій, тим лікарям, які дивляться на пацієнта як на гаманець, вигідно діагностувати дисбактеріоз. Адже його лікувати складно і довго.
— Коли лікування тривале, то зазвичай невідомо, що саме допомогло, — продовжує лікар. — Дитина виростає і проблема зникає сама по собі. Постійно можна приймати різні капсули та закваски. Втім, ніхто не заперечує користь кисломолочних продуктів. Їх потрібно вживати щодня.
По-третє, лікарі, особливо молоді, перестраховуються — лікують від усього підряд. Призначають по 10-15 препаратів та додаткові аналізи.
Немає діагнозу
— Сьогоднішній рівень знань дозволяє сказати, що жодне порушення дієти і вживання антибіотиків не призводять до порушень мікрофлори, які можна діагностувати за аналізом калу. А тим паче вони не потребують лікування двадцятьма препаратами, — говорить директор Українського науково-дослідного центру Інституту харчування Олег Швець. Він є головним позаштатним дієтологом МОЗу.
— Наш кишечник — орган, який активно заселений бактеріями, пояснює український експерт номер один. У кишечнику завжди є і кишкові палички, і кисломолочні бактерії, і біфідумбактеріі, і ще пара десятків інших не менш потрібних мікроорганізмів. Їхню комбінацію і називають мікрофлорою. Вона синтезує вітаміни, підвищує активність кишкових ферментів. Ну і звичайно, підтримує імунну систему, 70% якої формується саме у шлунку.
Такі зміни мікрофлори деякі лікарі й називають дисбактеріозом. Але вони можуть бути через вік, їжу, воду, наше самопочуття. Змінюватися мікрофлора може навіть від пори року.
Які ж ліки приймати? Жодних.
— Якщо немає такого діагнозу — то, відповідно, й лікування не потрібне, — вважає головний позаштатний дієтолог МОЗу.
Хвилюватися треба лише якщо є інші ознаки хвороби — втрата ваги, хронічний пронос, відставання дитини у розвитку. Тоді це привід йти до лікаря. Але не до аптеки, а до хорошого діагноста.
Причин порушення багато
— Причиною дисбактеріозу можуть бути отруєння, прийом антибіотиків, неякісна їжа, загальне зниження імунітету, — пояснює головний гастроентеролог Міністерства охорони здоров’я Наталія Харченко. Вона теж підкреслила: дисбактеріоз — це не хвороба, а симптом.
— Лікарю, що робити? У нас дисбактеріоз, — таке лікар Лапій майже щодня чує від переляканих батьків.
— І як він у вас проявляється?
— Ні, лікарю, ви що, не розумієте: у нас — дисбактеріоз!
— Так чим він вам жити заважає?
— Ну... ми ж аналізи здали. Ось... якісь кишкові палички виявили.
— А дитина взагалі нормально почувається?
— Ага.
— Бігає, грається?
Погоджуються.
— А знаєте, чому в моїх дітей немає дисбактеріозу?
— Ви правильно харчуєтеся та якісь ліки приймаєте?...
— Ні. Просто аналізу жодного разу не здавали.
Марія ЗЕМЛЯНСЬКА,
бюро журналістських розслідувань “Свідомо”, для “RIA плюс”
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Марина ЛашинаЯк би там не було, але розлад кишечника при прийомі антибіотиків, явище часте. Я в таких випадках Актив флора Дуо приймаю і все в норму приходить за лічені дні.
-
Svetlana VoloshinaНазивайте це як завгодно! Дисбактеріоз, розлад кишечника чи ще як! Я при таких станах намагаюсь менше їсти, п'ю чорний чай і Актив флора Дуо двічі на день, щоб відновити мікрофлору в кишечнику. Допомагає чудово.Наталья Графская reply Svetlana VoloshinaІ я Актив Флора Дуо приймаю разом iз антибіотиком. Цей пробіотик дуже добре і швидко працює на відновлення мікрофлори кишечника. Мені подобається його швидкий ефект протягом першої доби незалежно від тяжкості дисбактеріозу.
-
AnonymousТо таки правда - дизбактеріоз в 99% випадків є симптомом якоїсь хвороби чи спричинений неадекватним лікуванням... Отож правильна діагностика та адекватне лікування призводить до відновлення балансу між мікроорганізмами. У нас же, як? - дитина кашляє? Два потужних антибіотики протягом 10 днів. Що після них залишиться - грибки та мікроорганізми, що витримали цей удар (зазвичай патогенні). Отож якщо горе-лікар приклав руку - без аналізів можна передбачати дизбактеріоз. А хорошого діагноста зараз знайти дуже важко - нажаль старої закалки спеціалістів виносять на пенсію, а в нових настільки низькопробна база освіти, що з словосполученням "якісна діагностика" вони і близько не стояли... А бабло з матерів можна збити і під "пургою" дизбактеріоз...
-
Anonymousна рахунок аналізів - то таки правда :) тільки собі зачепи і зразу посиплеться