На Тернопільщині скажений кіт покусав свого господаря

На Бережанщині зафіксували сказ.
У Бережанській міській раді відбулось засідання з надзвичайної протиепізоотичної комісії, щодо оголошення с. Баранівка неблагополучним пунктом по сказу.
Як повідомили у Держпродспоживслужбі, кіт покусав свого власника. Під час карантинування тварина загинула. Спеціалістами ветеринарної медицини було проведено відбір матеріалу з дослідженням на сказ, діагноз підтверджений Тернопільською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби.
Як повідомили у службі, всім тваринам (собакам та котам) при подвірному обході буде проведено щеплення проти сказу. А серед населення проводиться роз’яснювальна робота щодо запобігання контакту з дикими тваринами у випадку їх появи та небезпеки отримання покусів та інфікування.
Читайте також: На Тернопільщині з літаків розкидатимуть приманки з вакциною для диких тварин
Сказ: що потрібно знати та як діяти
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням квалфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
У медичній літературі інших країн хвороба відома як рабієс (у тварин) і гідрофобія (у людей).
Причини сказу і шляхи передавання інфекції
Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки — з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки.
Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
Симптоми сказу
У людини інкубаційний період, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від:
- місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову);
- кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
- віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.
Лікування сказу
У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні.
Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.
Профілактика сказу
Для профілактики сказу необхідно:
- регулярно вакцинувати свійських тварин;
- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.
Стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.
Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини, після визначення приналежності випадків укусів до певних категорій контакту згідно з рекомендаціями ВООЗ. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим поведінки під час нього неприпустимо!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.