Бути уважнішими до себе, дбати про здоров’я грудей, обстежуватись не лише коли щось турбує, а і для профілактики, потрібно кожній жінці. Адже таке захворювання як мастопатію медики виявляють чи не в кожної пацієнтки. І якщо її не лікувати, то з віком це може стати більш серйозною проблемою, і приміром, стати причиною утворення злоякісних пухлин.
- Коли я знайшла в себе в грудях гульку, світ перевернувся під ногами, - каже 25-річна тернополянка Олена. - Виявилося, це була мастопатія, яка просто потребує лікування. То ж я вилікувалась. Дуже дякую за це своєму лікареві!
Дівчина закликає тернополянок в подібних ситуаціях не панікувати і самим не ставити собі діагнози, адже для того є фахівці. А щоб лікування було ефективним, не можна жити у стресах, тривозі, неспокої та тримати в душі образи. Потрібно шукати позитив у всьому, вміти радіти дрібницям. Адже через постійні стреси вилікуватись буде важче.
- Саме дізнавшись про свою проблему, я змінила погляди на життя, більше бережу себе, - відпочиваю, висипаюсь, простіше дивлюсь на проблеми і менше нервуюсь, - каже співрозмовниця. - А ще дуже важливо те, як налаштує лікар, адже часто що каже лікар – це святе. Якщо він скаже, що все добре, що це не привід переживати, а варто лише дотримуватись інструкцій з лікування і ви будете здорові. То вважайте ви вже на 50% вилікувались!
Онкохірург-мамолог обласного онкодиспансеру Сергій Бутов щодня обстежує 15-18 жінок. Каже, що мастопатію виявляє чи не в кожної.
- Якщо чесно, мастопатія є практично в кожної жінки, - каже він. - Тому що є дифузна мастопатія – і її в більшості випадків, особливо в молодому віці, я трактую як стан молочних залоз, який залежить від гінекологічних проблем , проблем щитоподібної залози, захворювань печінки, холециститів. Досить часто приходять дівчата перелякані, які себе накрутили, наслухалися, самі собі поставили діагноз. А насправді нічого у них страшного немає. А всього навсього є синдром передменструальної напруги. У жінок високий гормональний фон, особливо в незаміжніх дівчат, в яких нерегулярне статеве життя. І тоді виходить, що перед критичними днями набрякають та болять молочні залози. Місячні проходять, і все минає. Це дифузна мастопатія, яка вкладається в синдром так званого перед менструального синдрому. Як її вилікувати? Таким пацієнткам ми призначаємо заспокійливі, сечогінні препарати, перед критичними днями, - знеболювальні. Але це при умові, що з гінекологією та іншими органами все добре.
У віці 28-30 років у жінок спостерігають так звані фіброзні, фіброзно-кістозні мастопатії, продовжує Сергій Бутов. Це може бути від того, що жінка не зверталася до лікарів швидше, мала гінекологічні проблеми, чи зі щитовидною залозою.
- У таких випадках жінка зазвичай чує біль грудях, є набряки, неприємні відчуття, сильні болі перед місячними, може знайти ущільнення, - каже лікар. - Та все це лікується консервативно – тобто без хірургічного втручання. В таких випадках ми обов’язково робимо УЗД. А також, як правило, призначаємо декілька курсів лікування на рік, проводимо контроль на УЗД. Бо мамографію в 30-35 років робити проводити не рекомендується, її проводять жінкам після 50 років. Іноді приходить дівчина 25 років і каже зробити їй мамографію, бо вона начиталася літератури. Але робити таке обстеження в молодому віці зарано.
Так, серед причин, які викликають захворювання грудей, зокрема мастопатію, є шкідливі звички, ожиріння, малорухомий спосіб життя . А також пізня вагітність, гінекологічні захворювання , проблеми зі щитовидною залозою, високий громональний фон. Втім, чи не найбільше мастопатії сприяють стреси.
- Жінка - дуже делікатне створіння, а часто на її плечах дуже багато обов’язків. Робота, дім, діти, чоловік, плюс повсякденні клопоти стають серйозним навантаженням для жінки і відображаються на її здоров’ї, - каже Сергій Бутов. - І так жінка 8 годин на роботі, а далі вдома, - нагодувати, напоїти, прибрати, випрати, - це велике навантаження. А ще жінки беруть собі все до серця, переживають, тим більше у такий неспокійний у країні час. Скажу так – мастопатія любить стреси. Тому треба старатися жити в гармонії, навчитися легше переносити стреси. Пораджу жінкам: шукайте позитив, радійте життю, - підіть з подругою на каву, прогуляйтесь, подивіться гарний фільм. Більшість жінок сидять у приміщеннях, знайдіть 40 хвилин, щоб прогулятися, подихати свіжим повітрям. У нас красиві парк, набережна Ставу. Це дуже гарно знімає стреси. А ще - менше негативних новин по телебаченню.
До речі, є пацієнтки надзвичайно прискіпливі до свого здоров’я, які упродовж вже 20 років щороку приходять обстежитись. І в тому нема нічого поганого, зауважує лікар.
- Приходить жінка і каже: вже мені треба на мамографію. А коли ви в нас були? Ну давно. Дивлюся - півтора року тому, - ділиться медик.
Нині в обласному онкодиспансері завдяки сприянню головного лікаря Леоніда Шкробота діє три кабінети патології молочної залози, в яких мамологи обстежують в рік до п’яти тисяч жінок.
- Злоякісні пухлини на профоглядах медики виявляють рідко, зазвичай їх знаходять на УЗД чи мамографії, - каже пан Бутов. - Хоча в більшості випадків пухлини доброякісні.
Загалом у здоров’ї грудей відіграє роль вік жінки, продовжує мамолог. Адже після 40-45 років в жіночому організмі відбуваються великі гормональні зміни. І ці проблеми, які лікарі могли знайти колись – фіброаденоми, кісти, вузлові мастопатії і які не були вилікувані своєчасно, після гормональних змін вони можуть трансформуватися у злоякісні пухлини.
Довідка
"Амазонки" - це міжнародна назва для організацій та видань, що займаються благодійною, інформаційною та соціальною діяльністю в ім'я запобігання та попередження раку молочної залози та підтримки людей, які побороли рак грудей. Журнал “Амазонки” та сайт http://amazonky.com.ua - один з проектів медіа-корпорації RIA. Видання присвячене саме здоров’ю грудей і раку грудей.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер
Anonymous